Atliekos
Sunkvežimių kolona, vežanti konteinerius su 123 tonomis itin radioaktyvių atliekų, antradienį atvyko į saugyklą Vokietijoje po kelias dienas trukusių masinių protestų, smarkiai sutrikdžiusių šio krovinio gabenimą.
Daugybės riaušių policijos pareigūnų ir šarvuotų policijos automobilių lydimi sunkvežimiai, vežantys 11 baltų konteinerių su atliekomis, lėtai įvažiavo į saugyklą Vokietijos šiaurėje esančioje Gorlėbeno vietovėje, sukorę 20 kilometrų kelią nuo geležinkelio stoties.
Branduolinių atliekų siunta pajudėjo iš Prancūzijos penktadienį, o ši kelionė į Vokietiją užtruko net 67 valandas, aktyvistams visokeriopai stengiantis trukdyti. Protestuotojai netgi ardė geležinkelio sankasas ir buvo pasikabinę lynais ant tiltų.
Traukinys pirmadienį atvažiavo į Danenbergo miestą, esantį netoli Gorlėbeno, o vėliau konteineriai buvo perkrauti į sunkvežimius prieš paskutinę kelionę.
Policija didžiąją dalį nakties praleido vaikydama apie 3 000 aktyvistų, kurie vėl mėgino trikdyti atliekų gabenimą.
Paskutiniu pasipriešinimo veiksmu tapo aktyvistų sprendimas užblokuoti kelią jų atvarytu sunkvežimiu, pasakojo liudininkai.
Protestuotojai džiaugėsi ilgam užvilkinę pavojingo krovinio pervežimą.
“Ryžtingi masiniai protestai, vykę kelias pastarąsias dienas, yra stiprus politinis signalas, – sakė aktyvistų organizacijos “X-tausendmalquer” atstovė. – Policija gali atlaisvinti gatves, tačiau vyriausybė nepajėgia išspręsti šio konflikto.”
Po sekmadienį vykusių kaukėtų aktyvistų susirėmimų su guminėmis lazdomis ir ašarinėmis dujomis ginkluotais policininkais vėlesni protestai buvo taikūs.
Reguliarūs branduolinių atliekų pervežimai į Gorlėbeną visada išprovokuoja demonstracijas, tačiau šiemet protestuotojų skaičius buvo rekordinis.
Aktyvistus ypač sužadino Vokietijos kanclerės Angelos Merkel sprendimas pratęsti 17 atominių jėgainių darbą vidutiniškai 12 metų.
Protestuotojų organizacija “Castor Schottern” nurodė, kad sekmadienį per susirėmimus su policija buvo sunkiai sužaloti du demonstrantai. Dar 29 žmonėms buvo prakirstos galvos, trims sukrėstos smegenys, o 16 – sulaužyti pirštai.
Organizacija nurodė, kad iš viso nukentėjo apie tūkstantis jos šalininkų – daugiausiai nuo ašarinių dujų.
Gabenant į Gorlėbeną jau 12-ąjį branduolinių atliekų krovinį, buvo mobilizuoti apie 20 tūkst. policininkų, informavo policijos profsąjungos DPolG vadovas Raineris Wendtas (Raineris Ventas).
Pasak pareigūnų, ši policijos operacija kainavo apie 50 mln. eurų (172,6 mln. litų).
Tuo tarpu policijos profsąjunga GdP pareiškė, kad malšinant protestus buvo išnaudoti “paskutiniai ištekliai”.
Pareigūnų darbo nepalengvino 2 000 avių ir 50 ožkų kaimenė, vienu metu atklydusi ant kelio, pasakojo aktyvistų organizacijos “Piliečių iniciatyva Liuchovas-Danenbergas” atstovė.
“Gyvuliai irgi norėjo truputį prisidėti”, – juokavo ji.
Gorlėbeno saugykla yra viena iš dviejų pagrindinių “tarpinių” itin radioaktyvių atliekų saugojimo vietų, o vyriausybės ekspertai tebesiaiškina, ar joje konteineriai gali būti palikti visam laikui.
A.Merkel pageidauja, kad Vokietijoje veikiančių reaktorių eksploatavimas būtų patęstas iki 14 metų po anksčiau suplanuoto uždarymo maždaug 2020 metais. Teigiama, kad šis sprendimas taptų “tiltu” prieš šaliai pereinant prie atsinaujinančių šaltinių, tokių kaip saulės ir vėjo, energetikos.
Dešimtys tūkstančių žmonių rugsėjį dalyvavo demonstracijoje Berlyne, protestuodami prieš atominių jėgainių darbo pratęsimą. Protestuotojai perspėjo, kad bus organizuojamos naujos akcijos.