2012 Rugsėjo 18

Vokietijos baikeriai sėda į dugną

veidas.lt

Vokiečių policija paskelbė tikrą karą šios šalies baikerių klubams. Pastarieji, pasak policijos pareigūnų, yra įsivėlę į prekybą narkotikais ir ginklais, taip pat kontroliuoja prostituciją.

 

Kova su šiomis baikerių grupuotėmis yra patikėtas federalinių žemių pareigūnams ir vietinei policijai. Daugelio Vokietijos žemių politikai jau seniai kalbėjo, kad reikia uždrausti baikerių klubus, o pastaraisiais mėnesiais, regis, ryžtingai perėjo prie veiksmų. Buvo surengta krūva pasalų, kratų bei areštų. Sulaikytieji ir kiti baikeriai nutarė pasitraukti į pogrindį ir paskelbė uždarantys klubus. Tačiau ekspertai abejoja tokia lengva teisėsaugos pergale, spėdami, kad tai – tik taktinis baikerių manevras: galų gale baikeris, be įprastų jam odinių kelnių ir striukės, visą gyvenimą ir toliau išliks baikeriu.

Pačiais įtakingiausiais baikerių klubais Vokietijoje šiuo metu yra laikomi „Hells Angels“ ir „Bandidos“. Pirmasis susikūrė dar 1970 m., o antrasis – tik prieš dvidešimt metų. Tačiau įtaką kriminaliniame pasaulyje abu klubai įgavo vienu metu – 2000-2001 m. Tyrėjų pasakojimu, sostinę Berlyną, kaip ir kitus didmiesčius, abu klubai yra pasidaliję per pusę: šiaurę kontroliuoja „Bandidos“, o pietus – „Hells Angels“. Beje, pastaraisiais metais baikerių klubai nenori apsiriboti vien Vokietija – kaskart stiprėja jų įtaka Rytų Europos valstybių kriminaliniame pasaulyje.

Baikerių klubus galima sulyginti su mafijos pasauliu su jų savais kodeksais bei taisyklėmis, kovomis dėl įtakos sferų ir nelegaliais verslais. Priešprieša tarp grupuočių egzistavo iki pastarojo meto, kol jų taisykles pradėjo laužyti policijos veiksmai.

 

Karas aktyvėja

Valdžia jau seniai rengėsi karui su šiomis grupuotėmis ir šiuo metu ėmėsi itin aktyvių veiksmų. Gavusi žinių iš savo slaptų informatorių, valdžia pradėjo krėsti baikerių lyderių butus, kratų metu surado didelius kiekius narkotikų, ginklų bei milžiniškas sumas pinigų. Paskutiniu metu buvo uždrausta baikerių veikla Berlyne, Potsdame, Kelne, Bremene, Kylyje bei Neumiunsteryje. Apie draudimus federaliniu mastu kol kas nekalbama, tačiau valdžia tikina, kad gali atitikti ir tai. Ryžtingi veiksmai iššaukė audringą reakciją ir iš baikerių pusės. Kai kurie rinkosi į atviras protesto akcijas įvairiuose miestuose. Gyventojų reakcija buvo neigiama ir daugelis jų šias baikerių akcijas suprato kaip grasinimus. Prieš mėnesį apie 300 baikerių su savais motociklais surengė važiavimą Frankfurto gatvėmis. Tokius pasivažinėjimus Frankfurto baikeriai rengia kiekvienais metais, tačiau šiųmetinis buvo skirtas protestuoti prie dviejų šio miesto klubų uždraudimą.

 

Traukiasi į pogrindį

Tuo tarpu kiti „Hells Angels“ klubų filialai griebėsi kitokios taktikos – jie pasitraukė į pogrindį. Apie tai, pavyzdžiui, paskelbė „Bandidos“ klubo padalinys „Del Este“ iš Hennigsdorfo miesto. Baikeriai priėmė sprendimą išsiskirstyti po to, kai vietos policija surengė reidą ir areštavo 7 šio klubo baikerius. „Del Este“ buvo laikomas pakankamai įtakinga baikerių organizacija visoje Vokietijoje, jos lyderis 38-erių metų Stephanas Thorstenas priklauso pačiai baikerių viršūnėlei. Jis turėjo teisę „teisti“ nesilaikančius baikerių kodekso taisyklių, prasikaltusius, išdavikus ir perbėgelius į kitus klubus. Beje, minėtasis baikeris anksčiau yra tarnavęs policijoje, tačiau buvo išmestas už brutalios jėgos panaudojimą. Vėliau jis dirbo saugos tarnyboje – šių tarnybų darbuotojai sudaro labai nemenką dalį baikerių klubų narių. 1997 m. S. Thorstenas surengę pasikėsinimą prieš tuometinį Vokietijos automobilių asociacijos prezidentą Wolfą Wegenerį. Už tai jis gavo 7 metus kalėjimo. Išėjęs iš kalėjimo, jis tapo „Del Este“ klubo lyderiu.

Be pastarojo klubo, apie išsiskirstymą paskelbė ir Šiaurės Reino-Vestfalijos žemės Oberhauseno miesto „Bandidos“ klubo filialas. Visai neseniai apie likvidaciją paskelbė ir Hanoverio baikerių klubas.

 

Policija baikeriais netiki

Tačiau policija netiki, kad baikeriai pradėjo skirstytis savanoriškai. Vokietijos Brandenburgo vidaus reikalų ministras Dietmaras Woidkė pareiškė, kad nors baikeriai ir pradėjo skirstytis, situacija šioje žemėje išlieka pakankamai įtempta. Jo žodžiais, baikerių pranešimai apie klubų uždarymą nieko nereiškia. Policijai akivaizdu, kad baikeriai skuba paskelbti apie likvidaciją, kadangi nujaučia, kad jų klubus rengiasi uždrausti keltina federalinė valdžia. Oficialūs baikerių pranešimai apie klubų uždarymus dar nereikškia, kad jų patalpose ir vadeivų butuose nebus atliekamos kratos ir areštai. Patys baikeriai irgi turi informatorių policijoje, kurie stengiasi padėti baikerių vadams išvengti sulaikymo.

 

Susiję ir su politika

Baikerių ryšiai su nusikalstamu pasauliu – nėra viena blogybė. Ne ką geriau, kad dauguma baikerių klubų palaiko glaudžius ryšius su ultradešiniųjų politinėmis organizacijomis. Policijos duomenims, Brandenburge ultradešiniųjų eitynėse visada dalyvauja ir didelės grupės baikerių, o patys ultranacionalistai masiškai stoja į baikerių klubus. Valdžiai baikeriai ir nacionalistai viename katile – tikras pradaro puodas.

Kita vertus, kalbėti apie baikerius kaip apie politikus kol kas ankstoka: tyrėjai tvirtina, kad neonacius į baikerių klubus vilioja čia egzistuojanti griežta hierarchija, brutali, bet griežta vidaus tvarka. Patys baikeriai į neonacių organizacijas taip pat nesiveržia, jų nevilioja ultradešinioji ideologija. Pavyzdžiui, klubai nesibaimina į savo gretas priimti ir imigrantus – vienu iš „Hells Angels“ lyderiu neseniai tapo buvęs boksininkas, išeivis iš Turkijos. Be to, daugelyje Vokietijos vietų į klubus buriasi vien imigrantai. Štai Kelne susikūrė klubas „MC Median Empire“, kurio nariai vien kurdai, mat medianai yra kurdų protėviai. Pirmą kartą apie kurdų baikerių klubą buvo prabilta po to, kai 2010 m. Bremeno kurdų klubas pradėjo konfliktuoti su vienos „Hells Angels“.

 

Nieko bendro su romantika

Šalies policija paskelbė, kad baikerių klubų atžvilgiu žada laikytis „nulinės tolerancijos“ politikos. Dabartinės baikerių organizacijos neturi nieko bendro su romantiškomis kelionėmis motociklais po pasaulį, tai dažniausiai nusikalstamos organizacijos“, – tvirtina policijos vadovai. Berlyno policija pareiškė, kad baikerius baus net ir už menkiausius nusižengimus – už važiavimą be vairuotojo pažymėjimo, valdžios pareigūnų įžeidinėjimą, už važinėjimą neblaiviems. Jei motociklininkas nusižengs antrą kartą, bausmė bus kur kas griežtesnė.

Pačių baikerių kodeksas griežtai draudžia bendrauti su pareigūnais, juo labiau policijai teikti bet kokią informaciją – tai bene pats svarbiausias baikerių įstatymas. Tačiau policija teigia, kad nors ir sunkiai, kartais pavyksta prisikalbinti baikerius bendradarbiauti.

 

Policijos taktika agresyvės

Tvarkos sergėtojai tegali tik pasikliauti areštuotais baikeriais, jei jiems pažadama nemažai lengvatų. Būtent tokiu būdu pavyko uždaryti „Hells Angels“ filialą Hanoveryje. Policijai pavyko areštuoti klubo narį Steffeną R. pravarde „Imperatorius“ už sutenerio veiklą ir sunkų kūno sužalojimą. Teisėsaugai jis papasakojo, kad Hanoverio klubo lyderis Frankas Hanebuthas užsakė nužudyti turką, kuris dvejus metus buvo laikomas dingusiu be žinios. Neva šis turkas perbėgo kelią nusikalstamai „Hells Angels“ veiklai. Dėl to turką ilgai kankino kitų klubo narių akivaizdoje, o po to nušovė. F. Hanebuthas pareiškė, kad turkas neva buvo psichiškai nesveikas, todėl jį ir reikėjo „likviduoti“. Kuo baigsis ši istorija, kol kas neaišku, tačiau policijai kur kas svarbesnis ne šis žmogžudystės faktas, kiek spaudimas baikerių klubams išsivaikščioti. Tačiau tokia agresyvia policijos taktika kai kurie ekspertai abejoja. Iki šiol baikeriai mėgdavo save demonstruoti – jie nešiojo specialius atpažinimo ženklus, kokiam klubui priklauso. Dabar gi jie privalės slapstytis, vadinasi, susekti juos bus kur kas sunkiau. Manyti, kad baikeriai atsisakys savo tamsių, bet labai pelningų darbelių, būtų per daug naivu. Baikeriai, matyt, pradės burti naujas, kur kas labiau konspiracines organizacijas ar tiesiog susilies su jau veikiančiomis kriminalinėmis gaujomis. Policija irgi supranta, kad šiuo metu nusistovėjusi laikina ramybė ilgai nesitęs.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...