Teisėsauga
Vidaus reikalų ministerija (VRM) siūlo sukonkretinti statutinio valstybės tarnautojo sąvoką ir “išstatutinti” 800 pareigūnų.
Pagal siūlomą naują apibrėžimą, statutiniu laikomas valstybės tarnautojas turėtų atlikti tokias funkcijas, kurioms būtini “specialieji sveikatos būklės, fizinio ir dalykinio pasirengimo, asmeninių ir moralinių savybių reikalavimai”.
Statutiniu valstybės tarnautoju būtų laikomas asmuo, priimtas į pareigas ir jas atliekantis pagal įstatymo patvirtintą statutą, turintis įstatymo suteiktus viešojo administravimo įgaliojimus sau nepavaldžių asmenų atžvilgiu ir atliekantis minėto pobūdžio funkcijas.
Kaip ir šiuo metu galiojančiame įstatyme, statutiniais taip pat būtų laikomi diplomatai.
“Siūlomas teisinis reglamentavimas leistų užtikrinti socialinio teisingumo principo įgyvendinimą valstybės tarnybos sistemoje, nes statutinių įstaigų padaliniuose, vykdančiuose viešųjų ryšių, viešųjų pirkimų, audito, dokumentų, turimų materialinių, finansinių išteklių tvarkymo ir aptarnavimo bei kitas panašias funkcijas, neliktų pareigybių, kurioms keliami tik statutiniam valstybės tarnautojui būdingi specialūs reikalavimai (…) Be to, tokiuose padaliniuose dirbantiems asmenims nebūtų taikomos tik statutiniams valstybės tarnautojams taikytinos socialinės garantijos”, – teigia VRM.
Tarp statutinių pareigūnų garantijų yra valstybinė pensija, prailgintos atostogos.
Šį klausimą pasitarime Vyriausybė svarstys antradienį.
Jei siūlymui pritartų Vyriausybė ir Seimas, vietoj naikinamos statutinio valstybės tarnautojo pareigybės būtų steigiama tos pačios ar žemesnės kategorijos karjeros valstybės tarnautojo pareigybė, kuriai priskiriamos funkcijos būtų to paties pobūdžio kaip ir naikinamos statutinio valstybės tarnautojo pareigybės.
Pasak VRM, įgyvendinant siūlomą pakeitimą, į karjeros valstybės tarnautojų statusą galėtų būti keičiamas apie 800 statutinių valstybės tarnautojų statusas.
Jei visi šie tarnautojai sutiktų būti perkelti į karjeros valstybės tarnautojų pareigas, per metus darbo užmokesčiui būtų sutaupyta apie 2 mln. litų.
Be to, mažiau lėšų reikėtų statutinių tarnautojų sveikatos priežiūrai, valstybinėms pensijoms.
Visiems statutiniams valstybės tarnautojams, patenkantiems į pirmiau minėtą kategoriją, nesutikus būti perkeltiems į karjeros valstybės tarnautojų pareigas, išeitinėms kompensacijoms reikėtų apie 10 mln. litų.