Viešieji pirkimai
Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) vadovas Žydrūnas Plytnikas teigia, jog vien per 2010 metus pavyko sustabdyti apie 0,5 mlrd. litų vertės viešųjų pirkimų. Interviu savaitraščiui “Veidas” jis teigia, jog nusikalstamų schemų konkursuose daug ir per daug metų jos stipriai įsitvirtino.
“Per metus viešuosiuose pirkimuose išleidžiama maždaug 9-13 mlrd. litų biudžeto lėšų. Štai gana dažnas pavyzdys: konkurse mažiausia siūloma kaina – 1 mln. litų, o konkursą laimi siūlęs didžiausią – 15 mln. litų, nes pirmieji šeši atsiima siūlymus arba pašalinami iš konkurso. Panašiai buvo Vilniaus miesto savivaldybei perkant maisto produktus miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigoms, o Trakų rajono – perkant vienos gimnazijos rekonstravimo darbus”, – interviu savaitraščiui “Veidas” sakė Ž.Plytnikas, paklaustas, kiek lėšų praranda valstybė.
Šiuo metu perkančių organizacijų yra apie 5,2 tūkst., o kiekviena jų per metus vykdo mažiausiai 10-30 pirkimų.
“Padauginę gausime įspūdingą skaičių pirkimų, o jeigu suskaičiuotume, kiek jų atliekama darant šiurkščius pažeidimus, gautume, kiek yra realiai permokama. Skaičiuojant VPT sustabdytuose pirkimuose galėjusias būti išmokėtas lėšas per 2010 metus, galima sakyti, pavyko sutaupyti daugiau nei pusę milijardo litų”, – teigė tarnybos vadovas.
Pasak jo, pasitaiko įvairiausių kuriozų: “Štai atliekant vieną pirkimą, kai buvo perkami diržai, dalyvavo trys įmonės: viena, gaminanti diržus, kita – baldus, o trečia – statybos įmonė”.
Sisteminių schemų, kalbėjo Ž.Plytnikas, labai daug ir per daug metų jos buvo stipriai įsitvirtinusios.
“Dėl kai kurių pirkimų įtariame, kad šie vyko ir ne be politikų rankos. Bet čia jau kitų tarnybų rūpestis. Mes bandome padėtį keisti savo ruožtu. Per šiuos metus atlikome apie 500 tikrinimų ir vertinimų. 119 bylų perdavėme teisėsaugos institucijoms – palyginti su 2009-aisiais, šis skaičius šoktelėjo vos ne trigubai. Stipriname bendradarbiavimą su teisėsaugos institucijomis, Valstybės kontrole, įsteigėme tarpžinybinę grupę. Manau, šiurkščių tyčinių pažeidimų ima mažėti”, – kalbėjo tarnybos vadovas.
Anot jo, ir pati VPT anksčiau buvo nusikalstamos schemos dalis: “VPT vadovas savo nuožiūra braukydavo, kurias įmones tikrinti, kurias ne. O tikrindavo daugiausia vaikų darželius, mokyklas, kitas smulkesnes įstaigas, o stambesnę – tik vieną kitą, pagal politinius užsakymus”.
Ž.Plytniko iniciatyva Ūkio ministerijai pateiktas projektas dėl griežtesnės atsakomybės viešuosiuose pirkimuose.
“Dabar, jei padarai pažeidimą, dėl kurio prarandama 70 mln. litų valstybės lėšų, skiriama 500-2500 litų bauda. Neseniai vieną savivaldybės atstovą nubaudėme 1 tūkst. litų bauda, o jis, nespėjęs išeiti iš salės, skambina merui ir prašo jam skirti 1500 litų premiją baudai padengti. Teisme pažeidėjai dar išsidera baudą sumažinti perpus”, – kalbėjo vadovas.