Vynuogynui pasaulinę šlovę gali pelnyti žąsys ir avys. Tai įrodė prestižinis britų žurnalas „Drinks Business“, išrinkęs Čilės „Cono Sur“ vynuogyną draugiškiausiu aplinkai. Taip norėta pagerbti aplinkai nekenksmingą veiklą vykdančias įmones.
Pasirodo, „Cono Sur“ titulą lėmė žąsys ir avys. Taip, būtent šie gyvūnai leido nenaudoti šiaip jau vynuogynuose paplitusių cheminių priemonių. Ekologinis vyno ūkis grindžiamas gamtai nekenksminga vynuogyno priežiūra. Pavyzdžiui, tokiame vynuogyne nenaudojami dirbtiniai ar cheminiai pesticidai, o vynuogynus nuo kenkėjų apsaugo jų kamienus juosiančios juostelės, išteptos lipnia medžiaga, česnakais ir riebalais – tokia “apsauga” sulaiko kenkėjus ant žemės ir neleidžia jiems nusigauti iki vynmedžio lapų.
Tarpai tarp vynmedžių eilių paliekami platesni, o juose želiančią žolę nuėda avys ar besiganančios žąsys, kurios sulesa vabzdžius. Vynmedžių lapai ir kitos žalios atliekos naudojamos prisodrinti vandenį natūraliomis maistinėmis medžiagomis. Vėliau toks vanduo naudojamas vynuogynų laistymui.
Būtent šia gamtosaugine „avių-žąsų“ darbine veikla ir pasinaudojo „Cono Sur“.