2011 Sausio 06

Laisvalaikis

Žiemos atostogos – kuklios

veidas.lt

Žiemos atostogų turizmui sunkmetis turėjo ypač didelę įtaką. Statistikos departamento duomenimis, 2010-ųjų pirmą ketvirtį į ilgesnes negu vienos dienos užsienio keliones vyko 30 proc. mažiau Lietuvos gyventojų negu tuo pačiu laikotarpiu 2008-aisiais, tuo tarpu vienadienių kelionių (be nakvynės) į užsienį padaugėjo 48 procentais. Pasak SEB banko šeimos finansų ekspertės Julitos Varanauskienės, tai nereiškia, kad Lietuvos gyventojai apskritai atsisako žiemos pramogų ir atostogų šaltuoju metu, tačiau jas planuoja iš anksto, kur kas kuklesnes ir arčiau namų. Tokia tendencija turėtų išlikti ir šiemet.

Sumažėjus pajamoms, keičiasi ir gyventojų laisvalaikio bei kelionių įpročiai, ypač šaltuoju metų laiku, kuomet didesnę dalį gaunamų pajamų tenka skirti būstui išlaikyti. Todėl žiemą dabar atostogaujama trumpiau arba arčiau namų. Be to, statistika rodo, kad lietuviai pastaraisiais metais žiemos pramogas mieliau organizuojasi patys ― praėjusių metų pirmą ketvirtį sumokėta suma už turizmo paslaugas kelionių agentūroms, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2008-aisiais, sumažėjo 38 procentais“, ― sako J. Varanauskienė.

Pasak jos, pradėjus ruoštis kelionėms iš anksto, galima rasti pigesnių apgyvendinimo vietų, naudotis pigesnių oro linijų paslaugomis, ieškoti kitų turistų patirties ir patarimų tarp savo pažįstamų ir socialiniuose tinkluose, kaip keliauti pigiau. „Planuojantieji iš anksto sakosi vidutiniškai sutaupantys apie 25 proc., o kartais ir kur kas daugiau galimų kelionės išlaidų“, ― pažymi SEB banko šeimos finansų ekspertė.

Statistikos departamento duomenimis, taip pat sumažėjo ir vidutinė suma, išleidžiama žiemos kelionėms į užsienį. Šiuo metu ji siekia 1 613 litų ir yra beveik 24 procentais mažesnė negu prieš dvejus metus.

Nors nedarbas jau kurį laiką nebedidėja, o darbo užmokestis kai kuriuose sektoriuose netgi šiek tiek paaugo, šiemet požymių, kad smarkiai padaugėtų turistinių žiemos kelionių į užsienį, nėra. Galimybes ribos ne tik gyventojų sumenkusios pajamos, bet ir brangsiantys degalai bei pabrangusios atostogų išvykos. Kita vertus, iš lėto gerėjantys gyventojų lūkesčiai dėl finansinės ateities ir atsargus taupumas ― gera žinia vietiniams žiemos turizmo paslaugų teikėjams“, ― teigia SEB banko šeimos finansų ekspertė.

J. Varanauskienė atkreipia dėmesį, kad vykstantieji į užsienį neturėtų pamiršti pagrindinių pinigų tvarkymo taisyklių. Pirma, svarbu pasirūpinti, kad mokėjimo kortelių, kuriomis ketinama atsiskaityti svečioje šalyje, sąskaitose būtų pakankamai pinigų ir jais būtų galima pasinaudoti ― pasitikrinti kortelės galiojimo laiką, nepamiršti, kada ir kokios lėšos bus išskaičiuotos iš sąskaitos už įvairius pirkinius ar paslaugas. Rekomenduojama nedideles grynųjų pinigų sumas užsienio valiuta įsigyti Lietuvoje, kadangi pasiimti grynųjų pinigų iš bankomatų ar keisti užsienyje gali kainuoti kur kas brangiau.

Liaudiška finansų valdymo išmintis sako, kad jei negalėsi bet kada paimti pinigų, kurių nenori išleisti, tai jų ir neišleisi. Tačiau vykstant į kitą šalį verta pasilikti tokią galimybę nenumatytiems atvejams. Įvairios draudimo išmokos, pavyzdžiui, dėl vėluojančio bagažo ar medicininės išlaidos, ne visada mokamos iš karto ― kartais pirma tenka sumokėti, o tik paskui, dažnai jau pasibaigus kelionei, gauname išmoką“, ― pastebi SEB banko šeimos finansų ekspertė. Todėl, pasak jos, kelionėje reikia su savimi turėti priemones prisijungti prie banko paslaugų internetu sistemos, jei netikėtai tektų atlikti kokias nors finansines operacijas.

Oficiali statistika rodo, kad Lietuvos bankų išduotų mokėjimo kortelių operacijų užsienyje skaičius per dvejus metus padidėjo nuo 1,2 mln. 2008 metų pirmą ketvirtį iki 1,5 mln. pirmą 2010-ųjų ketvirtį. „Tokias skirtingas tendencijas, kad Lietuvos turistų užsienio šalyse mažėja, o mokėjimo operacijų kortelėmis daugėja, galima paaiškinti tuo, kad praėjusiais metais daugiau keliavome į užsienį, tačiau ne poilsiauti, o, pavyzdžiui, kaimyninėse šalyse įsigyti reikiamų prekių pigiau“, ― sako J. Varanauskienė.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...