Populiarumo kaina
Daugeliui žinomų žmonių tenka susimokėti didelę populiarumo kainą. Jie turi atlaikyti įkyrius žvilgsnius ir replikas rinkdami, pavyzdžiui, kalėdines dovanas, pirkdami maisto produktus, o prieš didžiąsias metų šventes dažnai sulaukia net prašymų materialiai padėti.
Nesvarbu, iš kurios visuomeninio gyvenimo srities – politikos, sporto, teatro ar šou pasaulio – pripažinimo sulaukę ir išgarsėję žmonės maudosi ne tik šlovės spinduliuose. Nemenkai daliai jų viešumo našta tampa sunkiai pakeliama.
Keliolika “Veido” kalbintų pašnekovų, tai yra iš TV ekranų ir spaudos puslapių daugeliui pažįstamų žmonių patvirtino, kad įsmeigtus žvilgsnius jaučia visur ir visada. Dažnas, pirkdamas tą patį sūrį, dešro ar saldumynų kaip ir visi, jaučiasi lyg turėtų keturias akis ir rankas. O tai nemalonu. Be to, gerokai vargina. Todėl vieni garsūs žmonės įkyraus dėbsojimo ką, pavyzdžiui, deda į pirkinių krepšelį maisto prekių parduotuvėje, stengiasi nepastebėti ir į žvilgsnius nekreipia dėmesio, kiti nuo to slepiasi užsimaukšlindami kepurę ar stengdamiesi vengti masinio susibūrimo vietų. Pavyzdžiui, apsiperka vėlai vakare, ypač prieš Kalėdas, kad nesijaustų nejaukiai ir išvengtų šnabždesio už nugaros vien todėl, kad perka vyną ar atpigintas prekes. Juk nemaža dalis lietuvaičių negali atsistebėti, kodėl gerbiamas politikas ar scenoje prabangą demonstruojanti aktorė ieško pigesnių produktų.
Kaltas dėl kylančių kainų
Seimo narys Kęstutis Glaveckas sako, kad jam nejauku būti žinomam, nes parduotuvėje, gatvėje, kavinėje ar restorane jaučiasi taip lyg būtų nuolat sekamas. Be to, dar turi išklausyti žmonių, pasipiktinusių dėl kylančių maisto ar komunalinių paslaugų kainų, kaltinimus. “Visus tokius skundus išklausau, paaiškinu, kad ne aš dėl to kaltas. Tačiau dažnai tai atitraukia nuo minčių, kartais net pamirštu, kur ir ko ėjau. Ypač kai sustabdę parduotuvėje ar gatvėje nepažįstami žmonės prašo finansinės paramos”, – pasakoja K.Glaveckas.
Nors į visas žmonių reakcijas ponas Kęstutis reaguoja ramiai, vis dėlto pabrėžia, kad žinomumas jam – didelis minusas. “Pats pasirinkau tokį kelią. Nėra ko kaltinti pačiam įlipus į balą, kad sušlapai kojas. Tačiau nepatogu gyventi, kai visur esi stebimas. Jaučiuosi suvaržytas, nes tai, kas galima paprastam žmogui, negalima politikui”, – sako Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas.
Penkiakovininkas Edvinas Krungolcas taip pat jaučiasi lyg po padidinamuoju stiklu, todėl negali bet kaip elgtis. Ypač jis pasveria kiekvieną situaciją vairuodamas, kai kyla pagunda padaryti nors nedidelį kelių eismo taisyklių pažeidimą. “Nenoriu, kad žmonės kalbėtų kaip apie kelių chuliganą. Jeigu nebūčiau žinomas, tikrai elgčiausi laisviau”, – neslepia E.Krungolcas. Ir visai neseniai sportininkas sutriko, kai vaistininkė, pamačiusi jį stovint eilėje garsiai paprašė:
“Praleiskite čempioną be eilės”. Nors, atrodytų, tai populiarumo pliusas, tačiau E.Krungolcui buvo gėda prieš nemažą būrelį eilėje lūkuriavusių žmonių, kad jį pasiūlė aptarnauti be eilės tik todėl, kad yra žinomas.
Žinomi žmonės, susidurę su išskirtiniu dėmesiu, dažnai ne tik nemaloniai nustemba, bet ir yra priversti tramdyti įkyruolius. Štai E.Krungolcą labiausiai erzina gerbėjai, bandantys susidraugauti. Pasaulio penkiakovės čempionas sako mielai atsakantis prie gretimų staliukų kavinėje sėdinčių žmonių paklaustas, kaip sekasi, kada kitos varžybos. Tačiau kelis kartus jam teko išeiti iš kavinės anksčiau nei planavo, nes įkaušę vyrukai pradėjo įkyriai klausinėti įvairių sportininko asmeninio gyvenimo smulkmenų. “Erzina, kai žmonės pradeda betarpiškai bendrauti. Juk yra tam tikros ribos, todėl esu ne kartą pasakęs: “Ačiū, jau užtenka”, – pasakoja E.Krungolcas.
Drabužių dizaineriui Seržui Gandžumianui taip pat teko drausminti gerbėjus. “Kai tik atidariau studiją prie Jėzuitų gimnazijos, per pertraukas nusidriekdavo eilė moksleivių, kurie prašydavo mano autografo. Iš pradžių tai buvo juokinga, bet paskui pradėjo trukdyti dirbti. Juk negaliu visą dieną tik dalyti autografus”, – sako S.Gandžumianas, kuris nuo įkyrių žvilgsnių ir vasarą, ir žiemą slepiasi po akis dengiančia kepure. “Gatvėje noriu likti nepastebėtas ir neatpažintas. Negaliu blaškytis, su visais kalbėtis, ypač, kai esu labai užsiėmęs”, – neslepia menininkas. Tačiau užkalbintas audinių parduotuvėje dažnai dalija nemokamus patarimus.
Nuostaba, kad kunigas vaikšto į tualetą
Visus žinomus visuomenės veikėjus žmonės tapatina su jų profesija ir negali atsistebėti, kad parduotuvėje jie tampa paprastais pirkėjais, o kavinėje nori ramiai pavakarieniauti ar paplepėti su savo draugais.
Natūralios medicinos centrų Lietuvoje įkūrėja Jelena Tulčina sako, kad pietaudama kavinėje ar restorane visada jaučia įsmeigtus aplinkinių žvilgsnius į jos lėkštę. Mat visiems labai smalsu pažiūrėti, ar pacientams daugelio produktų atsisakyti rekomenduojanti moteris pati laikosi savo sudarytos dietos.
K.Glaveckas pasakoja, kad parduotuvėje žmonės visada akylai stebi, ką jis dedasi į pirkinių krepšelį. “Dėl to nevengiu eiti į parduotuves, nes neturiu tarnų, kurie parūpintų maisto produktų. Tačiau kartais norisi būti paprastam, valgyti košę ir nesulaukti dėl to nuostabos”, – pasvajoja politikas.
O vestuvių planuotoja ir renginių organizatorė Kristina Kaikarienė niekada neišvengia šnabždėjimosi už nugaros, kai užsuka į dėvėtų drabužių vieną ar kitą parduotuvę. “Girdėti, kad šnibždasi, neva kaip čia, tokia ponia ir tik tokiose parduotuvėse apsiperka. Toks įspūdis, kad man pinigai auga ant medžių. Aš, kaip ir visi, ieškau pigesnių paslaugų ar drabužių. Nesijaučiu esanti kitokia, bet žvilgsniai labai trikdo”, – sako K.Kaikarienė ir priduria, kad dar visiems labai smalsu įsitikinti, ar jaunatviškai atrodanti moteris neturi kokio rando, likusio po plastinės operacijos.
O štai Lietuvos pranciškonų vadovas brolis Astijus Kungys prisimena, kokią nuostabą sukėlė vienai Žemaitijos kaimo močiutei, kai paklausė, kur galėtų rasti tualetą. “Pamačiau jos akyse tokią nuostabą, lyg kunigas būtų šventas žmogus, kuris nevaikšto į gerą vietą. Tos močiutės veido išraiška buvo tokia, lyg būčiau iš dangaus nusileidęs”, – linksmą nutikimą pasakoja brolis Astijus.
Dvasininkas sako visur pastebintis į jį nukreiptus žvilgsnius. O Vilniuje jaučiasi kaip mažo miestelio klebonas, kurį visi pažįsta. Tačiau rodomas dėmesys broliui Astijui dažniausiai yra malonus. Tik pora kartų išgėrę jaunuoliai, pamatę vienuolį su abitu, ėmė šūkauti: “Ei tu, gaidy”. “Visada prie tokių prieinu. Paklausiu, ar į mane kreipėsi, gal norėtų pasikalbėti. Ir visa vyriška drąsa išnyksta”, – šypsosi su visais bendrą kalbą randantis pranciškonas.
Čiupinėja, kad įsitikintų, ar tikra
Jeigu gatvėje Lietuvos garsenybėms ir pavyksta išsisukti nuo bendravimo su gerbėjais, tai smalsuolių žvilgsnių jie niekada neišvengia. TV ir teatro aktorė Larisa Kalpokaitė sako, kad jai sunkiausia atlaikyti veriančius žvilgsnius troleibuse. Todėl viešuoju transportu žinoma moteris stengiasi važiuoti kuo rečiau. “Nemalonu, kai jaučiu, kad spokso.
Arba vyras ir moterimi susišnabžda, ir tada abu mane nužiūrinėja”, – pasakoja L.Kalpokaitė. Stengdamasi išvengti kritiškų žvilgsnių, ji jau seniai lenkia ir viešuosius paplūdimius. Vasarą, kai panori išsimaudyti ežere, renkasi atokias vietas. Tačiau labiausiai aktorei įsiminė prekybininkų manipuliacijos jos žinomumu. Kartą pardavėja, pagyrusi aktorės talentus, netruko įsiūlyti vegetariškų patiekalų knygą. “Nupirkau, nors nė karto vėliau tos knygos neatsiverčiau, nes esu ne vegetarė, be to, nesuprantu indiškų pavadinimų, kurių prikimšta ta knyga. O neseniai turguje mane atpažinusi pardavėja ėmė primygtinai siūlyti pirkti obuolių sūrį. Niekas mūsų šeimoje jo nemėgsta, bet teko pirkti, kad nepasirodyčiau esanti išpuikusi. O kiek už tuos dvidešimt litų galėjau daržovių prisipirkti?”, – juokiasi L.Kalpokaitė ir priduria, kad dažnai pamatę iš TV pažįstamą veidą, žmonės stengiasi prieiti kuo arčiau, kad pačiupinėtų ir įsitikintų, ar moteris tikra.
Visi kalbinti pašnekovai labai norėtų sulaukti elementaraus žmonių supratingumo, kad ir garsenybių maitinimąsis, buitis ir kasdieniniai poreikiai niekuo nesiskiria nuo daugumos Lietuvos gyventojų, kartu vis ragindami pabrėžti, kad valgo tikrai ne vien stručių kiaušinius, banginieną, elnieną ar tortus, o ir rengiasi ne vien “Armani” ar “Prados” darbužiais, gyvena nebūtinai rūmuose, o ir maudosi ne šampano, o viso labo įprasto vandens iš čiaupo voniose.
Holivudo įžymybių persekiojimas
visa tai neatitinka faktu.taciau primesti zymiam zmogui ivairius kaltinimus lietuvoje iprasta.o tai jau yra pikta populiariu zmoniu dalia.
O mums televizorių ekranuose nuolat matyti save įsimylėjusias vidutinybes, lengva? Prieš guodžiantis “žvaigždėms”,tegu savikritiškiau pažvelgia į save.
Kubilius kaip visada rodo aukščiausią ciniškumo laipsnį. Jam Paksas kaip rakštis užpakalyje. Lietuvą atvedęs į ekonomikos katastrofą, ponas Kubilius dar drįsta samprotauti apie teisingumą. Konservatoriai, vykdantys amoralią politiką pensininkų ir varguolių atžvilgiu, turi būti nedelsiant pašalinti iš valdžios. Manau, kad tauta, būtent Kubiliui niekada nedovanos ir nebeleis sugrįžti prie valdžios lovio. Pirmą antausį Kubilius gaus per savivaldos rinkimus, o smūgį – per Seimo rinkimus. Tonka kiska.