Šių metų festivalio devizu organizatoriai parinko žmogmylišką šūkį „Atpažink save kitame!“
Jų nuomone, tai įmanoma, visiems drauge nukreipus žvilgsnį į kino ekraną, kuris rodo kitoje gatvėje arba kitame žemyne gyvenančius žmones.
„Tarsi matytum save tą patį, bet vis kitą. Kas anksčiau galėjo šokiruoti, būti nepriimtina, žiūrint filmą tampa savaip artima, paaiškinama, suprantama“, – sako Vilniaus dokumentinių filmų festivalio (VDFF) koordinatorė Sonata Žalneravičiūtė.
Vyrai, žmonos, vaikai
Pagrindinėje festivalio programoje iš Pietų Korėjos kilęs dokumentininkas Yi Seung-jun filme „Sraigių planeta“ atvers aklo ir kurčio vyro ir jo žmonos meilės istoriją. „Sraige“ save vadinantis jaunas korėjietis manė visą gyvenimą liksiąs atskirtas nuo pasaulio, tačiau lemtis netikėtai atsiunčia jam sielos draugę. Jie bendrauja prisilietimais, kalbasi be žodžių it pianino klavišus liesdami vienas kitą pirštų pagalvėlėmis.
Kaip keičiasi dviejų žmonių jausmai, kai jie įteisinami santuoka, klausia vokiečiai Levinas Peteris ir Elza Kremser filme „Pažadas“. Būdamas dvidešimties Levinas vedė, tačiau tik išsiskyręs po ketverių metų susimąstė, ką santuoka iš tiesų reiškia. Asmeninės istorijos įkvėptame filme susipina skirtingų porų istorijos, skleidžiasi viltys ir svajonės, baimė ir priklausomybė, ištikimybė ir pasitikėjimas.
O Izraelio režisierius Chanoch Zeevi filme „Hitlerio vaikai“ kviečia akistatai su fiurerio parankinių palikuonimis. Vien jų pavardės kelia šiurpą: Himleris, Frankas, Geringas, Hiosas. Ką reiškia gyventi žinant, kad tavo tėvai ar seneliai kalti dėl tūkstančių žmonių tragedijos? Ilgą laiką slėpęsi šešėlyje, „liūdnieji palikuonys“ pagaliau prabyla apie trapią ribą tarp instinktyvaus žavėjimosi ir pagarbos, kurią vaikai jaučia tėvams, ir žmogiško baisėjimosi savo gimdytojų darbais.
Mirties ir svajonių miestai
Speciali festivalio programa „Bitnikai kelyje“ pagerbs šįmet minimas 90-ąsias Jacko Kerouaco gimimo metines. Šiai temai skirti keturi dokumentiniai filmai: „Jacko Kerouaco Amerika“, „Alleno Ginsbergo gyvenimas ir laikai“, „William S.Burroughs: iš vidaus“ ir apibendrinančios „Ištakos: bitnikų ir „palūžusiosios kartos“ istorija“.
Retrospektyvos autoriumi taps festivalio organizatorių kantriai ketverius metus kviestas rusų režisierius Viktoras Kosakovskis. „Visus savo filmus noriu permontuoti. Ir tai padarysiu prieš mirtį. Kalbu visiškai rimtai. Vienintelis filmas, kurio greičiausiai neliesiu, – tai „Losevas“, – tvirtina režisierius. Pirmąją savo juostą jis skyrė mokytojui – rusų mąstytojui Aleksejui Fiodorovičiui Losevui.(…)
Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete (http://www.veidas.lt/veidas-nr-38) arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.