2014 Rugsėjo 09

Nauja paroda Užutrakio dvaro sodybos rūmuose

veidas.lt

2014 rugsėjo 16 d., 11 val. Užutrakio dvaro sodybos rūmuose atidaroma paroda „Portretas ir Epocha. Ludomiro, Vincento ir Aleksandro Slendzinskių tapyba“. Paroda veiks iki 2015 m. rugsėjo vidurio.

Parodoje pristatoma garsios lenkų tapytojų, vilniečių menininkų Slendzinskių dinastijos atstovų kūryba.

1927 metais Vilniuje Ludomiras Slendzinskis savo gyvenimo aprašyme rašė: „Gimiau 1889 m. lapkričio 16 d. Vilniuje Slendinskių šeimoje – tėvas Vincentas, motina Ana Bolcevič. Mane pakrikštijo lapkričio 29 d. Bernardinų bažnyčioje. Esu tapytojų: Aleksandro Rustemo mokinio anūkas ir Vincento, Maskvos tapybos, skulptūros ir architektūros mokyklos auklėtinio, sūnus; išaugau meno kupinoje aplinkoje. Jau nuo vaikystės man buvo artimos Rafaelio, Rembranto, Mikelandželo, Rubenso bei kitų įžymių kūrėjų pavardės ir veikla. Mano šeimoje buvo muzikos kultas… Svajojau apie virtuozo karjerą, bet tam siekiui išsipildyti trukdė profesionalaus muzikinio parengimo stoka mano mieste, todėl paskutiniais metais besimokydamas gimnazijoje nutariau pasišvęsti tapybai.“

Užutrakio dvaro sodybos rūmų antrojo aukšto ekspozicinėms erdvėms sukurta paroda atskleidžia šias temas:

Prie Neries ir prie Vyslos – Vilniaus (1923 – 1945) ir Krokuvos (1945-1980) laikotarpių Ludomiro Slendzinskio darbai;

Kelionės ir sugrįžimai – aliejinė tapyba studijų Italijoje ir Graikijoje metu, šeimos portretai;

Irena ir Ludomiras – meilės istorija;

Tapytojų dinastija – Aleksandras ir Vincentas Slendzinskiai;

Vilnius grafikoje – darbai iš Slendzinskių galerijos Balstogėje;

Ludomiras iš Vilniaus Slendzinskis – Vilniaus laikotarpio darbai (1923-1945).

Česlovas Milošas pranešime, skaitytame 2000 m. spalio 2 d. Gėtės institute Vilniuje Nobelio premijos laureatų Č. Milošo, V. Šimborskos, G. Graso ir T. Venclovos susitikimo metu pasakė: „…Ludomiras Slendinskis, vienas garsiausių tarpukario Vilniaus tapytojų… Slendinskis, 1945 metais palikdamas Vilnių, nutapė truputį pasakišką miesto portretą, primenantį bažnyčių bokštų ir debesų fejeriją. Tai pavadino „Oratorija“. Šį paveikslą aš asmeniškai pavadinčiau šlovės himnu Vilniaus architektūros grožiui, o kartu gailesčio rauda. Graudi tremtinio rauda visam laikui liks miesto istorijoje, kai niekas jau neprisimins skirstymo į nugalėjusius ir nugalėtuosius“. („Lithuania“ 2001,1 (38)

Po vernisažo Užutrakio dvaro sodybos rūmuose vyks tarptautinė mokslinė konferencija „Portretas ir epocha“, skirta Slendzinskių dinastijos dailininkų kūrybos bei tarpukario Vilniaus menininkų visuomeninio gyvenimo ir veiklos aptarimui.

Parodą organizuoja Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija kartu su Slendzinskio galerija Balstogėje, Nacionaliniu muziejumi Varšuvoje, Lietuvos dailės muziejumi, Nacionaliniu muziejumi Krokuvoje, Palenkės muziejumi Balstogėje, Apskrities muziejumi Suvalkuose bei privačiais kolekcininkais. Ši paroda yra tęstinio projekto, finansuojamo Lenkijos kultūros ir paveldo ministerijos bei Lietuvos kultūros tarybos, dalis. Projektą koordinuoja Karaliaus Jono III rūmų muziejus Vilanove.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...