Lietuvoje susidomėjimas regionine plėtra ypač padidėjo atsiradus galimybei gauti Europos Sąjungos paramą. Su šia parama į mūsų šalies regionus atkeliauja ne tik subsidijos verslui, bet ir moderniosios technologijos.
Edita Matonytė
Technologijų teikiamas galimybes atranda regionuose įgyvendinamų projektų plėtotojai, siekdami pritraukti daugiau lankytojų ir supažindinti juos su vertingiausiais vietos gamtos bei kultūros paminklais.
Vienas pavyzdžių – Salantų regioninis parkas, išsidėstęs Lietuvos šiaurės vakaruose, Kretingos, Skuodo, Plungės rajonų savivaldybių teritorijose. Nepakartojamo žavesio ir išskirtinumo jam suteikia ne tik kultūros paveldo objektų gausa bei įvairovė, sraunios upės, unikalūs riedulynai, tvarkingi miesteliai, bet ir parke sparčiai kylantis bei duris netrukus atversiantis modernus lankytojų centras.
Pasitelkus partnerius centre bus diegiamos išmaniosios būsto technologijos (angl. ~Smart House~). Jas, pasak lankytojų centro direktoriaus Modesto Šečkaus, Salantų regioniniame parke buvo nuspręsta rinktis dėl taupumo ir patogumo. „Išmaniosioms būsto technologijoms sparčiai populiarėjant tarp gyventojų, atsiranda poreikis modernizuoti ir visuomeninės paskirties pastatus. Nors projektas lankytojų centre dar įgyvendinamas, rinkdamiesi išmaniąsias sistemas įvertinome jų teikiamas galimybes taupyti resursus bei patogiai valdyti pastatus. Be to, tikimės, kad jos suteiks daugiau komforto ir mūsų parko svečiams, atsivers naujos galimybės pažinti regioniniame parke esančius gausius gamtos, archeologijos ir kultūros paminklus“, – teigia M.Šečkus.
Mažins energijos išlaidas
Įgyvendinti šį projektą patikėta telekomunikacijų ir informacinių technologijų bendrovei „Penkių kontinentų komunikacijų centras“, priklausančiai įmonių grupei „Penki kontinentai“. Pasak šios bendrovės Intelektinių pastatų skyriaus vadovo Vaido Janulio, viena pagrindinių priežasčių, kodėl naujosios sistemos sėkmingai skinasi kelią, yra išteklių taupymas. „Išmaniųjų būsto sistemų nauda taupant laiką, kuriant patogią ir saugią aplinką neabejojama jau seniai. Todėl nuolat randasi naujų projektų, kurių tikslas – kurti ekonomiškus ir, žinoma, ilgaamžius pastatus. Džiugu, kad moderniosios technologijos naudojamos ir regionuose“, – sako V.Janulis.
Salantų regioninio parko svečių patogumu rūpinsis išmanioji šildymo sistema. Ji palaikys lankytojų centre tinkamą patalpų temperatūrą ir prisiderins prie šio pastato darbo ritmo. Šildymo sistemos darbą bus galima reguliuoti tiek patalpoje esančia įranga, tiek mobiliuoju įrenginiu (planšetiniu kompiuteriu, išmaniuoju telefonu). Įdiegus sistemą ketinama sutaupyti iki 50 proc. šildymo išlaidų.
Išmanumu pasižymės ir ekonomiška lankytojų centro apšvietimo sistema. Pastate įrengti būvio jutikliai reguliuos apšvietimą, padės atskleisti lankytojams ekspozicijų grožį, o nedideli ir funkcionalūs jungikliai leis vieno mygtuko paspaudimu iš keleto vietų itin patogiai ir paprastai valdyti visą šviestuvų sistemą. Be to, ši sistema padės sutaupyti iki 60 proc. elektros energijos išlaidų.
Darnoje su gamta
Pasak išmaniojo būsto eksperto V.Janulio, svarbu pabrėžti ir dar vieną šių technologijų teikiamą naudą – tai ekologiškumas. „Racionalus išteklių naudojimas tampa prioritetine pasaulio ir kiekvieno iš mūsų problema. Jau seniai pastebėta, kad sprendžiant ją vien aplinkos apsaugos politikos nepakanka. Reikalingi pokyčiai, prisidedantys prie švarios ir sveikos aplinkos bei geresnės gyvenimo kokybės kūrimo. Džiugu, kad vis daugiau Lietuvos gyventojų ir įmonių supranta taupių bei aplinką tausojančių technologijų reikšmę ir renkasi jas įgyvendindami įvairius projektus. Džiugina ir tai, kad darnios visumos idėja vis dažniau užsikrečia ir Lietuvos regionai“, – teigia „Penkių kontinentų komunikacijų centro“ atstovas.
Belieka tikėtis, kad įgyvendinus šį ir daugybę kitų regiono plėtros projektų jų rezultatai prisidės prie gyvybingos, atviros ir tvarios regionų bendruomenės kūrimo. O keliaudami po Lietuvą ir užsukę į Salantų regioninį parką patirsime gražiausių saugomų teritorijų pažinimo džiaugsmą.
BOX
Salantų regioninis parkas