Projektas „Kaimiškųjų vietovių informacinių technologijų plačiajuosčio tinklo RAIN plėtra“ (RAIN-2), kurio dėka spartusis internetas pasieks beveik 99 proc. Lietuvos gyventojų, Europos Komisijos (EK) paskelbtame konkurse pelnė aukštą įvertinimą – socialinio ir ekonominio poveikio bei prieinamumo nominaciją.
Romualdas BANYS
Prijungta šimtai gyvenviečių
„Vieniems ruduo – derliaus nuėmimo metas, kitiems – pasiektų rezultatų įvertinimas. Įgyvendinant projektą RAIN-2 mūsų šalies plačiajuosčio ryšio tinklas praplėstas ne vienu tūkstančiu kilometrų, – lapkričio 16-ąją apdovanojimų ceremonijoje Briuselyje sakė susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius. – Lietuvoje nutiestas kabelių ilgis lygus atstumui nuo Vilniaus iki Barselonos ir atgal. Tačiau mums svarbūs ne tiek kilometrai, kiek prie tinklo prijungti šimtai gyvenviečių, kurių žmonės galės naudotis internetu.“
Pasak susisiekimo ministro, spartinant žinių ir informacinės visuomenės plėtrą Lietuvoje, šiuo projektu pasiektas vienas pagrindinių tikslų – tolygi, išplėtota ir pažangi elektroninė infrastruktūra. Labai svarbu, kad įgyvendintas projektas RAIN-2 padėjo išspręsti skaitmeninės atskirties tarp šalies miesto ir kaimo problemą.
Nuo šiol net ir atokesnių šalies vietovių gyventojai gali naudotis visomis interneto teikiamomis galimybėmis. Tokia infrastruktūra yra būtina ir verslui, kad šis veiktų sėkmingai ir galėtų būti konkurencingas.
Susisiekimo ministerija kartu su VšĮ „Plačiajuostis internetas“ projekto RAIN-2 įgyvendinimą pradėjo 2009 m. gruodį ir baigė šį rudenį. Per tą laiką sukurta infrastruktūra suteikė galimybę naudotis internetu beveik 700 tūkst. gyventojų, o skaičiuojant bendrai su įgyvendintu pirmuoju RAIN projektu – iš viso apie milijonui šalies gyventojų.
Prie šių rezultatų prisidėjo ir bendradarbiavimas su operatoriais, kurie naudojasi apie 2930 RAIN tinklo paslaugų. Net 51 ryšio operatorius teikia paslaugas savo klientams naudodamasis RAIN infrastruktūra.
Šiuo metu Lietuvoje plačiajuosčio interneto planai pigiausi Europos Sąjungoje, o jo sparta siekia nuo 30 iki 100 Mb/s.
Išmintingas sprendimas
Valstybė padeda kurti plačiajuosčio ryšio sistemą jau nuo 2005 m. RAIN projektams įgyvendinti pasinaudota ir 2004–2006 m. bei 2007–2013 m. ES struktūrinių fondų parama.
„Įvertinę skirtą finansavimą pasirinkome optimaliausią sprendimą. Kitaip tariant, suradome būdą, kad plačiajuosčio ryšio paslaugas gautų kuo didesnis skaičius vartotojų. Jeigu moderni elektroninė infrastruktūra būtų iš karto kuriama iki pat galutinio vartotojo, investicijos kaimiškosiose vietovėse būtų labai didelės ir siektų milijonus eurų. Valstybė, įgyvendindama RAIN projektą, nusprendė elgtis išmintingiau – iš pradžių įrengti magistralinę infrastruktūrą“, – sako R.Sinkevičius.
Susisiekimo ministro teigimu, abu RAIN projektai akivaizdžiai pagerino Lietuvos statistinius naudojimosi internetu rodiklius.
Nuo 2006-ųjų iki šiol šalies namų ūkių, turinčių kompiuterį ir plačiajuosčio interneto prieigą, skaičius kaimiškosiose vietovėse išaugo daugiau kaip 12 kartų. Per praėjusį dešimtmetį vidutinis interneto greitis padidėjo net 45 kartus.
„Net sunku patikėti, kad prieš 10 metų vos 4,9 proc. kaimiškųjų vietovių namų ūkių turėjo kompiuterį ir naudojosi plačiajuosčiu ryšiu. Šiemet šis skaičius siekia jau 58,4 proc., o bendrai mieste ir kaime – beveik 70 proc., kai 2006-aisiais nebuvo nė 20 proc.“, – situaciją skaičiais apibūdina ministras.
Visa tai lėmė, kad Lietuva, ne tik turinti didelių ambicijų, bet ir demonstruojanti puikius rezultatus, pagal plačiajuosčio interneto šviesolaidinėmis ryšio linijomis skvarbą užėmė aštuntą vietą pasaulyje ir tapo lydere Europoje.
Pelnytas apdovanojimas
Pirmą kartą EK surengtame Europos plačiajuosčio ryšio konkurse iš viso dalyvavo 48 projektai iš 17 ES valstybių narių. Nominacijomis įvertinti 5 projektai, tarp kurių – ir Lietuvos RAIN-2. Kitus keturis konkurso apdovanojimus pelnė Vokietija, Nyderlandai, Ispanija ir Švedija.
Projektai apėmė įvairių rūšių technologijas ir buvo įvairaus masto – nuo nacionalinių iki mažų kaimo bendruomenių projektų. Konkursui pateiktuosius vertino tarptautinė plačiajuosčio ryšio, telekomunikacijų sistemų, mokslo, ekonomikos ir vadybos ekspertų komisija.
Socialinio ir ekonominio poveikio bei prieinamumo kategorijoje geriausiu pripažintas Lietuvos strateginis projektas RAIN-2 yra antras nacionalinio projekto, skirto plačiajuosčio ryšio tinklui Lietuvoje nutiesti, etapas.
Projekto RAIN-1 įgyvendinimo metu, gavus ES struktūrinių fondų paramą, nutiestas plačiajuosčio ryšio tinklas kaimo vietovių administraciniuose centruose, o RAIN-2 šį tinklą papildė daugiau kaip 5700 kilometrų beveik 1000 kaimo vietovių.
Užs. Nr. VPL1022
Loginė klaida:
“pasirinkome optimaliausią sprendimą”
Optimalus sprendimas jau yra geriausias sprendimas.
Tad optimalesnis ar optimaliausias tik gramatinės
konstrukcijos nieko daugiau nereiškiančios.