2010 Liepos 11

IT

IT prietaisų mažėjimo metas

veidas.lt

Pirmuoju skaitmeniniu kompiuteriu vadinamas “Eniac”, pradėjęs veikti dar 1946-aisiais, svėre 27 tonas ir užėmė 61 kubinių metrų plotą. O vienas mažiausių dabartinių asmeninių kompiuterių “Space Cube” užima 144 kubinius centimetrus ir sveria mažiau nei 200 gramų. Bet ar mažesnis visada geresnis?

“Dydis mažėja, galimybės didėja” – toks dabartinis informacinių technologijų prietaisų dėsnis. Paradoksalu, bet šiuolaikinio mobiliojo telefono techninės charakteristikos kur kas geresnės nei daugelio lietuvių įsigyto pirmojo asmeninio kompiuterio. Gamintojai stengiasi įtikinti vartotojus, kad mažiau reiškia geriau, todėl naujų gaminių reklama neapsieina be šūkių “dar mažesnis, dar lengvesnis”. Žinoma, neretai dydis išties svarbus, tik ar visada? Daliai žmonių, tarkime, vyresnės kartos, jis tikrai nėra reikšmingas. Netgi priešingai – jie kaip tik pageidauja didesnio mobiliojo telefono ar kompiuterio.

Be abejo, rinkai labiausiai rūpi perspektyviausi pirkėjai, o tokie yra technikos naujovėms ir madoms neabejingi jauni žmonės. Ir jiems, tarkime, telefono dydis aktualus ne tik dėl praktiškumo ar patogumo, bet ir dėl naujausių mados vėjų. Nedideli prietaiso parametrai leidžia jį paversti aksesuaru, kaip papuošalą priderinti prie švarko ar rankinės, net jei dėl to paaukojama dalis naudojimosi patogumo ar funkcionalumo.

Natūralu, kad ne visi kūrėjų bandymai suvilioti pirkėją dydžiu būna sėkmingi. Bet keletas prekės ženklų vis dėlto išsikovojo gerą vardą. O keletas jų populiarūs ir Lietuvoje.

Mažiausias ir stilingiausias grotuvas

Retas žmogus nėra girdėjęs “iPod” vardo. Tai vienas iš kelių sėkmės sulaukusių “Apple” kompanijos gaminių, jau kelerius metus neužleidžiančių populiariausio grotuvo pozicijų. Yra keletas “iPod” variacijų, viena populiaresnių – mažytis “iPod Shuffle”, šiuo metu atstovaujantis jau trečiajai šio įrenginio kartai. Minimalaus, bet stilingo dizaino grotuvą, kainuojantį 200–300 Lt, nesunku pamesti didesnėje kišenėje. Vis dėlto didžiausia jo populiarumo priežastis – ne dydis, ne paprastumas, o gerai išreklamuoti ir madingi tapę “Apple” bei “iPod” vardai. Lietuvoje dar daug lemia ir kaina – “iPod Shuffle” šiuo metu yra pigiausias “iPod” šeimos atstovas.

Minimalizmas ryškus ne tik žvelgiant į dydį ar dizainą, minimalus ir funkcionalumas, bet, tenka pripažinti, jo visiškai pakanka.

Naujasis tinklinukas

Kitas sėkmingai kelią prasiskynęs mažas prietaisas, sulaukęs populiarumo ir Lietuvoje, – “Asus EEE PC”. Tai nedidelis nešiojamasis kompiuteris, pradėjęs ištisą naują vadinamųjų tinklo kompiuterių (angl. “netbook”) dinastiją. Pirmieji Lietuvą pasiekę EEE buvo išgraibstyti per kelias dienas ne tik dėl šio gaminio naujoviškumo, bet ir dėl nedidelės kainos (pirmasis modelis “Asus EEE PC 700″ kainavo vos daugiau nei 1000 Lt) bei tikrai mažų matmenų. Be abejo, techninės šio prietaiso galimybės gerokai nusileido naujausiems nešiojamiesiems kompiuteriams, bet EEE ir nebuvo kurtas galingumo lenktynėms laimėti. Didžiausi naujojo įrenginio privalumai – dydis ir svoris (sveria mažiau nei kilogramą) leido šį nedidelį kompiuteriuką nešiotis praktiškai visur ir visada, o jo galimybių visiškai pakako kasdieniams darbams atlikti. “Asus EEE PC” buvo tikrai patogus.

Tačiau šiuo metu “Asus EEE PC” dydžio lenktynėse jau įveiktas – dabar mažiausiu pasaulyje nešiojamuoju kompiuteriu laikomas “Sony Vaio P”. Tik šis, nors ir mažiausias, dar nėra taip gerai žinomas ir toks populiarus kaip EEE. Dėl to galbūt kaltas ir vėlyvas “Sony” startas – dauguma planavusiųjų įsigyti mažą nešiojamąjį kompiuterį jau turi “Asus”, “Via”, “Dell” ar kitų gamintojų mažylius.

Viskam sava vieta

Dabartinės naujų IT įrenginių apžvalgos mirga šūkiais “Mažiausias pasaulyje!”, “Pats lengviausias!” taip dažnai, kad jau sunku susigaudyti, kuris prietaisas iš tiesų yra “pats pats”, o kuris toks buvo prieš dvi savaites. Gamintojai varžosi dėl pirkėjų dėmesio, bet, kaip rodo praktika, svarbiausias veiksnys lieka gamintojo vardas ir santykis tarp pasirodymo laiko ir originalumo.

Be to, nemažai daliai vartotojų svarbesni ne gaminio matmenys, o jo techninės galimybės. Biure pakaks vietos ir standartinio dydžio kompiuteriui, juk daug svarbiau, ką su tuo kompiuteriu bus galima nuveikti. Žinoma, “Readius” el. knygų skaityklė, susispaudžianti iki lenktinio peiliuko dydžio, bet išskleista užimanti tiek vietos, kiek įprasta kišeninio formato knyga – geras ir patogus sprendimas, užtat miniatiūrinio mobiliojo telefono “Modu Mobile” klaviatūra ir ekranas gali pasirodyti tikras iššūkis ne tik vyresnio amžiaus, bet ir jaunesniam žmogui, kuriam svarbu tiesiog greitai ir patogiai paskambinti ar išsiųsti trumpąją žinutę.

Tad dydis tikrai nėra viskas. Ten, kur išvaizda ir matmenys tikrai aktualūs, mažieji IT prietaisai jau įsitvirtino, bet bandyti pralaužti sustabarėjusius standartus tose srityse, kurios jau turi senas ir laiko patikrintas tradicijas, – gana rizikingas verslo sprendimas.

Mažiausias asmeninis kompiuteris: “Space Cube”

"Veido" archyvas

Iš pradžių sukurtas dirbti kosmose, beveik taisyklingos kubo formos mažylis tikrai neperspjauna tradicinių stalo kompiuterių galingumu, bet ir nenusileidžia jiems įrangos galimybėmis. Į 5 x 5 x 5,6 cm korpusą įmontuotas atminties kortelių skaitytuvas, USB jungtis, garso sistemos jungtis, o prijungtas monitorius rodo lygiai tokios pat rezoliucijos vaizdą, kaip ir tradiciniai stalo kompiuteriai. Įrenginio kaina – apie 900 Lt.

Mažiausias nešiojamasis kompiuteris: “Sony Vaio P”

"Veido" archyvas

Tinklo kompiuterių (“netbook”) klasei priklausantis “Sony Vaio P” didžiuojasi mažiausio ir lengviausio, bet vis dar gana galingo nešiojamojo kompiuterio titulu. Vis dėlto šiek tiek daugiau nei pusę kilogramo sveriantis kompiuteris populiarumu tikrai neprilygsta tinklo kompiuterių pionierių “Asus” rezultatams ir didesnio susidomėjimo yra sulaukęs gal tik JAV. Šio kompiuterio kaina – nuo 2500 Lt.

Mažiausias mobilusis telefonas: “Modu”

"Veido" archyvas
Guinnesso rekordų knygoje “Modu” užregistruotas kaip lengviausias pasaulyje telefonas, sveriantis šiek tiek daugiau nei 40 gramų. Nepaisant to, kad aparatas mažesnis už kreditinę kortelę, juo galima ne tik skambinti, bendrauti SMS žinutėmis, bet ir fotografuoti ar naudoti kaip MP3 grotuvą. Šis miniatiūrinis telefonas kainuoja apie 540 Lt.

Mažiausias išmanusis telefonas: “Sony Ericsson Xperia X10 mini”

"Veido" archyvas
88 gramus sveriantis išmanusis telefonas turi ir liečiamąjį ekraną, ir tradicinę klaviatūrą. Šis telefonas dažniau reklamuojamas kaip skirtas ne verslui, o asmeniniams poreikiams: į prietaisą įdiegta speciali programinė įranga, leidžianti susisiekti su socialiniuose tinkluose “Facebook” ar “Twitter” užsiregistravusiais  draugais, lengvai pasiekti mėgstamų atlikėjų vaizdo įrašus. Jo kaina – nuo 1100 Lt.

Mažiausias skaitmeninis fotoaparatas keičiamais objektyvais: “Sony NEX3 / Sony NEX5″

"Veido" archyvas

Nors dėl siekiamo rekordinio mažumo “Sony” turėjo atsisakyti planų į “Nex” fotoaparatus įtaisyti veidrodį, galimybė keisti lęšius leidžia pasiekti profesionalią vaizdo kokybę, o aparato svoris ir užimamas plotas – nepalyginamai mažesni nei tradicinių veidrodinių aparatų. Šis aparatas greičiau skirtas fotografijos mėgėjams ir technikos parduotuvėse turi pasirodyti kaip tik šiomis dienomis. Žadama įrenginio kaina – nuo 860 Lt (be objektyvų).

Mažiausia skaitmeninė HD filmavimo kamera: “Flip Slide HD”

"Veido" archyvas

Įrenginys pasižymi ne tik paprastu dizainu, bet ir nesudėtingu valdymu. Nepaisant mažumo, “Slide HD” galima ne tik filmuoti HD režimu, bet ir vaizdo medžiagą sudėti į talpią atmintį – į prietaisą telpa iki 12 val. HD ryškumu filmuotų vaizdų. Be to, “Slip HD” turi nedidelį, bet peržiūrai pakankamą ekraną bei galimybę kamerą prijungti tiek prie kompiuterio, tiek prie televizoriaus. Visiškai įkrautomis baterijomis galima filmuoti apie keturias valandas. Įrenginio kaina – 780 Lt.

Mažiausias pasaulyje MP3 grotuvas: “iPod Shuffle”

"Veido" archyvas
Vos 11 gramų sveriantis ir maždaug tūkstantį dainų leidžiantis įsirašyti grotuvėlis – sėkmingo verslo mažųjų rinkoje pavyzdys, patrauklus ne tik matmenimis ar dizainu, bet ir kaina. Nemažas privalumas ir tas, kad grotuvas muzikos klausytojo neapkrauna begale retai naudojamų funkcijų. Įrenginio kaina Lietuvoje – nuo 200 Lt.

Mažiausia knygų skaityklė: “Readius”

"Veido" archyvas

Pristatoma kaip mažiausia el. knygų skaityklė, greitai pasirodysianti “Readius” užims tikrai nedaug vietos, nes, priešingai nei kitos skaityklės, turės ne vientisą, o susilankstantį korpusą. Aparatas, sveriantis vos 115 g, suskleistas užims 12 x 6 x 2 cm, o išskleistas turės 13 centimetrų įstrižainės “elektroninio rašalo” ekraną. Visomis kitomis charakteristikomis ir galimybėmis “Readius” nenusileis tradicinėms el. knygų skaityklėms. Įrenginio kaina kol kas neskelbiama, bet manoma, kad ji bus didesnė nei 1000 Lt.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...