Kosmosas
Kosminio laivo “Sojuz TMA-19″ kapsulė penktadienį sėkmingai nutūpė Kazachstane ir pargabeno į Žemę vieną Rusijos kosmonautą ir du JAV astronautus, rašoma BBC tinklalapyje.
Iš Tarptautinės kosminės stoties (TKS) į Žemę grįžo kosmonautas Fiodoras Jurčichinas ir JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso agentūros (NASA) astronautai Douglas Wheelockas (Daglas Vilokas) ir Shannon Walker (Šenon Volker), kurie orbitoje praleido 162 dienas.
Per šį laiką “Sojuz” įgula orbitoje atliko daug mokslinių eksperimentų: vien Rusijos tyrimų programoje buvo atlikta 40 įvairių bandymų.
F.Jurčichinas šio skrydžio metu dukart buvo išėjęs į atvirą kosmosą.
Buvęs TKS įgulos vadas D.Wheelockas atvirame kosmose dirbo tris kartus, o šios misijos iš viso truko ilgiau nei 20 valandų.
Rusijos ir JAV komanda į Žemę parskraidino mėginius ir kasetes su orbitinėje stotyje atliktų biologinių bandymų medžiaga. Dalį jos sudarė augalų ląstelių, iš kurių mokslininkai tikisi pagaminti naujų vaistų, pasėliai.
ILGAAMŽĖS LĄSTELĖS
Sugrįžusioje “Sojuz” kapsulėje buvo ir jutikliai iš atvirame kosmose laikomo manekeno, kurie mokslininkams padės tirti radiacijos poveikį žmogaus organizmui.
Be to, įgulos nariai sugrąžino paketą su “kosmoso ilgaamžiais” – vaistinių augalų ženšenio ir stefanijos ląstelėmis, kurios orbitoje buvo laikomos du mėnesius.
Neseniai atlikti tyrimai parodė, kad nesvarumo sąlygomis ženšenio ląstelės pagamina 20-30 proc. daugiau veikliųjų medžiagų.
Per šią ekspediciją mokslininkai siekė įtvirtinti šias savybes, siekiant gauti produktyvesnių ląstelių liniją, kuri būtų naudojama gaminant naujus vaistus, tarp jų nuo onkloginių ligų.
“SEVASTOPOLIO APSAKYMAI”
F.Jurčichinas pargabeno Rusijoje vykdomo visuotinio gyventojų surašymo anketas, kurias orbitoje užpildė jis ir du kiti Rusijos kosmonautai – Olegas Skripočka ir Aleksandras Kaleris.
Į Žemę grįžo ir rusų literatūros klasiko Levo Tolstojaus knyga “Sevastopolio apsakymai”, kurią Rusijos kosminės programos vadovas Anatolijus Perminovas prieš “Sojuz” startą spalio pradžioje perdavė įgulos vadui Aleksandrui Kaleri. Kosmonautai šią knygą pažymėjo specialiu antspaudu, patvirtinančiu, jog ji tikrai pabuvojo kosmose.
“Sojuz” kapsulė nusileido keturiomis dienomis anksčiau nei planuota, nes Kazachstanas paskelbė uždarysiantis savo oro erdvę per Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) viršūnių susitikimo, kuris vyks Astanoje gruodžio 1-2 dienomis.
Kitą kosminį laivą “Sojuz” į orbitą planuojama paleisti gruodžio 15 dieną.