Penktadienį saulės nušviestą senąją Rotušės aikštę Kaune pripildė gyva galybė žmonių. Skambant daudyčių garsams čia buvo atidarytas didysis Hanzos turgus.
Anot Naujosios Hanzos sąjungos prezidento, Vokietijos Liubeko miesto mero Berndo Sakso (Bernd Saxe), tai – turgus, kuriame galima patirti ir išgyventi visą Hanzos įvairovę.
Kauno miesto meras Rimantas Mikaitis, drauge su garbiais miesto svečiais iš rotušės balkono sveikinęs kauniečius, sakė, jog ne taip svarbu keistis mugėje ar turguje daiktais, kur kas svarbiau – keistis šypsenomis.
Ko jau ko, bet šypsenų Hanzos dienų šventėje – į valias. Visų pirma antrąją šventės dieną jos pražydo veiduose stebėjusiųjų spalvingą ir nuotaikingą Kauno darželinukų ir pradinukų karnavalinę eiseną, kurioje ryškiu geltoniu iš minios išsiskyrė viščiukai – Šančių vaikų darželio auklėtiniai.
Paskui geros nuotaikos garantija tapo improvizuoti koncertai Vilniaus gatvėje suręstose estradose, kur pasirodė dūdoriai iš Didžiosios Britanijos, “fakyrai” iš Švedijos ir daugybė kitų svečių, atvykusių į pirmą kartą Lietuvoje surengtas Tarptautines Hanzos dienas.
Hanzos turgus, beje, neišsiteko Rotušės aikštėje, kur nameliuose įsikūrė šventėje dalyvaujančių miestų delegacijos, pristatančios visa, kas jų miestuose yra gražiausio bei geriausio. Turgus išsiplėtė per Vilniaus gatvę bei Laisvės alėją. Šiuose “pagalbiniuose” plotuose šeimininkauja Lietuvos amatininkai bei prekybininkai, o Rotušės aikštė skirta užsieniečiams. Tiesa, jie susipažindami su Kaunu, mielai sustoja būreliais padainuoti savo krašto dainų, palabinti lietuvaites ir pakštelėti kokiai panelei bučinuką į skruostą ir Laisvės alėjoje.
Neabejotina, kad Kauno miesto centre ir Senamiestyje iki pat sekmadienio vakaro gyvuos vienas bendras burtažodis – Hanzos šventė. Iki tol tęsis draugiškas kauniečių bendravimas su atvykusiais į šventę daugiau nei 80 įvairių šalių miestų (Naujoji Hanzos sąjunga jungia jų net 176) atstovais. Iš Vokietijos, Olandijos, Lenkijos, Rusijos, Estijos, Latvijos, Švedijos, Norvegijos ir kitų šalių.
“Kai žmonės čia susitinka, bendrauja, atsiranda tiltai tarp mūsų šalių, kurie yra labai svarbūs visai Europai”, – per Hanzos turgaus atidarymo iškilmes kalbėjo Vokietijos valstybės sekretorė, užsienio reikalų viceministrė Kornelija Pyper (Cornelia Pieper).
Ypatingu šventės akcentu tapo šalia Kauno rotušės pagal senąjį pavyzdį sumūryta vaško lydymo krosnis. Svečiai iš Hanzos miestų dabar į didžiulį puodą meta bičių vaško gabalėlius. O paskui juos išlydžius bus nulietas 60 kg sveriantis ženklas su tarptautinių Hanzos dienų atspaudu. Toks Hanzos sąjungos narių bendrystės ir vienybės simbolis po šventės taps Kauno miesto muziejaus eksponatu.