Prestižinėmis Lietuvos mokslo premijomis (po 101,4 tūkst. Lt) šiemet įvertinti šeši mokslo darbai. Tai istoriko prof. Zigmunto Kiaupos darbų ciklas “Lietuvos istorijos sintezės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės miestų tyrimai”, psichologės Ritos Žukauskienės darbas “Lietuvos vaikų, paauglių ir suaugusiųjų psichologinės gerovės tyrimai”.
Mokslo premijos bus įteiktos ir fundamentinių bei taikomųjų mokslinių tyrimų srityje dirbantiems mokslininkams Vytautui Balevičiui ir Valdui Šablinskui už darbų ciklą “Krizinių reiškinių ir struktūrinių virsmų ekstremaliose terpėse spektrometrija”, taip pat Romui Baronui bei Feliksui Ivanauskui už darbą “Matematinis netiesinių procesų ir sistemų nehomogeninėse terpėse modeliavimas”.
Aukščiausią mūsų šalyje mokslininkams skiriamą įvertinimą pelnė ir Daumantas Matulis už “Karboanhidrazių ir šaperonų slopiklių kūrimą ir tyrimą naudojant biotermodinaminius metodus”. O geriausiu taikomosios mokslinės veiklos darbu šiemet pripažintas Prano Viškelio ir Živilės Lukšienės darbų ciklas “Vaisių ir daržovių kokybės bei saugos tyrimai: inovatyvių technologijų kūrimas”.
Lietuvos mokslų akademijos prezidentas prof. Valdemaras Razumas apgailestauja, kad šiemet nė vienas iš pateiktų darbų technologijos mokslų srityje nebuvo vertas premijos, nes neatitiko aukščiausio lygio. Vis dėlto V.Razumas pabrėžia, kad įvertinti darbai gyliu nenusileidžia ankstesnių metų mokslininkų tyrimams. “Anksčiau premijos buvo skiriamos už viso gyvenimo darbus, o dabar komisija vertina per penkiolika metų atliktus tyrimus, tačiau kokybė dėl to nesmunka. Tiesa, tai apriboja nemažai mokslininkų, nes dabar, kai mokslas taip sparčiai plėtojamas, tyrimai atliekami per penkerius ar net dvejus metus“, – dėsto Lietuvos mokslų akademijos prezidentas.
Pasak V.Razumo, jau netrukus Vyriausybei bus siūloma keisti mokslo premijų skyrimo nuostatus, kad būtų trumpinamas laikas, per kurį atlikti darbai galėtų pretenduoti į premiją, o tyrimus būtų galima pateikti ir elektroniniu paštu. Tada, pašnekovo žodžiais, darbus galės vertinti ir užsienio mokslininkai.