2011 Gruodžio 29

„Mokipay“: žingsniu priekyje mokėjimų revoliucijos link

veidas.lt

Lietuvių sukurta atsiskaitymų mobiliuoju telefonu sistema „Mokipay“ tapo pirmąja tokia pasaulyje.

Apie tai, kad telefonas pakeis nuo banknotų, monetų ir banko kortelių plyštančią piniginę kalbama nuo pat išmaniųjų telefonų atsiradimo. Šis tas ir padaryta: pernai pasaulyje 100 mln. žmonių naudojosi mobiliojo atsiskaitymo už prekes paslaugomis. Nors ir itin novatoriškos, šios paslaugos dažnai yra ribotos, pavyzdžiui „Starbucks“ išmaniojo telefono programėlė leidžia atsiskaityti už kavą tinklo kavinėse, tačiau užėjus į prekybos centrą telefonas nebepadės – vėl reikės ieškoti grynųjų ar banko kortelės.
Atverdama besiformuojančią mobiliųjų mokėjimų rinką lietuvių bendrovė „Mokipay Europe“ iškart žengė vieną žingsnį į priekį. Mokėjimo procesą susieję su specialiu lipduku, turinčiu NFC lustą, jie net ir senutę „Nokia“ įgalino tapti pinigine – tereikia šį lipduką priklijuoti ant telefono nugarėlės. Greitai lipdukų nebereikės – jau kitais metais NFC lustai bus integruoti į daugelį naujų telefonų.
NFC, arba „Near Field Communication“, – technologija, leidžianti užmegzti ryšį tarp šalia esančių mobiliųjų įrenginių. Atsiskaitymo „Mokipay“ procesas vyksta taip: atėjęs į parduotuvę, barą, klubą ar kitą vietą, kurioje yra „Mokipay“ skaitytuvas, ir išsirinkęs prekes pirkėjas prideda mobilųjį telefoną su „Mokipay“ lipduku prie specialaus skaitytuvo. Telefono ekrane atsiranda informacija apie mokėjimą. Jei prekių suma neviršija 10 Lt, pinigai automatiškai nuskaičiuojami, jei viršija – telefonu reikia įvesti PIN kodą. Išleista suma nuskaičiuojama nuo specialios „Mokipay“ sąskaitos.
Iš pirmo žvilgsnio tai tas pats, kaip atsiskaityti banko kortele, tačiau „Mokipay“ turi daug papildomų funkcijų, apie kurių reikalingumą nepagalvoji, kol nepradedi jomis naudotis. Banko kortelė negali pasakyti, kiek šiuo metu joje yra pinigų, negali parodyti, kurioje picerijoje didžiausios nuolaidos, negali vienu metu įkūnyti penkių lojalumo kortelių, negali pateikti pastarosios savaitės išlaidų suvestinės. „Mokipay“ gali.
Svarbiausia, kad „Mokipay“ nėra baigtinis produktas, jos funkcijų sąrašas nuolat pildomas. „Nėra tikslinga kalbėti apie galutinį projekto užbaigimą, nes sistema nuolat plečiama, didinamas panaudojimo galimybių spektras, pavyzdžiui, „Mokipay“ paslauga bus pritaikyta mokyklose“, – pasakoja „Mokipay Europe“ įkūrėjas, taip pat informacinių technologijų ir verslo konsultavimo bendrovės ERP generalinis direktorius Markas Zbarskis.
Lietuva su „Mokipay“ susipažino šį rudenį vykusio Europos krepšinio čempionato dienomis. Sistema buvo įdiegta didžiuosiuose miestuose, kuriuose vyko varžybos. Tai buvo pirmoji tokia pasaulyje visiems telefonams pritaikyta, su specifiniu prekės ženklu (kaip „Starbucks“ atveju) nesusieta ir nacionaliniu mastu išplėtota atsiskaitymo mobiliuoju telefonu infrastruktūra. Kitais metais Londono olimpinėse žaidynėse analogišką modelį pritaikys „Google“, šiuo metu dirbanti prie savojo „Google Wallet“. Tačiau tada jau bus 2012-ieji.

Vis dar egzotika

Šiuo metu „Mokipay“ veikia 219-oje vietų, išsibarsčiusių po 13 Lietuvos miestų ir kaimų. Sistema vis dar yra egzotika tiek prekybos vietoms, tiek klientams, atsiskaitymas mobiliuoju kol kas netapo įpročiu. Ilgainiui išryškėjo ir sistemos minusai: pervedinėti pinigus į atskirą „Mokipay“ sąskaitą nėra patogu, norisi, kad ji būtų susieta su banko sąskaita; krepšinio čempionato metu buvusios, specialiai „Mokipay“ vartotojams skirtos nuolaidos čempionatui pasibaigus nebėra tokios viliojančios; koją kiša ir žmogiškasis veiksnys – kartais patogiau barmenui duoti grynųjų, nei stebėti, kaip šis bando prisiminti, kaip veikia „Mokipay“ skaitytuvas.
Pagiriamieji žodžiai „Mokipay“ ir tokie įvertinimai, kaip Metų gaminio titulas informacinių technologinių srityje, atrodo, visų pirma skirti avansu, vertinant sistemos potencialą ateityje, o ne rezultatus šiandien. Kaip ir kitur pasaulyje, revoliucijos mobilieji atsiskaitymai kol kas nesukėlė, piniginės – vis dar mūsų kišenėse.
Vis dėlto čia ir slypi „Mokipay“ kūrėjų stiprybė. Jie nesiekia kuo greitesnės sėkmės su kuo mažesnėmis investicijomis. Priešingai – investuoja į šiuo metu dar kokono stadijos esančią mobiliųjų atsiskaitymų rinką, nes žino, kad inovacijos nelaukia, ir galiausiai šampaną gers tie, kurie buvo greitesni ir sukaupė daugiau patirties.
Akivaizdu, kad šis projektas neapsiribos Lietuvos rinka, to neslepia ir patys kūrėjai. Pirmoji numatyta plėtros stotelė – Gruzija. Vėliau greičiausiai bus atsigręžta į Vakarus. „Ruošiamės paleisti didelės apimties projektus, planuojame diegti paslaugą kitose Europos šalyse, taip pat aktyviai dirbame prie elektroninės komercijos projektų“, – nenorėdamas atskleisti detalių 2012-ųjų prioritetus vardija M.Zbarskis.
„Mokipay“ sėkmės atveju jis atsistos ant Lietuvos IT verslo pjedestalo, kur šiuo metu patogiai įsitaisęs Ilja Laursas.

„Mokipay“ įkūrėjo M.Zbarskio tikslas 2012 m. – sistemos plėtra už Lietuvos ribų

Šiuo metu „Mokipay“ skaitytuvai įrengti 219-oje vietų, ir šis skaičius nuolat didėja

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...