2012 Gegužės 26

140 tūkst. tonų asteroidas vasarį dukart kirs geostacionarių palydovų zoną

veidas.lt


Neseniai atrastas 45 metrų skersmens ir 140 tūkst. tonų svorio asteroidas 2012 DA14 ateinančių metų vasarį dukart kirs geostacionarių palydovų žiedą, tad egzistuoja didelė tikimybė, jog gali būti numušti geostacionaria orbita aplink Žemę skriejantys palydovai.

NASA astronomai kol kas neatmeta ir susidūrimo su Žeme tikimybės, tačiau ją dar reikia tikslinti. Asteroidą 2012 DA14 atrado LaSagra observatorijos astronomai iš Ispanijos.
Taip arti Žemės asteroidas 2012 DA14 nepraskries, tačiau astronomai jo susidūrimo su planeta tikimybės kol kas neatmeta

Tiksli pavojingo priartėjimo data – 2013-ųjų vasario 15 d. Nors NASA tvirtina, jog asteroido trenkimosi į Žemę tikimybė vertinama 0,031 proc., jei taip atsitiktų, Žemės paviršiuje įvyktų 2,4 megatonos sprogimas, savo galia maždaug prilygstantis 1908 m. Tunguskos apylinkėse įvykusiam dangaus kūno sprogimui, apie kurį rašėme prieš keletą dienų.

Šiuo metu NASA tikslina asteroido skriejimo trajektoriją, tad astronomai kol kas susidūrimo su Žeme grėsmę, jei kosminė uola prieš tai kliudytų kurį nors iš geostacionarios orbitos palydovų, yra linkę vertinti atsargiai.

„Tikimybė yra labai maža, tačiau jos atmesti negalima, – tvirtina NASA Reaktyvinių jėgų laboratorijos Pasadenoje (Kalifornija, JAV) astronomas Polas Čodasas (Paul Chodas). – Faktas tas, jog asteroidas praskries išties labai arti Žemės.“

Kol kas galingesnių teleskopų objektyvuose asteroidas 2012 DA14 matomas kaip blankus taškelis, tačiau kitų metų vasarį, kai prie Žemės priartės 33,8 tūkst km atstumu, jis bus kur kas grėsmingesnis – kosminio luito trajektorija dusyk kirs geostacionarių palydovų zoną. Artimiausiais mėnesiais NASA mėgins tiksliai nustatyti, kur ir kaip arti atsidurs asteroidas, pasiekęs Žemei artimiausią savo trajektorijos tašką.

„Kol kas tiksliai nežinome, kur tiksliai erdvėje yra asteroidas 2012 DA14, – atskleidžia kitas minėtos laboratorijos darbuotojas Stivenas Česlis (Steven Chesley). – Toks neapibrėžtumas kliudo tiksliai įvertinti kosminio kūno orbitą ir pateikti tikslias prognozes.“

Nėra nė vieno NASA darbuotojo, kuris jaudintųsi, jog asteroidas 2012 DA14 smogs į Žemę, tačiau specialistai sutinka, jog pavojingai priartėjęs asteroidas gali būti matomas iš Žemės.

„Gali būti, jog jis bus matomas net ir pro gerus žiūronus ar nedidelį teleskopą, – pritaria P. Čodasas. – Tokiam kosminiu masteliu mažam kūnui tai yra išties neįprastas dalykas.“

Astronomai tikslina 2013-ųjų asteroido susidūrimo su planeta tikimybę, tačiau kol kas nieko nekalba apie pakartotinį 2012 DA14 vizitą 2020-aisiais. Mokslininkai aiškina, jog pirmiausia reikia sulaukti ir pamatyti, kaip arti kosminis akmuo praskries kitų metų vasarį ir kokią įtaką asteroido trajektorijai padarys Žemės gravitacija. Tuomet bus galima formuluoti preliminarias prognozes 2020-iesiems.

Jei vis tik atsitiktų taip, kad asteroidas trenktųsi į Žemę, astronomai aiškina, jog 2012 DA14 smogtų į Antarktidą ar į ją juosiančias pietines vandenų teritorijas. 140 tūkst. tonų uolos sprogimas civilizacijos nesunaikintų, bet jei akmuo pataikytų į gyvenamą teritoriją, didžiulio aukų skaičiaus išvengti nepavyktų. Realūs ar tik tikėtini yra tokie pavojai, tačiau NASA sutinka, jog tiksliai įvardyti potencialias grėsmes yra labai svarbu.

technologijos.lt

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...