2015 Liepos 14

Ar jūsų bendradarbis – ne piratas?

veidas.lt

Kai kalbame apie naująsias technologijas ir skaitmeninį pasaulį, neišvengsime dviejų jo elementų – duomenų apsaugos ir piratavimo. Specialistai pabrėžia, kad turinio kūrėjai ir vartotojai atsilieka nuo sparčiai besivystančių technologijų kuriamų galimybių, todėl negali įvertinti jo keliamų grėsmių. Pasak klasterio „Clear Digital World“ (CDW) organizuojamų konferencijų dalyvių, internetas, vaizdo atkūrimo priemonės sudaro iki šiol neregėtas sąlygas pasisavinti saugomą informaciją ar kūrinį.

„Įkurdami CDW klasterį, siekėme ne atlikti policininko vaidmenį ir vaikytis pažeidėjus, bet kartu su bendraminčiais sukurti technologijas ir sprendimus, galinčius užkirsti kelią neteisėtam intelektinės nuosavybės naudojimui skaitmeninėje erdvėje. Lietuvos atlikėjai ir autoriai priversti ieškoti įvairių būdų, kaip užsidirbti iš savo kūrybos, nes klasikinis laikmenų pardavimas sumenkęs, o skaitmeninis kūrinių pardavimas nė iš tolo nekompensuoja patiriamų praradimų – mes norime jiems padėti. Pasak LR kultūros ministro Šarūno Biručio, intelektinė nuosavybė Lietuvoje sukuria 5,4 proc. BVP, o jos produktų eksportas sudaro net 6 proc. – tai beveik dvigubai daugiau nei pieno produktų eksportas“, – sako klasterio „Clear Digital World“, ieškančio optimalių piratavimo problemos sprendimų, rinkodaros vadovas Romanas Matulis.

CDW duomenimis, 2012 m. 87 proc. interneto vartotojų Lietuvoje siuntėsi ir žiūrėjo filmus nemokamai. Tikėtina, kad per trejus metus situacija stipriai nepasikeitė. Palyginimui, Vokietijoje šis skaičius sudarė 47 proc., Jungtinėje Karalystėje – 49 proc., Prancūzijoje – 51 proc. Kino pramonė labai jautri piratavimui: Jungtinių Amerikos Valstijų tyrėjai apskaičiavo, kad vien šioje valstybėje kino piratai visai filmų industrijai kasmet padaro nuostolių, vertinamų 250 mlrd. dolerių. Lietuvoje šie skaičiai gerokai mažesni, tačiau, aktoriaus ir prodiuserio Donato Šimukausko teigimu, kino teatruose tarp žiūrimiausių karaliavusio filmo „Zero 2“ lankomumas staigiai smuko žemyn, vos pasirodžius jo kopijai nelegalioje interneto svetainėje. Skaičiuojama, kad per penkerius metus nuo filmo išleidimo jis buvo nelegaliai parsisiųstas milijoną kartų, tad nesunku apskaičiuoti vien šio filmo nesurinktas lėšas, atsižvelgiant į vidutinę kino bilieto kainą.

Didžiausia žala patiriama, kai veikiama iš vidaus – ilgamečių nepriklausomos reputacijos darbuotojų. Būtent jie turi galimybę prisijungti prie elektroninės bankininkystės ir gali atlikti neteisėtas machinacijas, nutekinti svarbius dokumentus konkurentams ar įkelti garso, vaizdo įrašus į internetą dar iki jų išleidimo. Tokiu būdu žmonės, viršydami savo įgaliojimus ar pasitelkdami apgaulę, dažniausiai randa būdų pasipelnyti.

Korporacijos ar nedidelės įmonės, netgi pavieniai autoriai privalo saugotis, kad netaptų lengvu grobiu nutekintojams. Tai yra įtvirtinta dešimtajame Jungtinių Tautų Organizacijos pasaulinio susitarimo principe, raginančiame kovoti su visomis korupcijos formomis. Specialistų patirtis ir būtinosios kontrolės priemonės sukuria tarsi uždarą ratą, kurį sudaro trys dedamosios: prevencija – tai personalo mokymas, tvarkos ir procedūros, rizikos ir patikimumo vertinimas; antrasis žingsnis – identifikavimas, apimantis auditą, monitoringą, incidentų fiksavimą ir viešinimą; galiausiai – mokymasis iš klaidų, įgyvendinamas nuodugniai tiriant incidentus, stiprinant teisinę bazę bei imantis proaktyvių veiksmų, kad situacija nesikartotų ateityje.

 

UAB „Clear Digital World“ (CDW) šiuo metu vykdo projektą UAB „Clear Digital World“ klasterio „Clear Digital World“ plėtra, kompetencijų stiprinimas ir konkurencingumo didinimas (Nr. VP2-1.4ŪM-02-K-02-015). Projektą, kurio vertė 509 656,22 eurų, iš dalies finansuoja Europos regioninės plėtros fondas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...