Kalėjimų departamentas prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos ir UAB „Penkių kontinentų bankinės technologijos“ (BS/2) sudarė elektroninio stebėjimo prietaisų nuomos sutartį. Tai jau antra tokia sutartis nuo tada, kai įsigaliojo Probacijos įstatymas – pirmąją įmonė pasirašė dar 2012 metais.
Pasak BS/2 direktoriaus pavaduotojo Tomo Augucevičiaus, bendrovės sukaupta patirtis ir technologijų išmanymas prisideda prie efektyvios Probacijos įstatyme numatytos nuteistųjų kontrolės ir priežiūros užtikrinimo. „Kadangi turime elektroninio stebėjimo priemonių tiekimo patirties, probacijoms tarnyboms galime užtikrinti aukštos kokybės paslaugų. Be to, mūsų specialistai pasirūpina įrangos palaikymu ir priežiūra, teikia konsultavimo ir mokymo paslaugas su šiais įrenginiais dirbantiems pareigūnams“, – teigia T. Augucevičius.
Nuteistojo asmens buvimo vieta kontroliuojama elektroninėmis stebėjimo priemonėmis. Stebėjimo modulis su laidinio telefono arba GSM ryšiu ir elektroninės kontrolės įrenginiai sujungti į centrą, iš kurio stebima, ar elektroninį prietaisą nešiojantis nuteistasis nepažeidžia skirtų apribojimų, ar nebandoma jį sugadinti. Programinė įranga, valdoma iš stebėjimo centro arba internetu, fiksuoja visus pranešimus. Su pažeidėju galima susisiekti telefonu, tad pareigūnams nebereikia fiziškai važiuoti ir tikrinti, kaip nuteistieji gyvenamojoje vietoje laikosi teismo paskirtų pareigų.
Naudojant elektroninio stebėjimo priemones lygtinai paleistam nuteistajam sudaromos sąlygos atkurti ryšius su artimaisiais ir socialine aplinka. Nuo 2012 metų liepos 1 dienos, kai įsigaliojo Probacijos įstatymas, iki 2014 m. kovo 1 d. intensyviai buvo stebėta 150 asmenų (iš jų – 34 asmenys, kuriems elektroninio stebėjimo priemonėmis buvo užtikrinamas pareigos neišeiti iš namų tam tikru laiku, jei tai nesusiję su darbu arba mokymusi, vykdymas).
Šiuo metu probacijos tarnyboms iškeltas tikslas yra maksimaliai išnaudoti elektroninio stebėjimo įrangos resursus (t. y., ne mažiau 90 proc.). Veiksminga probacijos tarnybų priežiūroje esančių asmenų resocializacija ir galimybė maksimaliai apriboti veiksnius, skatinančius recidyvą, yra didesnio šalies gyventojų saugumo garantija.