2011 Lapkričio 30

Daugiausiai išradimų priklauso VGTU ir KTU mokslininkams

veidas.lt


Pastarųjų metų Lietuvos mokslininkų laimėjimai nenuteikia optimistiškai: mokslininkų, norinčių užregistruoti savo išradimus, mūsų šalyje labai jau mažai.

Per metus Valstybiniam patentų biurui pateikiama tik iki šimto paraiškų kokio nors išradimo patentui gauti. Pasak Valstybinio patentų biuro Išradimų skyriaus vedėjo Zenono Valasevičiaus, daugiau nei pusė besikreipiančiųjų yra fiziniai asmenys. O iš mokslo institucijų dažniausiai kreipiasi Kauno technologijos universitetas (KTU) ir Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU).
Štai VGTU mokslininkai šiemet pateikė aštuonias paraiškas patentams gauti (pernai – vienuolika). „Ar išradimas bus užpatentuotas, paaiškėja po pusantrų metų, tačiau beveik visiems VGTU mokslininkų išradimams patentas suteikiamas“, – tvirtina VGTU Mokslo direkcijos atstovė Vaiva Laukaitienė.
Jos duomenimis, šiemet gauti jau penki patentai. Užpatentuotas ugniai atsparus betonas, taip pat prietaisas kampų matavimo tikslumui nustatyti. Pernai buvo užpatentuotas bioreaktorius ir biodujų gamybos būdas, taip pat kompostavimo įrenginys, leidžiantis sumažinti į sąvartynus išvežamų atliekų kiekį bei išspręsti nemalonaus atliekų kvapo problemą.
Kasmet maždaug po dešimt paraiškų patentams gauti pateikia ir KTU mokslininkai. Šiemet buvo užpatentuotas vibracinis nuotekų valymo ir nukenksminimo įrenginys, sumažinantis mikrobų koncentraciją valymo įrenginiuose ir vandentiekio sistemose. Taip pat užpatentuotas ir vidinio kraujagyslių valymo įrenginys. Pernai patentas suteiktas teleskopinei antenai, kuri skirta automatiniam ryšiui palaikyti tarp skraidančių objektų ir Žemėje esančio operatoriaus, žmogaus funkcionalumo kontrolės sistemai, kuri gali būti panaudota pavieniui atsakingą darbą dirbančių žmonių savijautos kontrolei.
Lietuvos mokslininkų sąjungos vicepirmininko Vyginto Gončio manymu, išradimai Lietuvoje dar retas dalykas, mat jiems reikia kur kas daugiau lėšų, nei mūsų mokslininkai turi. Tad lietuviai dažniau gilinasi į teorines sritis. „Vakarų Europos šalyse mokslininkams skiriamas dešimt kartų didesnis finansavimas, tad ir išradimų ten padaroma kur kas daugiau“, – mano V.Gontis.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...