Kad vaikus privalu vežti automobilinėse saugos kėdutėse, Lietuvoje supranta dar toli gražu ne dauguma tėvų. Ypač tai neatrodo būtina vyresnių nei trejų metų vaikų tėvams.
Šią tendenciją atskleidė rinkos tyrimų bendrovės „GfK CR Baltic“ tinklalapio autoledi.lt užsakymu atlikta apklausa. Paaiškėjo, kad saugos kėdutes naudoja tik 41,8 proc. apklaustųjų. Net 53,8 proc. apklausoje dalyvavusių vairuojančių tėvų mano, kad į automobilines kėdutes reikėtų sodinti vaikus maždaug iki ketverių metų, o vėliau jos nereikalingos. Ir vos 7 proc. respondentų mano, kad specialius paaukštinimus vaikams reikėtų naudoti net iki 12 metų.
Lietuvos automobilininkų sąjungos atstovės Eglės Kestenienės teigimu, toks tėvų požiūris atskleidžia jų nesupratimą, koks realus pavojus gresia keturmečiui važiuojant ne saugos kėdutėje. „Po Vokietijoje atliktų bandymų paaiškėjo, kad žemesnio nei 1,50 m ūgio vaikui važiuojant prisegtam tik automobilio saugos diržais per avariją gali lūžti kaklo slanksteliai, būti sužalotas pilvas. Mat diržai eina per pačias pažeidžiamiausias kūno vietas – kaklą ir pilvą“, – paaiškina E.Kestenienė.
Lietuvos kelių policijos tarnybos Administracinės veiklos skyriaus viršininko Dainiaus Šolomsko duomenimis, taip vežamiems vaikams kyla netgi didesnis pavojus nei visai neprisegtiems, nes diržas, einantis per kaklą, juos gali net pasmaugti.
E.Kestenienė pataria visus vaikus iki maždaug ketverių metų sodinti į kėdutes, turinčias atlošą ir šonines apsaugas, o kai mažylis savo galva jau praauga kėdutę, reikėtų jį vežti bent jau ant specialaus paaukštinimo. Jis pakelia vaiką taip, kad automobilio diržai saugiai eitų per petį ir klubus.