2010 Rugsėjo 05

Degalai

Dujos, dyzelinas ar benzinas?

veidas.lt

"Veido" archyvas

Prieš metus mūsų atlikti skaičiavimai parodė, kad pinigus taupantis vairuotojas turėtų rinktis dyzelinu “mintančią” mašiną. Kokį automobilį apsimoka pirkti šiuo metu, kai degalų kainos stipriai šovė į viršų?

Praėjusių metų rudenį, rugsėjo 7 dieną, degalų kainos kur kas labiau džiugino Lietuvos vairuotojus nei šiandien. Anuomet litras 95 markės benzino Vilniuje “Lukoil” degalinėse kainavo 3,80 Lt, dyzelinas – 3,10 Lt, o dujos – vos 1,82 Lt.

Prabėgus beveik metams degalų kainos gerokai šoktelėjo į viršų. Dabar už litrą 95 markės benzino toje pačioje sostinės degalinėje tektų atseikėti jau 4,10 Lt, už litrą dyzelino – 3,55 Lt, o už litrą dujų – 2,01 Lt. Daigiau nei akivaizdu: visos trys degalų rūšys pabrango. Tačiau kainų pasiutpolkė skirtingai palietė visas tris degalų rūšis.

Mažiausiai pabrango dujos – vos 0,19 Lt, antroje vietoje pagal pabrangimą žengia benzinas – 0,30 Lt, o trečioje vietoje dyzelinas, kurio kaina į viršų šovė net 0,45 Lt.

Prieš metus labiausiai apsimokėjo “dyzeliukas”

Stipriai pasikeitus degalų kainoms mes dar kartą apskaičiavome, kokiais degalais labiausiai apsimoka važiuoti šiandien. Šie duomenys bus itin naudingi tiems mūsų skaitytojams, kurie ketina pirkti naudotą automobilį, bet neapsisprendžią su kokiu varikliu: benzininiu (ir galbūt dėti dujinę įrangą) ar dyzeliniu.

Tačiau pirmiausia norime jums priminti, kokius duomenis gavome prieš metus. Tuomet, jei ketinote pirkti ne itin brangų, bet puikiai šeimai tinkantį VW Passat automobilį, apsimokėjo pasiieškoti “nenudrožto” varianto su dyzeliniu motoru. Tokiu automobiliu per metus nuvažiavę 25 tūkst. km dyzelinui būtumėte išleidę apie 4340 Lt. Toks pats Passat automobilis su dujine įranga kišenę būtų palengvinęs šiek tiek labiau – 4595, o neįsistačius dujinės įrangos ir važiuojant vien benzinu – net 7980 Lt.

Tačiau reikėtų nepamiršti, kad suskystintų dujų įranga šiam automobiliui kainuoja apie 2600 Lt. Tokiu atveju dujinio VW Passat eksploatacijos išlaidos gerokai padidėtų. Apibendrindami turime konstatuoti, kad prieš metus brangiausia važiuoti buvo benzininiu VW Passat, pigiau – įsitaisius dujinę įrangą, o pigiausia – su dyzeliniu.

Anuomet aiškinomės ir kokį variklį reikėtų rinktis pirkėjui, kuris labiau vertina prabangą ir prestižą. Tam pasirinkome BMW 528i (E39) ir BMW 530d (E39) modelius. Šiuo atveju, nuvažiavus tuos pačius 25 tūkst. km, mažiausiai kišenę būtų palengvinęs BMW su dujine įranga – 5414 Lt. Dyzelinis BMW 530d “suvalgytų” 5580 Lt, o benzininis – net 9405 Lt. Tačiau vėlgi įvertinus dujinės įrangos kainą, kuri siekia apie 3600 Lt, tampa akivaizdu, kad važiuoti dyzeliniu BMW gerokai pigiau nei benzinu ar dujomis mintančiu broliu.

…prabėgus metams padėtis nepasikeitė

Kaip pasikeitė situacija pabrangus visų rūšių degalams? Jei kalbėsime apie pigesnį automobilį (VW Passat) vis dar labiau apsimoka dyzelinis variklis, nors, kaip jau minėjome, šios rūšies degalai pabrango labiausiai. Mat su dyzeliniu VW Passat nuvažiavę 25 tūkst. km esant šiandieninėms degalų kainoms išleistumėme 4970 Lt, su mintančiu dujomis – 5075 Lt, o “šeriant” mašiną vien benzinu – net 8610 Lt. Tiesa, kalbant apie dujinę įrangą ir vėl nereikėtų pamiršti pačios sistemos kainos – apie 2600 Lt.

Viską perskaičiavus su prestižiniu bavarų modeliu paaiškėjo, kad situacija per metus nepasikeitė nė per nago juodymą. Dujomis mintantis BMW 528i įveikus 25 tūkst. km iš kišenės iškrapštys 5980 Lt, dyzelinis BMW 530d – 6390 Lt, o varomas vien benzinu – net 10 148 Lt. Atrodytų, kad pigiausiai važiuoti su dujinę įrangą turinčiu BMW “penktuku”. Tačiau ir šiuo atveju pinigus skaičiuojantis vairuotojas neturėtų pamiršti, kad į BMW modelius montuojama dujinė įranga išties nepigi. Jos kaina siekia apie 3600 Lt. Todėl įskaičiavus ir dujinės įrangos kainą, į pirmą vietą vėlgi išsiveržia dyzelinis “penktukas”.

Taigi akivaizdu, kad taupant pinigus degalams labiausiai apsimoka dyzelinės mašinos. Tik nederėtų pamiršti, kad naudoti automobiliai iš Vakarų į Lietuvą atkeliauja gerokai “padrožti”, t.y. jų rida neretai siekia ne 200, o net 300 ar daugiau tūkstančių kilometrų. Įsigijus tokią griuveną, sutaupytus pinigus degalams gali tekti palikti serviso dirbtuvėse. Todėl perkant naudotą mašiną, reikia rinktis labai atsargiai.

Išvada

Važinėti benzinine mašina šiais laikais tikra prabanga. Taip yra todėl, kad 95 markės benzinas vidutiniškai kainuoja apie 55 centus brangiau nei dyzelinas. Be to, benzininiai automobiliai, palyginti su dyzeliniais, sunaudoja daugiau degalų. Todėl norint taupyti pinigus, į benzininį automobilį (ypač su galingu motoru) tikrai apsimoka montuoti dujinę įrangą. Po gerų metų išleista suma atsipirks. O jei jūsų požiūris į dujomis mintančias mašinas yra skeptiškas, belieka vienintelis pasirinkimas – dyzeliniai automobiliai. Dėl gerokai pigesnio dyzelino jais važiuoti šiandien labiausiai apsimoka. Tik reikia išsirinkti techniškai tvarkingą mašiną.

10 trumpų patarimų taupantiem
1. Nuimkite stogo bagažinę. Ypač jei ant jos jau kurį laiką nieko nevežate.

2. Išimkite nereikalingus daiktus. Papildomas svoris labiau tuština degalų baką.

3. Tikrinkite oro slėgį padangose. Normalus slėgis – 1,8–2,2 atmosferos.

4. Taupykite elektros energiją. Dėl įjungto radijo sunaudojama iki 0,2 l daugiau degalų.

5. Jei prie šviesoforo ar susidarius spūsčiai iš vietos nejudate ilgiau nei 30 s, išjunkite variklį.

6. Kuo greičiau įjungsite aukštesnę pavarą, tuo mažiau degalų naudos mašina.

7. Važiuokite kuo tolygiau. Stabdykite ir greitėkite ramiai.

8. Greitį didinkite tolygiai. Juk ramiau, vadinasi, taupiau.

9. Iš anksto apgalvokite ir pasirinkite trumpiausią kelionės maršrutą.

10. Užvedėte automobilį – ir važiuokite. Šildydami variklį bereikalingai deginsite degalus.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...