2010 Lapkričio 18

Spaudos aktualija

Gabiausiems vėl didės mokesčiai

veidas.lt

Lietuvos menininkai, sportininkai, atlikėjai, mokslininkai sulaukė dar vienos nemalonios žinios: nuo sausio kai kurių iš jų papildomos pajamos bus apmokestinamos 21 proc. pridėtinės vertės mokesčiu. Ši tvarka galios tiems, kurie bent kartą per metus ES šalyje gaus honorarą. Grįžę į Lietuvą jie iškart taps pridėtinės vertės mokesčio (PVM) mokėtojais. Ir už kiekvieną suteiktą paslaugą teks papildomai mokėti 21 proc. mokestį. Tokia tvarka įsigalios visoje ES, nes priimta nauja PVM direktyva.

„Lietuvos rytas“ rašo:

Lietuvos operos ar estrados solistas, kompozitorius ar muzikantas, rašytojas ar paskaitininkas, užsienyje gavęs bent litą honoraro, grįžęs namo turės gerai pagalvoti, ar jam verta tėvynėje papildomai uždarbiauti.

Mat kiekvienas papildomas darbas čia bus apmokestinamas 21 proc. PVM. Pajamos nuolatinėje darbovietėje dėl to nenukentės.

Iki šiol tokie reikalavimai galiojo tik tiems žmonėms, kurių metų pajamos viršydavo 100 tūkstančių litų. Dabar bus apmokestinami visi.

Tiesa, jei paslaugos užsienio šalyje patenka į neapmokestintų PVM sąrašą, Lietuvoje bus išvengta mokesčių.

Lietuvos finansų ministerija teigia vykdanti Europos Sąjungos direktyvą, kuri galioja visoms Bendrijos šalims.

„Lietuvos ryto“ teigimu, menininkai Lietuvoje ir taip nemenkai apmokestinami. Gaudami atlygį, jie privalo sumokėti 15 proc. siekiantį pajamų mokestį, 2 proc. „Sodrai” ir 6 proc. – sveikatos draudimui.

Kitais metais menininkų ir mokslininkų pečius užguls ne tik papildomas 21 proc. PVM, bet ir vienu procentu ūgtelėjęs „Sodros” mokestis. Pridėjus 21 proc. PVM, iš jų bus nuskaityta kone pusė atlygio.

„Ieškome būdų, kaip tokius asmenis atleisti nuo šio papildomo mokesčio.

Bet registruotis PVM mokėtojais jie vis tiek privalės”, – tvirtino Finansų ministerijos atstovė Giedrė Balčytytė.

Rašytojas Sigitas Parulskis įsitikinęs, kad menininkas Austrijoje ir Lietuvoje skirtingai pakelia mokesčių naštą.

„Mes norime su ES žengti koja kojon, tačiau esame elgetos. Gal kokiam austrui tokia tvarka nieko bloga nepadarys. Bet mums, gaunantiems varganus honorarus, bus labai skausminga”, – piktinosi rašytojas.

Menininkas pažymėjo, kad dėl to mažės atlygiai kūrėjams, brangs knygos: „O mes žengsime plikomis šiknomis kartu su Europos Sąjunga.”

S.Parulskis suprastų, jei tai būtų nukreipta prieš didelius atlygius gaunančius menininkus, tačiau kentės visi – ir tie, kurie uždirba nedaug.

Kokia išeitis? „Jei mokėčiau kepti bandeles, eičiau tai daryti, kaip siūlė buvęs kultūros ministras. Bet aš moku tik rašyti”, – pripažino kūrėjas

Anot „Lietuvos ryto“, operos dainininkas Vytautas Juozapaitis su kolegomis scenoje galės pasidalyti patirtimi, kaip mokėti mokesčius.

Atlikėjas pasirodo ne tik Lietuvos, bet ir užsienio scenose. Nors V.Juozapaitis dirba Nacionaliniame operos ir baleto teatre, honorarų gauna ir iš kitų teatrų, kuriuose dainuoja.

Jis vienas pirmųjų operos dainininkų, prieš kelerius metus įsiregistravusių kaip PVM mokėtojas. „Po kiekvieno pasirodymo mane pakvietusiam teatrui nešu PVM sąskaitą faktūrą tarsi atvežęs dešrų. Popieriuose taip ir parašyta – sąskaita už atvežtas prekes”, – pasakojo operos solistas.

Iki šiol PVM mokėtojais turi tapti tik tie asmenys, kurių metinės pajamos iš autorinių sutarčių siekia 100 tūkstančių litų.

Užsienyje ir Lietuvoje skaityti paskaitų kviečiamas politologas Raimondas Lopata teigė, kad tokiu atveju neapsimokės ieškoti papildomų pajamų.

„Tenka skaityti paskaitas svetur. Bet jei dėl to mano atlygis Lietuvoje sumažės penktadaliu, būsiu priverstas nevažiuoti, pavyzdžiui, į provinciją. Tikrai neapsimokės”, – sakė R.Lopata.

Jo nuomone, kiti lektoriai taip pat turės gerai pagalvoti, ar verta Lietuvoje skaityti paskaitas, jei iš atlygio liks tik grašiai.

„Šalyje yra daug mokslininkų, kurie gyvena iš paskaitų užsienyje ir Lietuvoje. Vadinasi, jie turės reikalauti didesnio honoraro arba visai atsisakyti pasiūlymų”, – svarstė politologas.

Kas laukia tų menininkų, lektorių ar sportininkų, kurie Mokesčių inspekcijai nepraneš, kad užsienyje gavo nedidelį honorarą?

Ar Lietuvos mokesčių prievaizdai sužiūrės kiekvieno kūrėjo pasirodymus užsienyje?

„Teoriškai kontrolė yra. Bet pats žmogus turėtų prisipažinti, kad gavo atlygį užsienyje”, – sakė Valstybinės mokesčių inspekcijos Teisės departamento netiesioginių mokesčių skyriaus darbuotoja K.Jogminaitė.

Prireiks lankstumo

Danguolė Pranckėnienė

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė

„Lietuva turi teisę lanksčiai taikyti direktyvos nurodymus. Finansų ministerija turi teisę sušvelninti šio apmokestinimo įtaką.

Kita vertus, mokesčių našta turi užgulti visus vienodai.

Kuo dailininkas, parduodantis paveikslą užsienyje, yra pranašesnis už dažytoją, Lietuvoje dažantį tvorą? Nematau jokio skirtumo mokesčių atžvilgiu.”

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Aurimas Aurimas rašo:

    “Kuo dailininkas, parduodantis paveikslą užsienyje, yra pranašesnis už dažytoją, Lietuvoje dažantį tvorą? Nematau jokio skirtumo mokesčių atžvilgiu.”

    Tuo, kad dailininkas yra menininkas, oficialiai pripažintas, įgijęs magistro diplomą, parduodantis savo kūrinius už ypač aukštą kainą, kol dažytojas tėra paprastas darbininkas, neretai gaunantis minimumą atlyginimo. Tuom ir skiriasi, poniute Danguole, jei nežinojot, jūs kvaila boba.

    Čia būtų tas pats, kas aš pasakyčiau: “Apmokęstinkime PVM ir protiškai atsilikusius ir sveikus žmones. Vis viena jie yra žmonės. Nematau jokio skirtumo”.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...