2013 Balandžio 20

Į Lietuvą atvyko iWoz, pirmojo kompiuterio kūrėjas ir antrasis “Apple” Steve’as

veidas.lt

Technologijų ir šiuolaikinės kultūros ikona tapęs Steve’as Jobsas į istoriją įėjo kaip informacinių technologijų Prometėjas, „atnešęs“ kompiuterį į eilinio vartotojo namus. Tačiau buvo ir antrasis Steve’as.

Lietuvoje lankėsi ir progreso konferencijoje “Login 2013″ pranešimą skaitė tikra Silicio slėnio legenda ir filantropas Steve’as Wozniakas.

Inžinierius iš prigimties

Priminsime, kad S.Wozniakas, būsimasis elektronikos genijus ir vienas „Apple“ bendrovės įkūrėjų, priešingai nei jo verslo partneris S.Jobsas, augo išsilavinusioje ir mokslą vertinančioje šeimoje. S.Jobso tėvas Paulas Jobsas buvo vidurinės mokyklos nebaigęs automobilių mechanikas, o Francis Wozniakas, talentingas Kalifornijos technologijų instituto inžinerijos absolventas, vėliau tapo raketų inžinieriumi.
S.Wozniakas nuo vaikystės žinojo, kad seks tėvo pėdomis. Neišdildomą įspūdį jam padarė apsilankymas tėvo laboratorijoje, kurioje jam leista žaisti su elektronikos dalimis. Vėliau jis ne kartą pabrėžė, kad tėvo darbas ir profesija vaikystėje jam atrodė patys svarbiausi pasaulyje.
Mokydamasis paskutinėje klasėje Steve’as įsidarbino parduotuvėje „Sylvania“, kurioje pirmą kartą susidūrė su kompiuteriais ir bandė juos perkurti. Pradedantis inžinierius išsikėlė užduotį sukurti kompiuterį panaudojant kuo mažiau detalių. Nors jam pavyko sukurti kompiuterį, kuriame buvo dvigubai mažiau lustų, nei tais laikais kurdami kompiuterius panaudodavo elektronikos profesionalai, genialūs S.Wozniako kūriniai likdavo tik popieriuose. Tiesa, vėliau įsidarbinęs įmonėje, kuri gamino kompiuterius Kalifornijos autotransporto registracijos departamentui, bendradarbio padedamas S.Wozniakas gavo lustų ir įgyvendino savo sumanymą. Jo sukonstruotas kompiuteris galėjo dauginti skaičius.
Tai buvo projektas, padėjęs susikirsti jo ir S.Jobso keliams. Jaunojo kompiuterių kūrėjo draugas Billas Fernandezas, kurio garaže buvo sukurta skaičiavimo mašina, užsiminė apie elektroninių prietaisų fanatiką S.Jobsą ir pasiūlė jiems susitikti. Įnoringasis S.Jobsas yra sakęs, kad būsimasis partneris jam patiko iš karto.
Pirmasis būsimųjų „Apple“ įkūrėjų bandymas užsidirbti pinigų buvo kuriant ir parduodant mėlynąsias dėžes – prietaisus, leidžiančius “apkvailinti” telefonų tinklo skambučių nukreipimo perjungiklius ir skambinti į kitą miestą be papildomų mokesčių. Jaunieji verslininkai savo išradimą pardavinėjo už 150 dolerių. Nors tėvo pavyzdžio ugdyta inžinieriaus sąžinė prabilo apie mėlynųjų dėžių daromą žalą visuomenei, šį išradimą S.Wozniakas iki šių dienų laiko neįtikėtinu.
Tačiau tiek pirmieji, tiek vėlesni laimėjimai neleido suvešėti arogancijai. Tėvas S.Wozniakui neleido tapti garbėtroška. Pats S.Wozniakas yra pripažinęs, kad niekada nesiekė būti aukščiausio lygio vadovas, lyderis, nes buvo pernelyg drovus, o lituoti jam buvo malonesnis užsiėmimas, nei pristatyti naujus gaminius potencialiems klientams.

Pokštaujantis genijus

Vis dėlto S.Wozniakas nebuvo „sušukuotas“ ar labai ramus moksliukas. Iš pradžių vietoj pasimatymų su mergaitėmis jis mieliau kurdavo schemas, tačiau po kurio laiko suprato, kad tapo vienišiumi. Norėdamas atkreipti dėmesį į save ėmė krėsti pokštus, kuriems pasitelkdavo elektronikos žinias.
Kartą ritmą grojant išlaikyti padedantį elektroninį metronomą būsimasis „Apple“ kompiuterio kūrėjas pavertė bombos imitacija: tiksintį prietaisą jis perkūrė taip, kad atidarant spintelės duris šis imtų tiksėti vis tankiau. Už šį pokštą elektronikos genijus buvo iškviestas į mokyklos direktoriaus kabinetą, sulaikytas policijos ir nuvežtas į nepilnamečių sulaikymo centrą, kuriame praleido visą naktį.
Įstojęs į Kolorado universitetą jaunasis elektronikos genijus spausdino lapus su užrašu „Velniop Niksoną“, sukūrė programą, kuri išnaudojo gausybę universiteto kompiuterių resursų, o neapsikentusi universiteto vadovybė pagrasino, kad už tai jam teks susimokėti pačiam. Be to, kaip būdinga genijams, jis neišlaikė ir keleto egzaminų.
Dėl šių priežasčių ir didelių įmokų už studijas S.Wozniakas iš Kolorado universiteto turėjo persikelti į De Anza bendruomenės koledžą. Tiesa, nors S.Wozniakas pavyzdingai lankė visas privalomas paskaitas, po metų studijas vis dėlto sustabdė. Elektronikos inžinerijos ir kompiuterijos mokslų bakalauro laipsnį S.Wozniakas įgijo tik 1986 m. – praėjus dešimtmečiui po to, kai kartu su S.Jobsu ir Ronaldu Waynu įkūrė brangiausią šiuo metu pasaulio bendrovę „Apple“.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-16-2013-m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...