Net prieš bet kokį mokesčių gyventojams ar verslui didinimą pasisakantys politikai neabejoja: po Seimo rinkimų nekilnojamojo turto (NT) mokestį mokės didžioji dauguma Lietuvos gyventojų, o tas, kuris šiemet pradėtas taikyti brangesniam nei 1 mln. litų vertės NT, valstybės biudžeto skylių neužkamšys.
NT mokestis skaičiuojamas nuo milijono litų ribą viršijančios sumos. Pavyzdžiui, jeigu būsto vertė yra 1,7 mln. litų, mokestis bus mokamas nuo 700 tūkst. litų. Seimo konservatorių frakcijos nario Manto Varaškos nuomone, skirstymas į tuos, kurie turi mokėti NT mokestį, ir tuos, kurie ne, provokuoja ieškoti būdų mažinti turimo turto vertę: „Net jei NT mokesčio baze nustatytume 100 tūkst. litų, daug žmonių vis viena mėgintų mažinti savo būsto vertę. Siekis išvengti apmokestinamosios NT mokesčio, kaip ir bet kurio kito, bazės yra akivaizdus.“
M. Varaška įsitikinęs, kad vienintelis sprendimas – įvesti visuotinį turto apmokestinimą nustatant tam tikras mokesčio lengvatas valstybės remiamoms socialinėms grupėms. „Jei tai lengvata ne, tarkime, Sausio 13-osios aukų artimiesiems, o finansinių problemų turintiems žmonėms, tas mokestis galėtų kauptis – jį kartu su kitomis nekilnojamojo daikto skolomis sumokėtų naujasis turto savininkas. Tokiu būdu būtų galima išsiversti ir be antstolių“, – savo viziją dėstė parlamentaras.
nepalaikau, kad visi gyventojai turetu moketi NT mokesti. Reiktu apmokestinti, tik turincius kelis namus, butus arba turincius tikrai brangu NT ir pan.
Nes visuotinis NT mokestis man primena viduramzius, kai reikdavo moketi pagalvos, barzdos ar desimtines mokesti baznyciai…
Nesutinku su tokia figūruojančia idėja. Jei asmuo ieškosi būdų, kaip fiktyviai susimažinti savo būsto vertę, tai jau yra jo ir administracijos aparato bėdos, o ne piliečių ir administracijos aparato, ką šiuo atveju ir bus norima padaryti.
Tokiu atveju, sakyčiau reikėtų dėti baudas turto vertintojams, kurie nustato mažesnę nei rinkos kainą. Ir taškas. Kaip tai padarys jau ne mano bėdos, o jų pačių.