2013-aisiais IT rinkoje vyraus keletas tendencijų: smarkiai augs mobiliųjų taikomųjų programų segmentas, didės informacijos analizės ir apsaugos sistemų paklausa bei drąsių ir ryžtingai inovacijas diegiančių žmonių poreikis.
Elektroninės piniginės ir išmanieji televizoriai
2013-ieji bus svarbūs ir lemtingi daugumai mobiliųjų įrenginių gamintojų. Pastaruoju metu vis dažniau tenka išgirsti frazę „mobiliųjų programų proveržis“. Neseniai analitinės kompanijos IDC atlikto tyrimo duomenimis, 2017 m. pasaulinė mobiliųjų mokėjimų rinka pasieks trilijoną JAV dolerių.
„Didžioji dalis šios sumos atiteks vadinamajam mobiliosios komercijos segmentui, kuriam priklauso tiek skaitmeninė medija telefonu, tiek interneto parduotuvės. Kita pagal dydį kategorija, mano nuomone, bus bekontaktės NFC (angl. Near Field Communication) technologija pagrįstos transakcijos“, – prognozuoja įmonių grupės “Penki kontinentai” valdybos pirmininkas Idrakas Dadašovas.
Reikėtų patikslinti, kad NFC – tai belaidis duomenų perdavimo būdas iki 10 cm atstumu. Veikimo principu jis panašus į „Bluetooth“, bet prisijungiant prie kito prietaiso NFC nereikalauja skirti daug laiko identifikacijai, ryšys užmezgamas beveik akimirksniu (per kelias dešimtąsias sekundės dalis). Specialistų nuomone, pagrindinė NFC taikymo sritis – bekontakčiai mokėjimai per mobiliuosius telefonus, kuriuos, taikant specialų lustą ir programinę įrangą, lengvai galima paversti el. piniginėmis. Pasauliniai mobiliųjų įrenginių tiekėjai ir pardavėjai jau pradėjo rimtai kovoti dėl vietos šioje rinkoje. Norėdami išsaugoti pozicijas, jie nuolat kuria naujus sprendimus ir siūlo vis patrauklesnių bei patogesnių paslaugų.
Telekomunikacijų srityje I.Dadašovas išskiria „Hybridcast“ – infrastruktūros sistemą, kuri artimiausiu metu turėtų tapti komercine paslauga, kuriama derinant televizijos galimybes ir internetą bei siekiant sukurti daugybę televizijai skirtų paslaugų.
To pavyzdys – išmanioji „Skynet“ IP televizija, savo žiūrovams siūlanti išplėstą interaktyvių galimybių rinkinį. Šios televizijos kūrėjai TV ekrane siūlo ne tik peržiūrėti savo ir savo draugų socialinių tinklų paskyras, bet ir parašyti komentarą ant draugo “sienos” ar pažymėti patikusias publikacijas, nuotraukas.
Taigi konkurencinės didžiųjų rinkos žaidėjų kovos nugalėtojai – galutiniai vartotojai, jau 2013 m. sulauksiantys daug naujų patogių paslaugų. „Esu įsitikinęs, kad ir ateityje mobiliųjų programų rinka augs bei taps dar paklausesnė tiek socialinėje, tiek korporatyvinėje srityje“, – prognozuoja „Penkių kontinentų“ vadovas.
Didės duomenų saugojimo ir apdorojimo sistemų poreikis
Didžiausiose pasaulio korporacijose mobilieji įrenginiai jau pritaikomi informacijos srautams valdyti. Jiems didėjant, be informacijos saugojimo, sisteminimo ir analizės neįmanoma vykdyti pagrindinių įmonės funkcijų ir priimti sprendimų. Taigi vis dažniau kyla klausimas, kur saugoti tokį milžinišką kiekį duomenų.
„Mano nuomone, didelės apimties duomenų problemą jau dabar padeda spręsti, o ateityje dar efektyviau spręs duomenų saugyklos (įskaitant mobiliąsias programas ir tokius instrumentus, kaip „Dashboard“). Bet kokią nestruktūruotą informaciją jos apdoroja, padaro skaidrią ir prieinamą klientui. Beje, kalbėdamas apie duomenų saugyklas turiu galvoje ne tik telekomunikacijų ar bankų sektorių, bet ir tokias sritis, kaip medicina, energetika, švietimas ir kt.“, – sako I.Dadašovas.
Pastaruoju metu pasaulyje itin populiarėja ir „Big Data“ (liet. „dideli duomenys“) – tai naujas požiūris į inovacijas, konkurencingumą bei darbo našumą. 2013 m. daugelis pradės taikyti technologijas, leidžiančias apdoroti didelį duomenų kiekį. Taigi „Big Data“ rinka taps didesnė ir kasmet augs.
Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/prognozes-2013 internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.