Kitu kampu
Arūnas BRAZAUSKAS
Civiliai nepaliauja įsivaizduoti karo. Į fantastiškus siužetus įpinami ir lazerių spinduliais šaudantys kosminiai palydovai, ir paslaptingas „klimato ginklas“. Vaizduotę nuvilia tai, kad atkaklūs JAV piliečiai išsireikalauja ataskaitų apie slaptus tyrimus, o ir „klimato ginklą“ dabar gali išbandyti visi, kas turi pinigų.
Pasak sąmokslo „teoretikų“, ginklas aptinkamas pagal jo veikimą. Tik naivuolis gali tikėti, kad klimato pokyčius sukėlė vadinamasis šiltnamio efektas. Klimato chaosas – tyčia sukeltas reiškinys, kuriuo tarptautiniai finansininkai siekia pažaboti tarptautinius pramonininkus.
„Klimato ginklas“ sukelia šalutinių reiškinių – potvynių, uraganų, žemės drebėjimų.
Reikalaujant riboti anglies dvideginio išmetimą uždedamas papildomas apynasris tiek besivystančioms, tiek išsivysčiusioms šalims. „Klimato ginklas“ sukelia šalutinių reiškinių – potvynių, uraganų, žemės drebėjimų. Tačiau tarptautiniai sąmokslininkai numoja ranka į žmonių kančias, katastrofų aukas.
Retos „teorinės“ išimtys – sąmokslai, kuriuos rezga gėrio karžygiai. Pavyzdžiui, tarptautinės draudimo bendrovės, suinteresuotos taika, nes karas jas visiškai sužlugdytų. Net ir atsižvelgiant į force majeure, jos neišsimokėtų pagal draudimo sutartis. Todėl slapta draudikų organizacija visą pasaulį apstatė technika, įgalinančia sukelti masinius elektros srovės atjungimus. Įrenginiai užmaskuoti kaip trianguliacijos bokštai ir mobiliojo ryšio antenos. Sąmokslininkų žinia: jei kariausite, išjungsime elektrą.
Priėjus prie trianguliacijos bokšto dar reikia patikrinti, ar ten neprikaišiota gerųjų draudikų aparatūros. Užtat dėl Aliaskoje pastatyto antenų komplekso HAARP mažai kam iš „teoretikų“ kilo abejonių, kad tai, be viso kito, dar ir „klimato ginklas“.
Nieko sau arfa
Anglišką programos pavadinimą „The High Frequency Active Auroral Research Program“ (HAARP) į lietuvių kalbą galima versti taip: Aukštų dažnių aktyvi šiaurės pašvaistės tyrimo programa. Vertimas ne itin sklandus, bet ir angliškas originalas painokas – autoriai, matyt, taikė sukurti įsimenančią santrumpą su užuomina į anglišką žodį „harp“ (arfa).
1993 m. pradėta statyti HAARP antenų sistema, užimanti 13 ha, – bendras JAV karinių oro pajėgų, laivyno, karybos mokslinius tyrimus koordinuojančios agentūros DARPA ir Aliaskos universiteto projektas.
Paskui HAARP velkasi mokslinių ir karinių anekdotų uodega. Ultraaukštųjų dažnių (angl. „ultra high frequency“ – UHF) radijo bangos galinčios sukurti plazmoidu vadinamą jonosferos segmentą, kurį fiksuoja radarai. Tačiau į tą vietą pasiųsti lėktuvai neaptinka nei priešininko lėktuvų, nei „skraidančių lėkščių“. Su HAARP pagalba esą galima kurti įvairių fizikinių savybių plazmoidus. Šie, priklausomai nuo charakteristikų, gali ir atspindėti radijo bangas, ir būti joms idealiai pralaidūs. Kariniu požiūriu svarbūs tokie plazmoidai, kurių spinduliavimas pajėgus išvesti iš rikiuotės priešininko elektroniką. HAARP spinduliavimas neva galėjęs per kelias valandas sukurti tokius „debesis naikintojus“ virš labai didelių teritorijų.
Kariniu požiūriu svarbūs tokie plazmoidai, kurių spinduliavimas pajėgus išvesti iš rikiuotės priešininko elektroniką.
Kadangi HAARP neskraido, karyboje naudojami ir mažesnių matmenų UHF šaltiniai. Esą per JAV ir Irako karą 1991 m. JAV kosminiuose palydovuose įtaisyti UHF siųstuvai išvedė iš rikiuotės irakiečių radarus bei raketų „Scud“ paleidimo įrenginius („Scud“ – NATO žymuo sovietų ir Rusijos gamybos raketų serijai R-11, R-12 ir t.t.). Amerikiečių raketose įtaisytos UHF „bombos“ savo spinduliavimu degino Irako radarų, tankų, šarvuočių elektroniką.
Archaika: raketos daužomos raketomis
Nors išvardyti dalykai bent iš dalies gali būti teisingi, „Audra dykumoje“ vadinto karo faktai kol kas verčia abejoti, ar JAV sugebėjo UHF bangomis nukenksminti daug Irako raketų. Irakas ėmė apšaudyti Izraelį 1991 m. sausio 18 d. Iš viso į žydų valstybę paleistos 39 raketos, iš jų 12 atskriejo laisvai, o nuo 13-osios jas imta daužyti raketomis „Patriot“. Iš 27 raketų, patekusių į „Patriot“ taikiklius, sėkmingai pašauta 17 raketų – sakytume, ne kažin kas. Vis dėlto per šias atakas žuvo tik du izraeliečiai, 130 sužeista.
Veikiausiai ne dėl bergždumo HAARP projektas 2015 m. buvo baigtas. Kariškiai padirbėjo ir atidavė civiliams – Aliaskos universitetui, kuris ketina už mokestį leisti naudotis antenomis mokslinių tyrimų tikslams.
Gal atsiras norinčiųjų pasiskaityti slaptas HAARP programos ataskaitas, kad būtų žinoma, ką su antenomis veikti, jeigu kils noras jas išsinuomoti. JAV informacijos laisvės aktas suteikia tokią galimybę. Tiesa, pateikta medžiaga bus kupiūruota, pvz., kaip ataskaita apie karinius kamuolinio žaibo tyrimus (paieška internete: Ball Lightning Study Air Force Freedom Information Act).
HAARP uždaryta, bet klimato sumaištis nesiliauja. Jei ir toliau tai tęsis, belieka viltis, kad gerieji draudikai išjungs elektrą sąmokslininkams. Tačiau kur vieni ir kiti?
Visą savaitraščio “Veidas” numerį rasite ČIA