Renginiai
Ar esate girdėję apie Jonų respubliką? O ji, Jonavos kultūros centro tvirtinimu, vienija jau 1400 piliečių. Įgyti tokios respublikos pilietybę gali ne bet kas – tik Jonai, Jonės ir Janinos. Tačiau gerbiamos įvairių tautybių Jonų teisės, todėl Ivanai beigi Džonai irgi turi šansų tapti visateisiais Jonų respublikos nariais.
Laužai liepsnos per naktį
Jonų respublikos prezidentas šiuo metu yra “Achemos” generalinis direktorius Jonas Sirvydis. Jis Joninių vakarą 23 val. Jonavos miesto Joninių slėnyje oficialiai sveikins savosios respublikos piliečius ir jų sostinę Jonavą, tą vakarą švęsiančią savo gimtadienį. Prieš tai jau nuo 20 val. Joninių slėnyje bus galima stebėti liaudies muzikos ansamblių pasirodymus: Jonų respubliką sveikins kolektyvai iš Kauno, Klaipėdos, Prienų, taip pat estų ir baskų folkloriniai ansambliai.
Privažiuoti arčiau Joninių slėnio šventinį vakarą uždrausta, todėl vėlyvesniems svečiams automobilius teks palikti miesto pakraščiuose. Jonavos kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Jurgita Urnikienė rekomenduoja to nepamiršti visiems, skubėsiantiems į Jonų respubliką. Organizatorių stebėjimu, kasmet į renginį susirenka apie 10 tūkst. žmonių, todėl kelių policijos pareigūnai, reguliuojantys eismą mieste, turi nemažai darbo.
“Apie tai, kad Joninių vakarą Lietuvos dėmesys nukrypsta į Jonavą, geriausiai byloja tai, kad visi šventinės prekybos leidimai buvo išgraibstyti dar kovo mėnesį. Verslininkų netrikdo netgi tai, kad prekiauti skirtos vietos yra atokiai nuo Joninių slėnio”, – pasakoja J.Urnikienė. Pačiame slėnyje vyksta tik tradicinis vaistažolių turgus, kuriame prekiauja žymiausios šalies žolininkės. Jos susirinkusiuosius vaišins žolelių arbatomis.
Po Jonų respublikos prezidento sveikinimo Joninių slėnyje bus galima išvysti teatralizuotą muzikinę misteriją “Esame baltai”: joje dalyvaus net pusė tūkstančio Jonavos aktorių, šokėjų ir muzikantų. Renginys prieš vidurnaktį tradiciškai baigiamas visuotiniu “Lietuva brangi” giedojimu ir fejerverkais.
Po to, pasak J.Urnikienės, žmonės paklinda kas kur: vieni leidžiasi prie Varnutės tvenkinių vainikų plukdyti, kiti lieka naktišokiuose su populiariais atlikėjais, o treti buriasi prie laužų. “Laužų tą vakarą būna daug. Centrinis, kurį sukrauna ir įžiebia urėdijos vyrai, – net penkių metrų aukščio. Tačiau tiems, kurie mėgsta poromis šokinėti per rusenančias liepsnas, specialiai paruošiami mažesni, vos metro aukščio lauželiai”, – pasakoja organizatorė.
Beje, pernai Jonavoje, naujame nuosavų namų kvartale, atsirado ir vienintelė Lietuvoje Joninių gatvė. Nors kol kas šioje gatvėje testovi penki namai, atvykę į šventę nepasidrovėkite aplankyti unikalios miesto įžymybės.
Joninės Afrikos ritmais
Išsimiegojus siūlome patraukti į ne taip jau toli – piečiau Šiaulių, vykstant Užvenčio kryptimi – esantį Kurtuvėnų miestelį. Čia 14 val. rengiamas ypatingas Tytuvėnų festivalio koncertas, kuris turėtų sudominti fanatiškus pasaulio futbolo čempionato žiūrovus. Mat Kurtuvėnų svirne pasirodys ansamblis iš Pietų Afrikos Respublikos “Africa Sonante”.
Vis dėlto Tytuvėnų festivalio meno vadovas dirigentas Robertas Šervenikas “Veidui” tvirtino, jog planuojant trijų PAR muzikantų viešnagę Lietuvoje apie futbolą buvo galvojama mažiausiai. “Mėginome šį kolektyvą pasikviesti jau pernai, tačiau kelionė iš PAR gana brangi. O šįmet “Africa Sonante” muzikantai su koncertais viešės Olandijoje, tad sutiko trumpam užsukti į Lietuvą”, – pasakoja R.Šervenikas.
Dirigentas apie afrikiečių kolektyvą pirmąkart išgirdo, kai su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru turėjo keturis koncertus Johanesburge. “Africa Sonante” afrikietiškas melodijas atlieka nacionaliniais instrumentais – lamelofonu mbira, molio būgneliu udu, arfa kundi, kitais egzotiškais styginiais ir mušamaisiais. Iš mums įprastų instrumentų skambės vienintelis obojus. Kalbėdami apie Afrikos muziką, pirmiausiai įsivaizduojame griausmingus mušamuosius, tačiau “Africa Sonante” programa, pasak R.Šerveniko, – švelni ir tyli. Daugybę garsių pasaulio festivalių aplankę muzikantai – obojininkas Kobusas Malanas, etnomuzikologas Charlesas Mugerwa ir tradicinės muzikos žinovas Anthony Caplanas – koncerto metu pasakoja publikai tiek apie atsivežtus instrumentus, tiek apie atliekamus kūrinius.
Beje, neplanuojantys vykti į Kurtuvėnus “Africa Sonante” programą “Kryžkelės” birželio 23-iąją 18 val. galės išgirsti Klaipėdos koncertų salėje, o birželio 27-ąją 19 val. – Alytaus Šv. Kazimiero bažnyčioje.