Knygos
Lietuvos knygynuose ką tik pasirodė vertinga knyga – profesoriaus Gedimino Mesonio monografija “Konstitucijos interpretavimo metodologiniai pagrindai”.
Pagaliau pasirodė knyga, kurios labai reikėjo išsilavinusiems žmonėms, ypač viešųjų debatų Konstitucijos klausimais dalyviams. Čia derėtų priminti, kad Konstitucinis Teismas per pastaruosius 17 savo veiklos metų tiek politinius, tiek visuomeninius debatus sugebėjo pasukti gilinimosi į Konstituciją vaga, taip kilstelėdamas jų lygį. Tai Lietuvos viešąjį gyvenimą daro civilizuotą, vakarietišką. Bet nemažai daliai politikų, intelektualų, žurnalistų, net ir teisininkų vis dar trūksta gilesnio suvokimo, kaip yra interpretuojama Konstitucija. O Mykolo Romerio universiteto Konstitucinės teisės katedros vedėjas prof. G.Mesonis savo monografijoje kaip tik ir atskleidžia išsamią Konstitucijos dvasios “iššaukimo” mokslinę metodologiją.
Tai nėra knyga, kurią galima perskaityti per porą valandų ir ramiai eiti miegoti. Bet ji tikrai vertinga ir intelektualiai prieinama tiek chemikams, tiek inžinieriams, tiek visuomenės veikėjams, tiek teisės mokslų nekrimtusiems studentams, juolab universaliai plataus išsilavinimo žurnalistams. Kitaip tariant, ši knyga tikrai nėra skirta tik teisininkams. Knygos autorius G.Mesonis yra ne tik konstitucinės teisės profesorius, bet ir nuosekliai istorija besidomintis žmogus. Istorijos išmanymas ir jos suvokimas neišvengiamai suformuoja įtaigaus ir aiškaus pasakotojo talentą. Tai šią knygą ir daro prieinamą dideliam būriui skaitytojų. Teisiniai terminai čia vartojami saikingai, aiškiai nurodoma angliškų, vokiškų ar prancūziškų citatų reikšmė bei prasmė socialiniuose moksluose. Taigi bet kuris prakutęs viešųjų debatų dalyvis ar šiaip žmogus, siekiantis susigaudyti Konstitucijoje, turėtų išdrįsti paimti šią knygą į savo rankas.
Ši knyga ypač naudinga bus tiems, kurie iki šiol abejojo, ar jie gali suvokti, kas yra Konstitucija ir kuo remdamiesi ją interpretuoja Konstitucinio Teismo teisėjai bei teisės mokslininkai. Dar naudingesnė ji tiems, kurie dėl principinių ar asmeninių sumetimų nori oponuoti teisininkams ir be platesnių bei išsamesnių viešųjų debatų nesutinka leisti jiems vieniems spręsti Konstitucijos interpretavimo problemų. Čia jie tikrai ras argumentų, kaip ir kada galima ir net reikia įveikti teisininkus. Kompromisų nepripažįstantys teisininkų kritikai ir oponentai čia galės rasti naudingos informacijos, kaip teisininkus doroti jų pačių ginklais.
Gyvu stiliumi parašyta mokslinė knyga
Aptariama knyga vertinga ir tuo, kad čia analizuojant Konstitucijos interpretavimo metodus pateikiamos nuorodos ne tik į labai plačius ir solidžius teisinius šaltinius, bet ir į tokių literatūros klasikų, kaip Juozas Baltušis ar Juozas Grušas, kūrinius. Analizuojant amžinąjį teisės ir moralės santykį remiamasi netgi Romos popiežiaus Josepho Ratzingerio filosofiniais darbais. Todėl ši knyga yra ne sausas teorinis veikalas, o mokslinis darbas, kuriame gerai jaučiamas socialinis kontekstas.
Gyvu ir vaizdingu stiliumi parašyta mokslinė knyga Lietuvoje yra retenybė. Šiuo atveju pavyko išvengti dažnai teisininkams būdingos arogancijos, pasireiškiančios ilgomis teisinėmis konstrukcijomis, kai vienas sakinys formuluojamas per pusę knygos puslapio. Žinoma, tokiu stiliumi parašyti mokslinę knygą nėra lengva. Reikia ypač gerai suvokti analizuojamas Konstitucijos interpretavimo problemas.
Čia kyla klausimas, kodėl plačiajai visuomenei svarbu suvokti, kas yra Konstitucijos interpretavimas ir kokia jos interpretavimo logika. Tai svarbu todėl, kad suvokus šį lygmenį viešosios diskusijos lygis Konstitucijos tema pasiekia tą minimalią ribą, nuo kurios diskusija tampa racionali, o ne politologiškai išplaukusi ar – dar blogiau – paskendusi asmeninių interesų, emocijų ir aistrų verpetuose.
Apibendrinant galima teigti, kad tai viena geriausių teisininkų parašytų knygų per visą nepriklausomos Lietuvos valstybės dvidešimtmetį, nutraukianti paslapties skraistę nuo Konstitucijos suvokimo ir jos interpretavimo.