2012 Birželio 26

Lietuviai nori išlikti pirmi mobiliojo ryšio srityje

veidas.lt


Šiuo metu Lietuva pirmauja pasaulyje mobiliojo ryšio paslaugų srityje ir operatoriai neketina šių pozicijų užleisti. „Tele2“ paskelbė iš pagrindų modernizuosianti savo tinklą, o štai „Omnitel“ tinklo modernizacija jau įsibėgėjo.

Birželio pradžioje „Omnitel“ paskelbė baigusi modernizuoti mobiliojo ryšio tinklus Vilniuje bei Kaune ir atnaujinusi beveik trečdalį tinklo. Iki šių metų pabaigos bendrovė planuoja atnaujinti pusę savo mobiliojo tinklo, o likusią dalį – per dvejus ateinančius metus. Kaip teigia įmonės atstovai, „Omnitel“ yra viena pirmųjų „TeliaSonera“ grupės įmonių, kuriose pradėta vykdyti tinklo modernizacija. Be Danijos, kurioje tinklas jau atnaujintas, šiuo metu jo modernizacija vyksta Lietuvoje ir Norvegijoje, šiemet tinklo atnaujinimas bus pradėtas ir Suomijoje.
Kitas šalies operatorius – „Tele2“ apie planuojamą savo tinklo atnaujinimą paskelbė balandžio pabaigoje. Ši bendrovė atnaujinimo darbus planuoja baigti iki 2013 metų pabaigos. Abu operatoriai didžiausią dėmesį skiria bazinių stočių pakeitimui. Kodėl operatoriai suskubo modernizuoti savo tinklus?

3G internetas pasiekiamas ne visur

Viena priežasčių, paskatinusių mobiliojo ryšio operatorius atnaujinti savo tinklus, yra noras pagerinti trečios kartos interneto paslaugų kokybę. Šių metų kovo viduryje Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) paskelbė duomenis apie UMTS tinklo aprėptį. Nors oficialiai skelbiama, kad daugiau nei trys ketvirtadaliai šalies teritorijos yra padengta sparčiu mobiliojo interneto ryšiu, iš tikrųjų juo pasinaudoti galima tik ten, kur yra stiprus arba vidutinis UMTS signalas. Tokio signalo aprėptis kelis kartus mažesnė ir siekia keliolika, geriausiu atveju – kelias dešimtis procentų.
Minėti mobiliojo ryšio operatoriai didžiausią dėmesį skiria bazinių stočių pakeitimui. Būtent tai tinklo daliai, kuri ženklia dalimi „atsakinga“ už ryšio aprėptį ir kokybę. Pavyzdžiui, „Omnitel“ skelbia, kad visose atnaujintose savo stotyse įdiegė HSPA+ technologiją, kurios teorinis greitis siekia 84 Mb/s, arba šešis kartus daugiau nei anksčiau naudotų technologijų.

Ruošiasi 4G bangai

Lietuva laikoma viena labiausiai mobiliųjų technologijų srityje pažengusių šalių. Tačiau ši sritis šiais laikais vystosi bene sparčiausiai iš visų technologijų. Kas šiandien yra naujausia ir pažangiausia, rytoj jau gali būti pasenę. Dar nespėjome apsiprasti su trečios kartos mobiliuoju internetu, o operatoriai jau pradėjo siūlyti 4G paslaugas. Bet šios iš niekur neatsiranda – joms reikalinga tinklo pertvarka.
Kol kas telefonai su 4G ryšiu dar nėra plačiai paplitę. Parduodami modeliai su įdiegta LTE technologija (tai 4G standartas) yra brangūs ir paprastiems vartotojams neįperkami. Gerokai daugiau galimybių mėgautis iki 80 Mb/s sparta gali kompiuterių savininkai, prieš tai įsigiję specialų modemą. Jei tikėsime „Omnitel“, kuris šiuo metu yra vienintelis 4G tiekėjas mūsų šalyje, naujausios kartos ryšys prieinamas Vilniuje, Kaune, Klaipėdos, Šiaulių bei Panevėžio centruose.
Šiuo metu 4G poreikis gal ir nėra didelis, bet ši padėtis gali greitai pasikeisti, ypač atsižvelgiant į tai, kaip greitai didėja internetu perduodamų duomenų kiekis ir kaip sparčiai gausėja prie pasaulinio tinklo prisijungusių įrenginių. Operatoriai mato šias tendencijas ir iš anksto stengiasi pasirengti 4G paklausos šuoliui.

Išmanizacijos cunamis

Viena ryškiausių dabartinių mobiliojo sektoriaus tendencijų yra vadinamoji rinkos išmanizacija. Šiais laikais tapo madinga pirkti ne paprastą telefoną, bet išmanųjį. Nesvarbu, kad daugiau nei pusė vartotojų tokį įrenginį naudoja tik pokalbiams. Pamažu žmonių sąmonė turėtų pasikeisti, ir telefone vartyti interneto puslapius arba skaityti elektroninius laiškus taps taip pat įprasta, kaip ir juo skambinti. Tuo labai suinteresuoti mobiliojo ryšio operatoriai, nes interneto paslaugos telefone yra papildomai apmokestinamos ir duoda jiems papildomų pajamų. Šioje srityje mobiliojo ryšio tiekėjai mato dideles perspektyvas, tad net ėmė šviesti savo klientus, ką reiškia telefonų išmanumas ir kaip jį kuo plačiau panaudoti.
Vis dėlto rinkos išmanizacija turi ir antrą pusę: didėjantis „pagal paskirtį“ naudojamų išmaniųjų telefonų kiekis apkrauna operatorių tinklus. Dėl to suprastėja ryšio sparta ir kokybė. Šią problemą išspręsti gali jau minėta tinklo modernizacija, kurią šiuo metu ir vykdo operatoriai.

Aktualusis interviu
Apie savo tinklų modernizavimą viešai paskelbė du operatoriai – „Omnitel“ ir „Tele2“. Kokios priežastys paskatino šias permainas, pasiteiravome „Omnitel“ prezidento Antano Zabulio.
A.Z.: Tinklas atnaujinamas todėl, kad klientams būtų lengviau ir greičiau naudotis visomis paslaugomis.
Lietuvoje vis daugiau žmonių naudojasi išmaniaisiais įrenginiais – apie 60 proc. mūsų parduodamų telefonų yra išmanieji. Plėtojasi vadinamosios „machine-to-machine” (M2M, liet. “įrenginys įrenginiui”) paslaugos, pagrįstos mobiliuoju internetu. Kol kas jomis Lietuvoje daugiausia naudojasi verslo klientai, tačiau pasaulinės tendencijos rodo, kad M2M vis aktyviau skverbiasi ir į privačių vartotojų gyvenimą. Netolimoje ateityje daugelis prietaisų (nuo automobilių iki šaldytuvų) turės prieigą prie mobiliojo tinklo. Tam bus naudojamos juose integruotos SIM kortelės.
Pasak pasaulinių prognozių, “daiktų internetas” – viena perspektyviausių verslo plėtros sričių ir netgi savotiška trečioji didžioji mobiliojo ryšio inovacija po pokalbių mobiliuoju telefonu ir mobiliojo interneto. Visam tam reikalingas kokybiškas, patikimas ir stabilus duomenų perdavimo tinklas.
– O ar tinklo modernizavimas turės kokios nors įtakos balso paslaugoms?
A.Z.: Mūsų skaičiavimu, balso paslaugų kokybė, atlikus modernizaciją Kauno ir Vilniaus miestuose, pagerės 15 proc. Be jokios abejonės, vartotojai tai pajus.
– Kodėl reikėjo gerinti ryšio kokybę – ar ji iki šiol buvo nepakankama?
A.Z.: Galvojame ne apie šiandieną, kai mūsų vartotojai naudojasi plačiausiu 3G tinklu ir kokybišku ryšiu, bet jau apie rytojų ir išmaniųjų įrenginių įsigalėjimą mūsų kasdienybėje. Mūsų tikslas yra įdarbinti išmaniuosius telefonus, kad vartotojai išnaudotų juose įdiegtas programas ir visas galimybes. Jau dabar duomenų perdavimas mūsų tinkle kiekvienais metais auga kartais. Rytoj galbūt augs dešimtimis kartų, ir mes norime būti tam pasirengę.
– Kaip pakis 4G paslaugų kokybė ir kokių konkrečių pokyčių įvyks šioje srityje baigus tinklo atnaujinimą?
A.Z.: Modernizuodami tinklą, naujose bazinėse stotyse mes įrengiame visas technologijas – tiek 2G, 3G, tiek ir 4G. Šiuo metu 4G ryšiu jau yra padengti Kauno ir Vilniaus miestai, vasarą „Omnitel“ 4G atkeliaus į pajūrio kurortus, o šių metų pabaigoje šiuo ryšiu padengsime ir kitus didžiuosius miestus – Klaipėdą, Šiaulius ir Panevėžį.
Su 4G mes pirmiausia orientuojamės į vietoves ir vartotojus, kurie neturi visai arba turi minimalų kito spartaus interneto pasirinkimą. Nerastume verslo centro, kuriame nebūtų fiksuotojo šviesolaidžio ir „Wi-Fi“ (belaidžio tinklo), o miestų miegamųjų rajonų, aplinkinių gyvenviečių gyventojai tokių galimybių dažnai neturi. Tad jiems 4G ryšys gali tapti vartais į spartųjį internetą ir suteikti didelį informacijos kiekį, pvz., filmų ar nuotraukų perdavimo galimybes.
Planuojame, kad sulig tolesne plėtra 4G ryšys dengs didžiąją miestų dalį. 4G vartojimą paskatins ir naujų 4G įrenginių – išmaniųjų telefonų ir ypač planšetinių kompiuterių su jiems pritaikytu vaizdo turiniu – atsiradimas bei paplitimas Lietuvoje, taip pat platesnis 4G galimybių panaudojimas versle.
– Skelbiama, kad 3G tinklo galimybių išplėtimas prisidės prie didesnio išmaniųjų įrenginių įdarbinimo. Kaip tai atrodys praktikoje?
A.Z.: Modernizuotas tinklas 3G vartotojui pirmiausia reiškia didesnį greitį ir didesnę aprėptį, arba paslaugos prieinamumą. Šiuo metu matome, kad modernizuotame 3G tinkle vartotojams sparta padidėjo vidutiniškai apie 20 proc. Ir šį pokytį galima pajusti nekeičiant turimų kompiuterio modemų bei telefonų. Interneto spartos didėjimas Vilniuje ir Kaune po tinklo atnaujinimo jau atsispindi ir RRT matavimuose. Tokio spartos didėjimo galima laukti ir kitos vietovėse, kai tinklo įranga jose bus atnaujinta. Visa tai gerina vartotojo potyrius naudojantis išmaniaisiais telefonais ir planšetiniais kompiuteriais.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...