2015 Vasario 18

Lietuvis, tapęs džiunglėse

veidas.lt

 

Vytauto Kasiulio dailės muziejuje atidaryta paroda „Jonas Rimša (1903–1978). Ugnies ir džiunglių magija“, kurios pagrindą sudaro Lietuvos išeivijos dailės fondo sukaupta kolekcija. Šįkart supažindinama su garsaus išeivijos menininko boliviškojo ir indėniškojo periodo kūriniais.

J.Rimša gimė Svėdasuose, augo Kaune. Vienoje baigė geriausią siuvimo-kirpimo mokyklą, bet svajonė tapti dailininku išginė gerokai toliau: 1931–1934 m. lietuvis mokėsi Buenos Airių dailės akademijoje, vėliau gyveno Brazilijoje, Argentinoje, Bolivijoje, JAV, Taityje. Gerai pažinojo džiungles, gilinosi į senųjų indėnų genčių – aimarų  ir kečujų gyvenimą bei papročius. Tai pirmasis lietuvių dailininkas, kuris rimtai susidomėjo indėnais.

Troškimas pažinti primityvias kultūras nuvedė J.Rimšą ir į tolimąjį Taitį, kur kūrybinio įkvėpimo puse amžiaus anksčiau sėkmingai sėmėsi žymusis prancūzų dailininkas Paulis Gauguinas. Tik  prancūzą labiausiai žavėjo saulės kaitros nutvieksta žemė, o jo lietuvį sekėją – paslaptinga džiunglių paunksmių  šviesa ir spalvos.

1943 m. gavęs Bolivijos valdžios kvietimą, J.Rimša Sukrės mieste įsteigė meno mokyklą ir jai vadovavo. Vėliau įkūrė savo privačią meno akademiją, kurios auklėtiniai tapo žinomi kaip „Rimšos grupė“. Šioje grupėje išaugo nemažai dailininkų, iš kurių keturis gabiausius J.Rimša savo lėšomis išsiuntė toliau mokytis į Europą. Už tai tapytojas buvo pagerbtas aukščiausiu Bolivijos civiliams skiriamu apdovanojimu – Andų Kondoro ordinu (1950), jam suteikti Bolivijos valstybės Garbės piliečio ir Sukrės universiteto garbės profesoriaus (1974) titulai. Palikęs ryškų pėdsaką Bolivijos dailėje, Lietuvai J.Rimša įdomus kaip menininkas, lietuvių dailei suteikęs egzotiškų spalvų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...