2011 Gegužės 25

Lietuviškos spaudos draudimo laikotarpio leidinių paroda

veidas.lt

"Vorutos" archyvas

2011 m. gegužės 25 d. 16 val. Trakų istorijos muziejuje atidaroma žinomo kolekcininko bibliofilo Vidmanto Staniulio lietuviškos spaudos draudimo laikotarpio leidinių paroda, kurioje – daugiau nei 150 retų eksponatų.

Ši paroda, Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės prašymu, š. m. gegužės 9-ąją, minint Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, buvo eksponuota Prezidentūroje. Trakų istorijos muziejus – pirmoji parodos kelionės po Lietuvos miestus stotelė.

„Neabejoju, kad ši paroda aktuali ir reikalinga visai Lietuvai, – sakė V. Staniulis. – Retenybėmis tapę eksponatai liudija, kad nei keturis dešimtmečius trukę caro valdžios persekiojimai, nei griežtos bausmės neužgniaužė tautos siekio puoselėti savo kalbą ir raštą.“

Parodą sudaro penkios eksponatų grupės. Pirmoji – tai kirilica spausdintos lietuviškos knygos, antroji – lietuviška periodika nuo „Aušros“ iki „Vilniaus žinių“, trečioji – užsienyje išleistos knygos. Tai oficialūs leidiniai lotyniškomis raidėmis, leisti Rusijoje arba gavus cenzūros leidimą, ir to meto leidiniai, spausdinti JAV. Atskirą eksponatų grupę sudaro Mažosios Lietuvos leidiniai, spausdinti gotikiniu šriftu ir skirti protestantų bendruomenėms. Bene gausiausia eksponatų grupė – kontrafakcijos, leidiniai, kuriuose tikslingai suklastota jų leidimo data ar vieta.

„Pasaulinėje praktikoje kontrafakcijos yra palyginti retas reiškinys, – sakė V. Staniulis. – Tačiau spaudos draudimo laikotarpiu Lietuvoje jos buvo smarkiai paplitusios. Kontrafakcinės knygos dažniausiai datuotos 1863, 1864 ir 1879 m.“

Anot V. Staniulio, iki 1864 m., kai caro valdžia uždraudė lietuvišką spaudą lotyniškais rašmenimis, Vilniuje veikusioje J. Zavadskio spaustuvėje buvo spausdinama daug lietuviškų leidinių. Iki spaudos uždraudimo išspausdintus, bet neišplatintus leidinius valdžia leido parduoti. Tuo sumaniai pasinaudota – naujos knygos buvo spausdinamos, jų metrikose nurodant ankstesnius metus. 1879 m. J. Zavadskis gavo rusų valdžios leidimą porą lietuviškų maldaknygių išspausdinti lotyniškomis raidėmis. Mažosios Lietuvos spaustuvininkai, prisidengę šiais leidimais, sugebėjo išspausdinti daugiau kaip 800 pavadinimų knygų ir brošiūrų.

Už šios parodos surengimą LR Prezidentė D. Grybauskaitė gegužės 9 d. V. Staniulį apdovanojo vardiniu medaliu.

V. Staniulio apie 40 metų rinktoje ir puoselėtoje kolekcijoje – daugiau nei 30 tūkst. retų leidinių. Jis yra aktyvus knygų parodų dalyvis ir rengėjas, daugiau kaip 30 įvairių knygų ir albumų leidėjas, vienas iš tarpukariu veikusios XXVII knygos mylėtojų draugijos atkūrimo iniciatorių bei vadovų. Atkurtoji draugija nuo 1993 m. kasmet Spaudos dieną organizuoja visuomenei skirtus Knygos šventės renginius.

voruta.lt

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Zenonas Zenonas rašo:

    Nežinau kur parašyti . “Veidui” siūlyčiau žurnale įsteigti kalbos kertelę ar panašiai.Iš televizijos tik ir pilasi visokios kalbos nesąmonės. Pavz. paplito ” dindinimas” – “Šiandien dienai” krito akcijų kursas. ” O nakčiai? Arba biblijinis archaizmas ” mokintis”. Seniai sakoma ” mokytis”, iš čia ir ” mokytojas”, o ne biblijos ” mokintiniai”. Tokių nesąmonių rastume ir daugiau. Ačiū už dėmesį.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...