2011 Birželio 24

Lietuvos paviljonas 54-ojoje Venecijos bienalėje

veidas.lt

"Literatūra ir menas"

Šiais metais Venecijoje pristatomas Dariaus Mikšio projektas „Už baltos užuolaidos“ bienalės žiuri buvo įvertintas specialiu paminėjimu. Tai yra antrasis nacionalinio paviljono įvertinimas po pagrindinio bienalės prizo – „Auksinio liūto“, kuris šiemet buvo įteiktas Vokietijos paviljonui, eksponuojančiam menininko Christopho Schlingensiefo kūrinį.

Iš viso 54-ojoje Venecijos bienalėje prisistatė net 89 šalys – tai didžiausias iki šiol bienalėje dalyvavusių nacionalinių paviljonų skaičius.

Šių metų Venecijos bienalės žiuri buvo sudaryta iš penkių narių – komisijos pirmininko menininko Hassano Khano, meno kritikės Carol Yingua Lu, parodų kuratorės Letizios Ragaglios, meno kritikės Christine’os Macel ir menininko Johno Waterso.

Komisija apžiūrėjo bienalę prieš paro­dos atidarymo dienas ir paskelbė savo vertinimus oficialios bienalės inauguracijos metu – birželio 4 dieną.

Iš viso buvo paskirtos šešios nominacijos: keturi apdovanojimai menininkams ir du – nacionaliniams paviljonams. Už gyvenimo nuopelnus „Auksiniai liūtai“ buvo skirti austrų menininkui Franzui Westui ir amerikiečių menininkei Sturtevant. Kuruotos bienalės parodos „Illuminations“ menininkui Christianui Marclay’ui „Auksinis liūtas“ atiteko už jo žymųjį 24 valandų filmą „The Clock“. Daug žadančio jaunojo menininko nominacija buvo skirta Haroonui Mirzai, kuriam komisija įteikė „Sidabrinį liūtą“, o menininkė Klara Liden įvertinta specialiu paminėjimu.

Iš 89 šių metų Venecijos bienalėje dalyvavusių nacionalinių parodų bienalės komisija išskyrė du paviljonus. Vokietijos paviljonas, pristatęs kompleksišką menininko ir dramaturgo Christopho Schlingensiefo instaliaciją, buvo apdovanotas „Auksiniu liūtu“ už „intensyvią, angažuotą ir labai asmenišką viziją“. Lietuvos paviljonas ir Dariaus Mikšio projektas žiuri buvo išskirtas už „konceptualiai elegantišką ir produktyviai daugiaprasmį nacionalinės meno istorijos pateikimą“.

„Už baltos užuolaidos“ – tai bandymas parodyti simbolinę šiuolaikinės valstybės kuruojamą parodą, ją paverčiant tikra ekspozicija, nacionaliniu archyvu. Tai kolekcija, kurią sudaro menininkų, 1992–2010 m. gavusių Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos valstybinę stipendiją, vaizduojamojo meno kūriniai. Projekte dalyvauja 173 menininkai iš visų stipendiją gavusių vaizduojamojo meno atstovų. Į kolekciją dalyviai pasiūlė po vieną kūrinį. Tai instaliacija ir performansas, vykstantis abiejose baltos užuolaidos pusėse. Vienoje pusėje saugomi visi kolekcijos kūriniai, o kitoje veikia kintanti ekspozicija, formuojama iš tų kolekcijoje esančių darbų, kuriuos pasirenka lankytojai.

Dar prieš oficialiai paskelbiant žiuri vertinimus, Lietuvos paviljonas sulaukė daug dėmesio iš meno profesionalų, kurie galėjo apžiūrėti bienalę birželio 1–3 dienomis. Lankytojai aktyviai rinkosi kolekcijos kūrinius, domėjosi Manto Petraičio ekspozicijos architektūra ir Jurgio Griškevičiaus grafiniu dizainu. Džiaugdamiesi sėkmingu pasirodymu vienoje svarbiausių tarptautinių šiuolaikinio meno parodų, organizatoriai norėtų pasveikinti visus 173 menininkus, dalyvavusius Dariaus Mikšio projekte, ir padėkoti jiems, LR kultūros ministerijai bei visiems, padėjusiems įgyvendinti šį sudėtingą projektą.

“Literatūra ir menas”

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...