Vilniaus universiteto Fizikos fakultete pradėjo veikti laboratorija, kurioje gimsta technologijos, palengvinančios kiekvieno mūsų kasdienybę. Mokslininkai žada, kad netrukus čia bus kuriamas net dirbtinis intelektas.
„Tarkim, namie turite išmanųjį dulkių siurblį. Kad ir kur būtumėte, net Amerikoje, galite jam paskambinti ir liepti sutvarkyti kambarius. Jis pats važiuoja, nes turi įdiegtus protingus algoritmus, ieško, kur nešvaru, viską išsiurbia ir grįžta į savo kampą. Nerimaujate, kad palikote įjungtą lygintuvą? Jei namie turite M2M technologijų pagrindu sukurtą „sargą“, tereikia jam paskambinti ir jis apvažiuos visus namus, patikrins visas elektros jungtis. Mūsų studentai yra sukūrę išmaniąją „rozetę“ – išmaniuoju telefonu galite išjungti jos maitinimą“, – kaip pritaikomos M2M (angl. ~Machine-to-machine~) technologijos, aiškina VU Telekomunikacijų mokslo centro vedėjas doc. dr. Kęstutis Svirskas.
Naujoji laboratorija studentams atveria daugiau galimybių mokytis naujausių informacinių technologijų ir kurti inovatyvius technologijų plėtros projektus, kurie ateityje gali peraugti į rimtus verslo planus. Studentai M2M laboratorijoje jau sukūrė išmaniojo namo prototipą, sukonstravo ir vaizdo kameromis apginkluotus žaislinius automobilius, valdomus mobiliuoju telefonu ir perduodančius vaizdą į planšetinį kompiuterį.
Bet tai tik pirmieji M2M technologijos taikymo pavyzdžiai, gimę šioje laboratorijoje. Kur kas daugiau perspektyvų žada dirbtinis intelektas. Jis realizuojamas algoritmais, vadinamaisiais dirbtinių neuronų tinklais, pamėgdžiojančiais žmogaus smegenų darbą. Intelektuali sistema pati išmoksta naujas taisykles, geba protauti, kaupti ir išgauti žinias, mokytis ir prisitaikyti prie pakitusių sąlygų.
„2014 m. kinų fizikai pirmą kartą realizavo dirbtinį intelektą kvantiniame kompiuteryje. Mes savo ruožtu atidarome M2M laboratoriją ir norime pareikšti, kad, užuot buvę išoriniais stebėtojais, ketiname būti bendro proceso dalimi“, – tikina M2M laboratorijos vadovas K.Svirskas.