2011 Spalio 11

Mirė „Apple“ revoliucionierius Steve’as Jobsas

veidas.lt


Praėjusią savaitę Kalifornijoje mirė Steve’as Jobsas – genialus novatorius ir charizmatiškas verslininkas, sukūręs kompaniją, kurios produktai sukėlė ne vieną revoliuciją informacinių technologijų ir komunikacijų srityse.

Kompanijos „Apple“ generalinis direktorius ir vienas įkūrėjų Steve’as Jobsas išėjo spalio 6-ąją, sulaukęs 56-erių metų. Teigiama, kad S.Jobsas mirė ramiai, apsuptas šeimos narių – žmonos Laurene ir keturių vaikų. „Apple“ revoliucionierių pasiglemžė klastinga liga: kasos vėžys jam buvo diagnozuotas dar 2005-aisiais, bet gydymas ne itin gelbėjo, vėžys išplito į kepenis. 2009-aisiais buvo atlikta kepenų persodinimo operacija, tačiau liga neatsitraukė, ir šių metų rugpjūtį S.Jobsas atsistatydino iš „Apple“ generalinio direktoriaus pareigų.
Daugybė garsiausių IT verslo atstovų pareiškė užuojautą dėl šio ypač drąsaus vizionieriaus mirties, tarp jų – „Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas, „Google“ vadovai Larry Page’as ir Sergey Brinas, „Twitter“ generalinis direktorius Dickas Costolo. „Retai gimsta žmogus, kuris būtų padaręs pasauliui tokią įtaką, kaip Steve’as“, – pareiškė Billas Gatesas, buvęs „Microsoft“ generalinis direktorius. Užuojautą taip pat išreiškė dabartinis JAV prezidentas Barackas Obama bei Niujorko meras Michaelas Bloombergas.

Charizmatiškas vizionierius iš darbininkų šeimos

S.Jobsas gimė 1955 m., koledžo studentės Joanne Schieble ir imigranto iš Sirijos Abdufattah Jandali šeimoje. Pora atidavė kūdikį įvaikinti, ir būsimasis genijus tapo paprastų darbininkų Paulo bei Claros Jobsų šeimos nariu. Dar būdamas trylikos metų jis per vasaros atostogas įsidarbino kompanijoje „Hewlett-Packard“, kur susitiko su būsimuoju savo partneriu Steve’u Wozniaku.
Įstojęs į Rido koledžą Oregono valstijoje, po metų jį metė, nenorėdamas apsunkinti tėvų. Vis dėlto įtikino koledžo vadovybę leisti jam pasilikti laisvu klausytoju. Grįžęs į Kaliforniją ir susitaupęs pinigų, išvyko kelionėn po Indiją ieškoti dvasinio nušvitimo. S.Jobsui įtaką darė tuo metu populiarus hipių judėjimas – kelionėje jis daug eksperimentavo su psichodelinį poveikį turinčiomis medžiagomis, pavyzdžiui, LSD. Vėliau ne kartą šį savo gyvenimo laikotarpį įvardijo kaip padariusį didžiausią įtaką jo mąstymui ir pasaulėžiūrai.
Grįžęs S.Jobsas tapo vienu iš Silicio slėnio pionierių ir su inžinieriumi S.Wozniaku įkūrė kompaniją „Apple“. Kartu jie pagamino pirmąjį asmeninį kompiuterį „Apple II“, kuris pakeitė vartotojų požiūrį į kompiuterius. Deja, antras jo kūrinys – asmeninių kompiuterių įvaizdį įtvirtinęs „Macintosh“ – nebuvo pelningas ir 1985 m. S.Jobsas buvo priverstas pasitraukti iš savo įkurtos kompanijos.
Tai buvo stiprus smūgis S.Jobsui, tačiau jis gana greitai atsitiesė ir įkūrė naują įmonę „Next“, o dar vėliau įsigijo animacinių filmukų kūrimo studiją „Pixar“. Vadovaudamas šiai studijai, ne tik pavertė ją viena pelningiausių, bet ir subrendo kaip vadovas. Populiarusis animacinis filmukas „Žaislų istorija“ gerai iliustruoja, kaip S.Jobsas iš kompiuterinę grafiką kuriančios firmos sukūrė kompaniją, galinčią rungtis su „Walt Disney“ studija. Beje, 2006 m. „Pixar“ jis pardavė „Disney’aus“ kompanijai už 7,4 mlrd. dolerių.
Atgal į „Apple“ S.Jobsas grįžo 1997 m., kai ši kompanija nusipirko „Next“. Tuo metu „Apple“ stovėjo prie bankroto slenksčio, o jau 1998 m. kompaniją aplankė pirmoji sėkmė – buvo pristatytas ypač sėkmingai parduodamas asmeninis kompiuteris „iMac“. Nuo tada beveik visos pristatomos naujovės sulaukė didžiulio pasisekimo ir, nepaisant skeptikų abejonių, uždirbo kompanijai didžiulius pinigus. Šiandien „Apple“ yra pati pelningiausia IT įmonė pasaulyje, kurios metinės pajamos siekia daugiau nei 65 mlrd. dolerių.
S.Jobsas turėjo neįtikėtiną talentą tiksliai numatyti, ko reikia vartotojams, nesinaudodamas jokiais pirkėjų nuomonės tyrimais. „Dažniausiai žmonės nežino, ko nori, kol jiems to neparodai“, – kažkada taip savo sugebėjimus apibūdino S.Jobsas. Tačiau šis charizmatiškas verslininkas turėjo ir griežtąją savo pusę – iš darbuotojų visada laukdavo tik geriausių rezultatų, o pamatęs vidutiniškus, rėždavo tiesą į akis.
„Mirtis, ko gero, yra pats genialiausias gyvenimo išradimas. Tai gyvybės pokyčių variklis – mirtis sunaikina sena, kad atsirastų vietos naujam“, – taip 2005 m. Stanfordo universiteto absolventams kalbėjo žymusis Silicio slėnio vizionierius S.Jobsas.

Andrius Jovaiša

LENTELĖ
Svarbiausi S.Jobso ir „Apple“ sukurti produktai

Asmeninis kompiuteris „Apple II“, 1977m.
Asmeninis kompiuteris „Macintosh“, 1984 m.
Muzikos grotuvas „iPod“, 2001 m.
Skaitmeninė muzikos parduotuvė „iTunes”, 2003 m.
Išmanusis telefonas „iPhone“, 2007 m.
Planšetinis kompiuteris „iPad“, 2010 m.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Zigmas Canada Zigmas Canada rašo:

    Kodel Lietuvos spauda iškripo užsieniečių vardus ir pavardes. Ponas Steve Jobs buvo geras prekybininkas, biznierius. Gal Lietuvos spauda pastebėjo kas užsienio anglijos ir kitų kalbų spauda rašo lietuviškus vardus ir pavardes kaip yra lietuviškai.
    You learned that stupidity from your mother country Russia. Stop write all foreign paces and names the way should be written. Johnson. Miller etc.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...