2012 Sausio 21

Mokslinei ekonomistų visuomenei šiandien trūksta lyderių

veidas.lt


Tikrų ir ryškių ekonomikos srities mokslininkų Lietuvoje šiandien pasigenda net patys mokslininkai.

Ne vienas Lietuvos ekonomistas, paklaustas apie iškiliausią pastarojo dešimtmečio mokslininką šioje srityje ar didžiausius laimėjimus, giliai susimąstydavo, o kiek pagalvojęs liūdnai konstatuodavo – deja, tokių nėra. Nors ekonomistus Lietuvoje rengia ne vienas universitetas, ekonomikos mokslas išgyvena nuopuolį, o iškilių mokslininkų, aktyviai rašančių mokslinius straipsnius į prestižinius užsienio žurnalus ar atliekančių unikalius tyrinėjimus, šioje srityje kaip niekad mažai.
„Jei išrinksite iškiliausią chemiką, fiziką, kitos mokslo šakos atstovą ir ekonomistą, tai bus tas pats, kas į vieną gretą sustatyti olimpiados ir parolimpiados nugalėtojus“, – ironizavo vienas akademinės visuomenės narys, dalyvavęs apklausoje. Kitas pridūrė, kad ekonomikos srityje didžiuotis mūsų mokslininkais nereikėtų, ir vargu ar turėtume kalbėti apie aukšto lygio ekonominius tyrimus – tam neturime nei prielaidų, nei poreikio.
„Veido“ žurnalistai iš viso apklausė 30 ekonomistų, o mūsų surengtos apklausos tikslas buvo pristatyti šiuo metu aktyviai veikiančius mokslininkus. Tiesa, jei būtume rinkę ryškiausią pastarojo dešimtmečio mokslininką, juo būtų tapęs 2008 m. miręs akademikas Eduardas Vilkas, minėtas už tikslų Lietuvos ekonominių procesų vertinimą ir ekonomikos strategijos numatymą. „Jis skleidė liberalios rinkos teoriją, laikėsi monetaristinių pozicijų. Pats būdamas matematikas, aiškindamas ekonomikos reiškinius pirmenybę teikė formaliai logikai, o ji būtina norint suprasti rinkos ūkį“, – tvirtino ekonomistas prof. Jonas Čičinskas.

Ant nugalėtojų pakylos – keturi mokslininkai

Apklausos dalyviai pripažino, kad rinktis nelabai yra iš ko, tad ryškiausi ekonomistai mokslininkai išryškėjo labai greitai. Pirmą vietą užėmęs Vilniaus universiteto (VU) Ekonomikos fakulteto Teorinės ekonomikos katedros vedėjas ir Lietuvos ekonomistų asociacijos prezidentas Povilas Gylys buvo išskirtas kaip vienas iš nedaugelio, kurie rašo mokslinius straipsnius, išleido monografiją, komentuoja ekonomikos klausimais.
Antrą vietą geriausių ekonomistų mokslininkų sąraše kolegų balsai lėmė Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) profesoriui Jonui Čičinskui. Apklausos dalyviai šį ekonomistą išskyrė už detalias ir labai nuoseklias analizes, vertimus, mokslinius darbus ir ekonominės politikos aktualijų sekimą Lietuvoje bei pasaulyje. „J.Čičinską išskiriu už detalų, atsakingą, nuoseklų, pagrįstą šiuolaikinių ekonominių integracinių procesų vertinimą“, – argumentavo viena apklausos dalyvių.
Po vienodą balsų skaičių surinko ir trečią vietą pasidalijo penkių „Bankininkystės ir verslo žinyno“ tomų autorius akademikas Antanas Buračas ir vienu įdomiausių ekonomikos mokslininkų vadinamas Vilniaus universiteto Ekonomikos fakulteto Kiekybinių metodų ir modeliavimo katedros vedėjas Linas Čekanavičius. Šis studentų mėgstamas dėstytojas ypač stipriai plėtoja kiekybinės analizės tyrimus, skelbia mokslines publikacijas. „Jis labai modernios ekonomikos, užsiimančios gamtosaugos problematika, tyrinėtojas, o jo pasiekti rezultatai solidūs. L.Čekanavičius išsiskiria kaip mokslininkas – jis ne užsiima populiarių dalykų aiškinimu, bet yra išspausdinęs straipsnių solidžiuose užsienio žurnaluose“, – taip L.Čekanavičių charakterizavo kolegos.

Svarbiausi ekonomikos įvykiai

Svarstydami apie svarbiausius pastarojo dešimtmečio įvykius, ekonomistai daugiausia minėjo šalies ekonominius pokyčius – pasikeitusią eksporto kryptį iš Rytų į Vakarus, iš esmės baigtą valstybinio turto privatizavimą ar pradėtas plėtoti aukštąsias technologijas.
Tiesa, L.Čekanavičius prisiminė ir mokslinių laimėjimų. Pirmiausia Lietuvos ūkio plėtros strategijos (iki 2015 m., vėliau pratęsta iki 2020 m.) parengimą, įvertinant tai, kur esame, kur einame ir kaip ten geriau nueiti. Antrasis paminėjimo vertas dalykas – matematinių šalies ūkio raidos prognozavimo ir planavimo modelių sistemos parengimas, kuriame dalyvavo VU Matematikos ir informatikos, VU Ekonomikos fakultetų mokslininkai ir tyrėjai iš kitų institucijų.
„Ši kol kas nelabai plačiai žinoma, nuolat plečiama ir tobulinama modelių sistema pratęsia šviesaus atminimo akademikų Raimundo Rajecko ir E.Vilko, inicijavusių ir vadovavusių panašaus pobūdžio ekonomikos modelių kūrimo darbams 1970–1990 m., mokslinių mokyklų tradicijas“, – pabrėžė L.Čekanavičius.

Iškiliausi pastarojo dešimtmečio mokslininkai ekonomikos srityje

1. Prof. habil. dr. Povilas Gylys, VU Ekonomikos fakulteto Teorinės ekonomikos katedros vedėjas ir Lietuvos ekonomistų asociacijos prezidentas
2. Habil. dr. Jonas Čičinskas, TSPMI profesorius
3. Prof. habil. dr. Antanas Buračas
3. Prof. dr. Linas Čekanavičius, VU Ekonomikos fakulteto Kiekybinių metodų ir modeliavimo katedros vedėjas

Šaltinis: „Veido“ apklausa

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. pesimistas pesimistas rašo:

    Kaip čia parinko Veidas tope abu korifejus su nuliniu citavimo indeksu ir be užsienio mokslo straipsnių???


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...