2012 Kovo 10

Nuo kuklaus pieštuko – iki tapybos kūnu

veidas.lt


Ar šiuolaikiniai menininkai vis dar sugeba piešti? Atsakymas – „Arkos“ galerijoje.

Nacionalinio muziejaus paroda byloja apie aną, 1918–1940 m. Lietuvą. Naujajame arsenale galite išvysti pasakojimą apie šio laikotarpio mūsų diplomatus. Kelią į tarptautinį pripažinimą Lietuva skynėsi per savo pasiuntinius, kurie, neturėdami diplomatinio darbo patirties, greitai išaugo į gabius ambasadorius, deramai atstovavusius jaunos valstybės interesams užsienyje.
Parodoje eksponuojamos pirmųjų Lietuvos diplomatų nuotraukos, portretai, apdovanojimai, dokumentai atspindi svarbiausius to meto istorijos įvykius – Vilniaus netekimą, Klaipėdos krašto prijungimą ir aneksiją, sovietų okupaciją. Ekspozicijoje galima pamatyti buvusių Lietuvos pasiuntinybių baldus, iškabas, asmeninius Lietuvos diplomatų daiktus. Pirmą kartą Lietuvos visuomenei pristatomas specialiai 1939 m. Pasaulinei parodai Niujorke dailininko Stasio Ušinsko nutapytas istorinis siužetas „Vytautas Didysis Lucke“, simbolizuojantis Lietuvos diplomatijos ištakas.

Ginčijasi, bet piešia

„Arkos“ galerija kviečia mėgstančiuosius tyrinėti piešinius: čia atidaryta kas porą metų rengiama apžvalginė paroda „Piešiniai 2012“. Joje ranką pieštuku pramankština įvairiausių žanrų menininkai – tapytojai, skulptoriai, grafikai, keramikai, vitražistai, tekstilininkai, freskos meistrai.
Dailininkai seniai ginčijasi, ar geras menininkas privalo būti akademinio piešimo virtuozas. Vieniems piešimas – kasdienio darbo dalis, mąstymo būdas ir saviraiškos priemonė, kitiems – tik projektas, parengiamieji meno kūrinio stadija. Daug jaunų dailininkų apskritai abejoja akademinio piešinio svarba. Vis dėlto šiųmetei parodai savo piešinius pristatė beveik pusantro šimto menininkų.

Šios savaitės atidarymai

Antradienį Pamėnkalnio galerijoje atidaroma Sigitos Maslauskaitės paroda „Atvaizdai“. Joje ketinama rodyti pastaraisiais metais dailininkės nutapytus paveikslus ir keletą ankstesnių, bet viešai nerodytų kūrinių. Jų ikonografijos šaltiniai – biblinės temos, tokios kaip „Abraomo auka“, „Jokūbo kova“, „Arkangelas Rafaelis“, „Šv. Marija Magdalietė“ ir pan. „Dauguma mano kūrinių turi aliuzijų į krikščionybę ir krikščioniškosios dailės ikonografiją. Kodėl tapau šventuosius, nuolat klausinėja parodų žiūrovai, žurnalistai ir dailės kritikai, nors natiurmortus ir peizažus visi supranta be paaiškinimų. Man atrodo, kad ieškau savo tapyboje to paties – santykio su pasauliu, žmonėmis, savimi, išraiškos“, – pasakoja S.Maslauskaitė.
Ji trejetą metų studijavo bažnytinį paveldą Romos Grigaliaus universitete, vėliau krikščioniškosios ikonografijos studijas tęsė Vilniaus dailės akademijos doktorantūroje, o dabar dirba Bažnytinio paveldo muziejaus direktore.
Penktadienį Nacionalinėje dailės galerijoje atidaroma jauno lenkų menininko Michalo Budny paroda, kurioje – abstraktūs, geometriniai, taupios vizualinės kalbos objektai, trikdantys žiūrovą savo prieštaringa logika. Jie kalba apie komplikuotas, sunkiai aprėpiamas ar suvaldomas struktūras, egzistuojančias tiek „didelės šalies“ organizme, tiek sudėtingame atskiro individo pasaulyje.
Tą pačią dieną „Titanike“ duris atvers Berlyno galerijos „Werkstatt“ pristatoma dviejų naujosios abstrakcijos kūrėjų Ingeborgos Schleswig-Holstein ir Rudolfo Lippe tapybos paroda. Pirmoji po bendradarbiavimo su Andy Warholu susidomėjo spalviniais laukais ir teigia, kad jos darbai artimesni muzikai, o ne tradicinei tapybai. Na, o R.Lippe, pasitiesęs popieriaus juostas ant grindų, tapo ne tik ranka, bet ir kūnu: taip atsiranda ypatingi ornamentai, persunkti dinamiško ritmo.

Penkios Vilniuje veikiančios parodos
Naujajame arsenale – „Lietuvos diplomatinė tarnyba 1918–1940 m.“
Vilniaus rotušėje – „Vilnius – vartai į Žemaitiją“. Žemaitijos regiono menininkų paroda
„Arkoje“ – „Piešinys 2012“. Apžvalginė Lietuvos menininkų piešinių paroda
Radvilų rūmuose – „Kristianija mene“. Šiuolaikinių Danijos menininkų paroda
„Meno nišoje“ – Viačeslavo Karmalitos paroda „Tapyta Riešėje II“

Penki parodų atidarymai Vilniuje
Kovo 6 d. 18 val. Pamėnkalnio galerijoje – Sigita Maslauskaitė. „Atvaizdai“
Kovo 8 d. 18 val. „Titanike“ – „Post Idėja“. Lietuvos menininkių darbų paroda
Kovo 9 d. 17 val. „Titanike“ – Ingeborgos Schleswig-Holstein ir Rudolfo Lippe tapyba
Kovo 9 d. 18 val. Nacionalinėje dailės galerijoje – Michalas Budny. „Didelė šalis“
Kovo 14 d. 18 val. „Lietuvos aido“ galerijoje – Valentinas Antanavičius. „Negražumo grožybės“

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...