2011 Kovo 12

Meno ekologija

Parodos sveiko gyvenimo būdo mėgėjams

veidas.lt

Ar žinojote, kad būna ne tik ekologiškas maistas, bet ir ekologiška tapyba? Jeigu ne, tai dabar Donato Juškaus galerijoje turite progą pamatyti sveikatai nekenksmingų paveikslų. Juos dailininkas Vaidotas Žukas tapo ant popieriaus ekologiškais mineraliniais dažais ir pastele. Siužetai irgi pabrėžtinai ekologiški: karučiai, mediniai stulpai, susisukę erškėčiai, skudurinės lėlės ar avies kailis… Kvepia lietuviškomis Užgavėnėmis, tad ir parodos pavadinimas kviečia pasidžiaugti: “Kol dar esame Lietuvoje…”

Netoliese, Vilniaus dailės akademijos parodų centre “Titanikas”, atidaryta ilgamečio šios akademijos dėstytojo Valentino Antanavičiaus personalinė paroda taipogi galėtų būti priskirta prie ekologiškųjų, nes asambliažams, kurie jau pusę amžiaus virtę vizitine menininko kortele, kurti naudojami objektai kitų būtų be gailesčio pasiųsti į šiukšlių kibirą. Argi ne žalioji idėja: kuo daugiau meno kūrinių – tuo mažiau šiukšlių sąvartynuose. Beje, septintame aštuntame praėjusio amžiaus dešimtmetyje tik du žymūs Lietuvos tapytojai – Vincas Kisarauskas ir V.Antanavičius – kūrė asambliažus ir juose kritiškai kalbėjo apie sovietinę tikrovę.

Metalas: už ir prieš

O štai Lina ir Adomas Šimkaičiai – juvelyrės ir kalvio šeima – dėl trijų savo mažų dukterų laikinai atsisakė darbų su metalais, kuriuos lituojant išsiskiria nuodingi garai. Keramika, menininkų nuomone, daug mažiau pavojinga sveikatai. O kadangi iš molio lipdo įvairiausius simpatiškus mitologinius gyvūnus, tai jaučiasi tarsi naujo (trapaus, o ne kieto) pasaulio sutvėrėjai. Ir Užupio galerijoje atidaryta Šimkaičių šeimos paroda vadinasi “Sutvėrimas”.

Tačiau ne visiems metalas toks blogas. “Titaniko” ekspozicijų centre atidaryta Latvijos ir Lietuvos dailės akademijų kartu parengta paroda, kurioje abiejų šalių studentai ir dėstytojai eksponuoja savo kūrinius iš metalo. Tokio profilio menininkai Lietuvoje rengiami Telšių dailės fakultete, o dauguma vyresnės kartos meistrų vėliau baigė ir metalo meno studijas Taline. Su Telšių ir Talino mokyklomis siejama daug garsių menininkų vardų: tai Birutė Stulgaitė, Romualdas Inčirauskas, Remigija Vaitkutė, Vytautas Mockaitis, Laima Kėrienė, Adolfas Šaulys, Eimantas Ludavičius ir kiti.

Latvijoje irgi visada buvo domimasi metalo meno studijomis. Metalo dizaino katedra Latvijos dailės akademijoje gyvuoja jau tris dešimtmečius, studentams ten siūlomos dvi studijų programos – juvelyrikos dizaino ir metalo dizaino.

Nuo skirtingų kalvų

“Skalvijos” galerijoje visą kovą veiks tarptautinė jaunųjų menininkų grupės UKROP paroda “Identity”. Krapais kvepianti grupė prieš porą metų įsikūrė kaliningradiečių surengtoje meno platformoje, kurioje aštuonis mėnesius gyveno dailininkai, fotografai, skulptoriai, videomenininkai ir muzikantai iš įvairių šalių: Nyderlandų, Danijos, Belgijos, Šveicarijos, Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Rusijos ir Ukrainos. Pirmoji UKROP paroda įvyko Amsterdame, vieno iš grupės dalyvių bute. Tokių parodų rengėjai interneto tinklalapyje paskelbia būsimos parodos temą, darbų formatą ir ekspozicijos vietą, o dalyviai atsiunčia jiems savo naujus darbus iki nurodytos datos.

Grįžkime prie klasikų: Radvilų rūmuose atidaryta grafiko Leono Lagausko (1928–2010) darbų paroda. Šiuos darbus (daugiau kaip du šimtus estampų, piešinių ir eskizų) Lietuvos dailės muziejui padovanojo dailininko sesuo Irena Lagauskaitė. Tai – tik nedidelė gausaus L.Lagausko kūrybinio palikimo dalis. Dailininką ypač išgarsino peizažų ciklas “Senojo Vilniaus panoramos” (1971–1979). Penkiolikoje ofortų, piešdamas nuo skirtingų sostinės kalvų, grafikas įamžino Vilniaus gamtą ir architektūrą, senamiesčio bokštus.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...