Paveldas
Pirmadienį prasidės buvusių žydų kapinių Vilniaus centre, Šnipiškėse, teritorijos tvarkymo darbai, pranešė sostinės savivaldybė.
Po teritorijos sutvarkymo, panaikinus prie Sporto rūmų esančią automobilių stovėjimo aikštelę apatinėje terasos dalyje, mieste atsiras dar viena žalioji erdvė. Kaip BNS informavo savivaldybės Viešųjų ryšių skyriaus specialistas Antonas Nikitinas, šį rudenį planuojama nuimti betono dangą, užpilti teritoriją grumtu ir pasėti žolę, kuri turėtų sudygti pavasarį.
Savivaldybė darbus planavo pradėti anksčiau, tačiau žydų bendruomenė paprašė juos atidėti dėl religinių švenčių.
Kultūros paveldo departamento (KPD) Vilniaus teritorinis skyrius yra įpareigojęs savivaldybę pasirūpinti, kad būtų užtikrintas žydų prašymas stebėti darbus.
Žydų religija neleidžia judinti žemės tose vietose, kur yra palaidojimai, todėl žemės kasimo darbai nenumatomi. Projektą vertinusi KPD Vilniaus teritorinio padalinio atstovė Nijolė Vaitiekūnaitė BNS yra sakiusi, kad darbų metu archeologinio sluoksnio judinti nenumatoma.
Lietuvos ir žydų atstovai ilgą laiką nesutarė, kur yra žydams kultūriškai svarbių kapinių ribos, ar buvusių kapinių teritorijoje stovi pastatų. 2008 metais vykdyti tyrimų į Lietuvą buvo atvykę ir žydų atstovai.
2009 metų gegužės mėnesį Lietuvos vyriausybė pritarė KPD parengtoms Vilniaus žydų Šnipiškių senųjų kapinių riboms ir nustatė apsauginę jų teritoriją.
Dokumente aiškiai nurodytos neginčytinos senųjų žydų kapinių ribos. Taip pat nustatomos apsauginės zonos ir toje teritorijoje, kur kapinių buvimas dar kelia diskusijų.
Vyriausybės teigimu, žydai sutiko su Vyriausybės patvirtintomis kapinių ribomis ir neprieštaravo, kad ginčytinoje teritorijoje esantys Karaliaus Mindaugo apartamentai bei Sporto rūmai nebūtų judinami, nors pripažįstama, kad istoriškai jie patenka į kapinių ribas.
Pasak sostinės savivaldybės, pirmasis šias kapines minintis išlikęs dokumentas datuojamas 1592 metais. Tai buvo pirmosios žydų kapinės Vilniuje, kurios XIX amžiaus pradžioje buvo užpildytos, todėl 1831 metais – uždarytos.
Sovietmečiu panaikinus kapines prasidėjo jų antžeminių dalių naikinimas. Aštuntame dešimtmetyje statant Sporto rūmus buvo sunaikinta nemaža dalis pačių kapų, taip pat panaikintos bet kokios paviršinės kapinių ribos, o pačių kapinių buvimo faktas nutylimas. Viešai apie čia esančias kapines vėl prabilta po 1996 metų žvalgomųjų archeologinių kasinėjimų.
Diskusijos dėl Šnipiškių kapinių buvo sulaukusios ir tarptautinio atgarsio. Jungtinių Valstijų Kongreso Atstovų rūmai priėmė rezoliuciją, smerkiančią Lietuvos Vyriausybę dėl jos “nesugebėjimo apsaugoti istorinių žydų kapinių Vilniuje”.