Prieš keliasdešimt metų pranašauta robotų revoliucija neįvyko, tačiau atrodo, kad šiandien aušta nauja mechaninių darbininkų aušra. Naujausios technologijos ir brangstanti darbo jėga Azijoje verčia gamintojus iš naujo pažvelgti į robotus.
Prieš metus tarptautinio koncerno ABB padalinys „ABB Robotics“ pristatė gamybai skirto roboto prototipą svajingu pavadinimu „Frida“. Ši mechaninė darbininkė skiriasi nuo įprastų, dažniausiai automobilių surinkimo linijose dirbančių gremėzdiškų robotų, nes savo gabaritais ji nedaug didesnė nei žmogus, o miklios jos „rankos“ manevringumu prilygsta žmogaus galūnėms.
Vis dėlto svarbiausia „Fridos“ naujovė – robotas taip užprogramuotas, kad galėtų dirbti šalia žmogaus, o ne uždarame stikliniame narve, kaip dauguma iki šiol veikiančių gamyklinių robotų. Mat šie mechaniniai darbininkai turi daug jėgos ir yra užprogramuoti greitai atlikti vos vieną užduotį, o dirbdamos jų „rankos“ gali stipriai sužaloti šalia atsidūrusį žmogų.
„Dažniausiai matydami gamyklose dirbančius robotus – suvirinančius ar dažančius, šalia neišvysime jokio žmogaus, nes tai nesaugu“, – teigia Rodney Brooksas, JAV bendrovės „Rethink Robotics“ vadovas. Todėl ši bendrovė, surinkusi geriausių inžinierių komandą iš viso pasaulio, rudenį žada pristatyti savo kūrinį – lengvai programuojamą, nebrangų, miklų ir žmogui nepavojingą gamyklinį robotą. Pasak R.Brookso, jo bendrovės robotas visai gamybos pramonei turėtų padaryti panašų poveikį kaip pirmieji asmeniniai kompiuteriai.
Juk iki rinkoje pasirodant pirmiesiems „Apple“ bei kitų gamintojų kompiuteriams, jie buvo įsivaizduojami kaip didžiules sales užimančios spintos, kurioms aptarnauti reikia dešimčių ekspertų. O šiandien išmanusis telefonas, turintis senesnio kompiuterio galią, telpa kišenėje ir norint juo naudotis nereikia jokio specialaus išsimokslinimo. (…)
Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete (http://www.veidas.lt/veidas-nr-38) arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.