Mini Nobeliai
Rima JANUŽYTĖ
Prof. Sigito Tamulevičiaus kartu su komanda sukurtas matavimo prietaisas – skalės precizinėms lazerinėms matavimo sistemoms – prieš kelis mėnesius įmonei „Precizika Metrology“ pelnė Metų gaminio įvertinimą. Tačiau mokslininkas tai vadina dar palyginti nedideliu Kauno technologijos universiteto (KTU) Medžiagų mokslo instituto laimėjimu.
Kolegos S.Tamulevičių apibūdina kaip išskirtinį žmogų, kuris sugeba vienu metu būti ir lyderis, ir mokslininkas, ir asmenybė. Jis rūpinasi, kad mokslo idėjos rastų pirkėją, įgautų prasmę ir būtų įkūnytos – panaudotos praktikoje.
Jis pats aktyviai ieško naujų partnerių, kviečia į susitikimus verslininkus, mezga ryšius su kitų šalių mokslininkais ir ragina tai daryti kitus. Girdi, pati mokslo sritis tam dėkinga ir būtina tai išnaudoti. „Medžiagų inžinerija – tarpsritinė, apimanti fiziką, chemiją ir inžineriją. Ir skirta ji medžiagoms, kurias galima panaudoti praktikoje, tyrinėti“, – savo idėjų praktinį pritaikymą aiškina mokslininkas.
Užtat jo idėjos – unikalios ir pripažįstamos visame pasaulyje. KTU mokslo prorektorė Asta Pundzienė S.Tamulevičių ne be pagrindo vadina tarptautinio lygio mokslininku: „Jo publikacijos spausdinamos geriausiuose pasaulio moksliniuose žurnaluose. Jį mato ir pripažįsta tarptautinė mokslininkų bendruomenė. Jis yra tarptautinių asociacijų narys.“
S.Tamulevičius sako, jog visa tai – dėl to, kad paprastų dalykų jis nekuria. Pagrindiniai jo vadovaujamos 15 mokslo daktarų komandos darbo „įrankiai“ – vakuuminės, plazminės, pastaruoju metu – ir lazerinės technologijos. O šios galvočių komandos tyrimų objektai – aukštųjų technologijų medžiagos, struktūros ir prietaisai. Kaip aiškina profesorius, jos kasdieninės inžinerijos reikmėms net ir nenaudojamos: institute atliekami tyrimai su naujomis, perspektyviomis medžiagomis ir struktūromis. Pagal medžiagų savybes tai puslaidininkiai, metalai, dielektrikai.
Ploniau už plauką
„Mūsų skiriamasis bruožas – kad dirbame su plonais sluoksniais. Tai tam tikros dangos arba sluoksniai, pritaikomi optikoje, elektronikoje, mechanikoje. Pastaruoju metu atlikome daug bandymų ir teorinių skaičiavimų su amorfine anglimi, kuri ir buvo panaudota kuriant prietaisą bendrovei „Precizika Metrology“, – savo tyrimus glaustai nupasakoja S.Tamulevičius.
Profesorius net sudėtingiausius dalykus sugeba paaiškinti labai paprastai. Sako – įsivaizduokite pieštuką. Jis padarytas iš grafito – kristalinės anglies atmainos, kuri rašant ant popieriaus palieka pėdsaką. O mes anglį mokame paversti amorfine – joje atomai nesudaro kristalinių struktūrų. S.Tamulevičius aiškina, kad tokia anglies atmaina pasižymi unikaliomis mechaninėmis, optinėmis savybėmis. Iš jos ir galima padaryti plonus sluoksnius, kokių prireikė kuriant skales precizinėms lazerinėms matavimo sistemoms.
Tai buvo bendras KTU ir „Precizika Metrology“ projektas, finansuojamas Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA). Jį įgyvendinant buvo sukurtos matavimo skalės, naudojamos kampiniam posūkiui arba poslinkiui matuoti.
„Mūsų mokslininkai sukūrė technologiją, kuri leido šias skales padengti amorfiška deimantiškąja anglimi. Ji neiškraipo optinių ir užtikrina idealias mechanines savybes, pavyzdžiui, nesibraižo. Tai labai svarbu, nes jeigu į tokią skalę patenka dulkelė ir skalė subraižoma, ji bemat sugenda ir nebetinka naudoti“, – savo gaminio esmę aiškina profesorius.
Tačiau visa tai – mechaninės savybės. Kaip sako mokslininkas, ne mažiau darbų atlikta tyrinėjant optines amorfiškosios anglies savybes. Iš jos S.Tamulevičius su kolegomis bando sukurti optinius elementus, kuriuos galima panaudoti optiniame jutiklyje ir naudoti atliekant visiems įprastus laboratorinius bioskysčių tyrimus: „Optinis biojutiklis – prietaiso pavadinimas. O mes kuriame jo elementą – submikroninę difrakcinę gardelę. Submikroninė reiškia, kad jos matmenys mažesni už vieną mikrometrą. Palyginimui, plauko storis yra 60 mikrometrų.“
S.Tamulevičius visa tai išverčia į žmonių kalbą: bendradarbiaujant su medikais, KTU buvo sukurtas jutiklis, leidžiantis stebėti antibiotikų sąveiką su bakterijomis realiu laiku: „Mes tyrinėjome antibiotikų sąveiką su staphylococcus aureus – auksinio stafilokoko bakterijomis. Šį procesą sugebėjome stebėti realiu laiku.“
Bendro darbo stebuklai
Profesorius atkreipia dėmesį, kad kuriant naujus produktus bendradarbiavimas visuomet yra kertinis akmuo. Antai KTU ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkai, bendradarbiaudami su amerikiečių mokslininkais, dalyvavo tarptautiniame projekte, kurio tikslas – sukurti unikalų širdies stimuliatorių, veikiantį be elektros energijos šaltinio. Šiuo atveju mokslininkų užaugintos kamieninės ląstelės pačios generuoja elektrinį signalą. Na, o tokių ląstelių išdėstymui KTU mokslininkai ruošia polimerinius pagrindus – karkasus.
Puikiu bendradarbiavimo pavyzdžiu S.Tamulevičius vadina ir bendrą projektą su IBM, kurį KTU mokslininkai dabar tęsia su Cukuboje įsikūrusiu Nacionaliniu Japonijos medžiagų mokslo institutu. „Mes norime sukurti tam tikrą reljefą dangoje ir panaudoti šį reljefą nanodalelių manipuliavimui. Toks dalelių rinkinys gali būti ir ypač brangių prekių apsaugos elementas, ir analitikoje naudojamo prietaiso dalis. Japonai labai susidomėjo, nes dirba su fotokatalize. Jiems toks didelis nanodalelių derinys atrodo labai patrauklus“, – netrukus į Kauną iš Cukubos atvyksiančios japonų mokslininkų delegacijos vizito priežastis aiškina mokslininkas.
KTU mokslininkai bendardarbiauja ir su Šveicarijos mokslininkais iš Paulio Scherrerio instituto (PSI). S.Tamulevičius sako, kad kuo daugiau technologijų kuri, tuo daugiau partnerių gali susirasti.
Vienas ypač plačiai pritaikomas KTU sukurtas prietaisas – lazerio bangos fronto daliklis. „Vaizdžiai kalbant, jūs šviečiate į tą daiktą lazerio spinduliu, o jis jums atsako dviem spinduliais“, – aiškina mokslininkas, kukliai prisipažindamas, kad tokius daliklius naudoja daugelis Lietuvoje su optika dirbančių specialistų, o vienas išgabentas ir į Italiją.
„Dar esame sukūrę pjezovaržinį jutiklį, kuris gali būti naudojamas slėgio matuokliuose. Jeigu į tokius jutiklius įdedama nanodalelių – pagal mūsų technologiją tam naudojamas reaktyvusis magnetroninis medžiagos dulkinimas, – tokio pjezovaržinio dalikio savybės nekinta kintant temperatūrai, o matavimuose tai labai svarbu“, – išradimo esmę aiškina S.Tamulevičius, kartu šį darbą reklamuodamas, mat pirkėjo pjezovaržinis jutiklis dar neturi.
Kaip sako profesorius, atstumas tarp mokslinių tyrimų ir galutinio produkto yra toks pat didelis kaip ir tyrimai, kuriuos reikia atlikti. Tam, kad iš idėjos atsirastų prietaisas, reikia išspręsti labai daug organizacinių, vadybinių dalykų.
Pasak S.Tamulevičiaus, paprastai mokslininkai kažką sukuria, o tada bando tai kažkam pasiūlyti. Rečiau pasitaiko, kad patys verslininkai kreiptųsi ir prašytų ką nors padaryti, nors tokių atvejų irgi pasitaiko.
KTU pradėjo veikti net specialus „pardavimo skyrius“ – Inovacijų ir verslo centras, kuris siekia surinkti visas mokslininkų idėjas, jas pristatyti leidinyje, dalyvauti idėjų mugėse. S.Tamulevičiaus žodžiais, kartais tai suveikia. Tačiau tokiu atveju verslininkas turi labai tikėti idėja, nes pats prisiima riziką – juk jis į idėją investuoja savo lėšas.
Kitas modelis – kai produktą sukuria ir riziką prisiima mokslininkai. Žinoma, jie investuoja ne asmenines lėšas, tačiau šis variantas atima daug laiko ir energijos.
Štai ir šiuo metu S.Tamulevičius rašo net du projektus. „Kiekvieną projektą rašydamas turi paaiškinti, kuo nustebinsi ekspertą. Reikia jį suintriguoti ir parodyti, kad ne tik idėja yra gera, bet ir tu pats esi būtent tas žmogus, kuris tą idėją gali įgyvendinti. Taigi reikia, kad jis patikėtų, jog tu esi „teisingas“ žmogus su „teisinga“ idėja. Tai nuolatinė būsena“, – apie jį gerokai varginantį „popierizmą“ pasakoja S.Tamulevičius.
Hologramų meistrai
„Ak, kalbėdamas apie pritaikymą, ko gero, pamiršau svarbiausia, ką esame padarę. Tai taip natūralu, kad net užmiršti. Juk esame sukūrę visą technologinę optinių apsaugos elementų – hologramų gamybos liniją. Galbūt teko matyti parduotuvėse, ant svarstyklių, būna tokie blizgučiai? Arba degalinėse ant matuoklių, skaitiklių? Tai tik kelios pritaikymo sritys. Metrologinės patikros autentiškumą užtikrina tokių specialiųjų priemonių naudojimas“, – su užsidegimu ima pasakoti S.Tamulevičius.
KTU mokslininkai įkūrė savo bendrovę „Holtida“, kuri gamina hologramas – ženkliukus, naudojamus dokumentams, prekėms ar paslaugų autentiškumui apsaugoti. KTU mokslininkų sukurtu holograminiu ženkliuku buvo apsaugotas pirmas Lietuvos užsieniečio pasas. Taip pat – kompensuojamųjų vaistų receptų knygelės, sveikatos draudimo pažymėjimai.
Diktatorius – tik beviltiškais atvejais
Apie tiksliuosius mokslus prof. S.Tamulevičius galvojo jau mokyklos suole, tačiau ką konkrečiai studijuoti – matematiką ar fiziką, svarstė ilgokai. Galiausiai įstojo į tuometį Kauno politechnikos institutą, vėliau baigė Maskvos inžinerinį fizikos institutą. Po to, raginamas savo vadovo prof. Liudviko Pranevičiaus, grįžo į Lietuvą.
„O paskui buvo labai įdomių atkarpų – dirbau Švedijoje Karališkajame technologijos institute, JAV Masačusetso technologijos institute. Ten labai ryški mokslo aura. Turėjome gražių kontaktų su Prancūzijos mokslininkais. Visa tai padeda keistis naujomis idėjomis, rasti bendraminčių“, – apie mokslininko karjeros pradžią pasakoja S.Tamulevičius.
Pasak jo, labai svarbu, kad tuo, ką siūlai, patikėtų aplinkiniai. Svarbu, kad prie tavęs dėtųsi, kad su tavimi dirbtų. Taip pamažu formuojasi tavo komanda. „Kai universitete nutarėme, kad turi būti padalinys, kuriame būtų vystomos technologijos ir kuris galėtų konkuruoti Europoje, reikėjo susigrąžinti mokslininkus iš verslo, reikėjo juos įtikinti dirbti kartu. Užtat dabar turime gana neblogą kolektyvą. Mus žino, pripažįsta, spausdina, kviečia į konferencijas, skaitome pranešimus. Tai rodo, kad esame šiokie tokie autoritetai šioje srityje“, – savo ir visos komandos laimėjimais didžiuojasi S.Tamulevičius.
Ir priduria, kad bendraujant su mokslininkais reikia labai daug subtilumo. Čia kiekvienas – asmenybė, ir reikia meistriškumo, kad tą asmenybę kuo geriau atskleistum, kad kiekvienas darytų tai, ką moka geriausiai. Svarbiausia šiuo atveju, profesoriaus nuomone, demokratija: kalbėjimas, keitimasis nuomonėmis, diskusija. „Diktatoriaus bruožų prireikia tik tada, kai dirbi su jaunimu ir kai yra beviltiška situacija“, – juokiasi S.Tamulevičius.
Jis prisipažįsta dirbantis beveik be atokvėpio, o apie poilsį per daug negalvojantis. Jam tik gaila, kad per visokius projektų rašymus dažnai nelieka laiko net knygoms. Na, sako, jeigu neskaičiuosime vakar anūkui Jonui skaitytų „Brolių Grimų pasakų“.
Vis dėlto mokslininkas neabejoja, kad poilsis žmogui būtinas, o ištisi savaitgaliai prie kompiuterio atima daug energijos. Todėl jis niekada nepraleidžia progos pagrybauti ir jau 20 metų kiekvieną savaitę žaidžia krepšinį. „Esu kilęs iš Zervynų kaimo. Čia žmogus išmoksta grybauti vos pradėjęs vaikščioti. O krepšinis man yra tam tikras mano fizinės būklės rodiklis. Kai nebegalėsiu žaisti, nebegalėsiu ir institutui vadovauti“, – svarsto mokslininkas, žadėdamas, kad toks laikas ateis dar negreitai, o jo vadovaujamas institutas dar daug kartų nustebins naujomis idėjomis.