Lietuvoje didėjant internetu besinaudojančių senjorų skaičiui (tokių, statistikos duomenimis, yra maždaug penktadalis), didėja ir jų noras burtis į virtualias bendruomenes, o mintimis, patirtimi ir išgyvenimais dalytis ne tik tarpusavyje, bet ir per savo užrašus su ateities kartomis.
Šiuo metu mūsų šalyje įsibėgėja kelių vyresnio amžiaus žmonėms skirtų svetainių veikla. Tiesa, savo turiniu jos gana skirtingos. Ilgiau gyvuojantis tinklalapis draugauki.me orientuojasi į informaciją ir naudingas nuorodas senjorams, o liepos pradžioje startavęs gyvi.lt siekia tapti lietuvišku senjorų socialiniu tinklu, daug kuo primenančiu “Facebook”, bet išsiskiriančiu papildomomis galimybėmis rašyti atsiminimus, rūšiuoti savo informaciją, rinktis, ar ją viešinti, ar pasilikti tik sau bei artimiesiems.
Tinklalapio idėjos autorius, scenaristas ir režisierius penkiasdešimtmetis Herbertas Alksnevičius šį socialinį tinklą vadina duokle vyresniesiems. “Jaunimas, vidurinioji karta turėjo galimybę savo mintimis, patirtimi dalytis su kitais, o vyresnioji karta atėjus interneto amžiui liko tarsi užribyje. Juk iš tiesų nė nepažįstame savo tėvų ir senelių – žinome tik tai, ką jie yra mums pasakoję, bet tikrųjų jų istorijų, galbūt kartais net labai pikantiškų, niekada nesužinotume, jei nesuteiktume jiems patogių, prieinamų šiuolaikinių priemonių papasakoti savo išgyvenimus”, – dėsto H.Alksnevičius pabrėždamas, kad tinklalapio kūrėjai įsipareigoja išsaugoti visus į svetainę įdėtus prisiminimus, dienoraščius bei tautosaką, ir nesvarbu, koks bus pačios svetainės likimas.
“Tai, ką senjorai sudės į šį tinklalapį, bus vertinga ne tik norintiesiems patenkinti smalsumą, bet ir kraštotyrininkams, kalbininkams, sociologams, istorikams, pagaliau menininkams – autentikos savo kūriniams ieškantiems rašytojams, režisieriams. Juk gyvuose pasakojimuose labai daug buities detalių, kurių nerasi jokiuose archyvuose”, – dėsto pašnekovas.
Beje, nors skirta vyresniems žmonėms, svetainė turėtų sudominti ir jų vaikus bei anūkus, kurie galėtų užrašyti tėvų ar senelių istorijas. “Būtent jie galėtų padėti tėvams ar seneliams, galbūt dar nedraugaujantiems su internetu, palikti po savęs tikrąją atmintį – tokią, kokią patys užrašys. Juk net mokyklinukai gali nuskenuoti senelių fotografijų albumą, sukurti jiems elektroninį paštą, gal net surinkti popieriuje saugomus tekstus”, – vardija H.Alksnevičius ragindamas į svetainę užsukti ne tik vyresnius, bet ir jaunosios kartos žmones, neabejingus senolių prisiminimams.
Senjorų “internetizavimo” bumas
Tinklalapis Gyvi.lt Lietuvoje atsiranda kaip tik tuo metu, kai sociologai pastebi visame pasaulyje prasidedantį senjorų socialinių tinklų kūrimosi bumą. Praėjusių metų pabaigoje dienraščio “The New York Times” analitikai atkreipė dėmesį, kad socialinių ir informacinių tinklų, skirtų vyresnio amžiaus žmonėms, daugėja visame pasaulyje, o tokį suaktyvėjimą jau pastebėjo ir technologijų Meka vadinamas Silicio slėnis: investuotojai į technologijas dabar dairosi kaip tik tinklų, savo struktūra primenančių “Facebook”, tačiau orientuotų į senjorus.
“Tokie tinklalapiai, kaip “Eon”, “Rezoom”, “Multiply”, “Maya’s Mom”, “Boomj” ar “Boomertown”, investuotojams patraukliausi todėl, kad yra skirti ne naujovių besivaikantiems paaugliams, galintiems migruoti iš vieno tinklalapio į kitą papūtus naujiems mados vėjams, o stabiliems, lojaliems vyresnio amžiaus interneto vartotojams”, – verslo interesus aiškina apžvalgininkas Mattas Richtelis.
Jo žodžius patvirtina faktai. Pernai liepą viena pirmųjų “MySpace” investuotojų kompanija “VantagePoint Ventures” skyrė 16,5 mln. dolerių senjorų socialinio tinklo “Multiply” finansavimui. Netrukus jos pėdomis sekė koncernas “Sasha Ventres”, 4,8 mln. dolerių investavęs į pernai startavusį portalą “TeeBeeDee”, skirtą vyresnei auditorijai.
Taip dosniai finansuoti minėtus tinklalapius investuotojus skatina itin sparčiai didėjantis jų vartotojų skaičius. Statistika liudija, kad pensinio amžiaus interneto vartotojų visame pasaulyje dabar yra apie 78 mln.
“Vyresni žmonės nori turėti savo atskirą bendruomenę, kai nereikia diskutuoti su paaugliais tokiais klausimais, kurie vyresniems žmonėms atrodo nereikšmingi, naivūs arba savaime suprantami – skirasi ir interesai, ir gyvenimiška patirtis. Kartą užklydau į jaunimo socialinį tinklą ir nepatikėjau: jie nė nežino, kas yra Aretha Franklin”, – priežastis, kodėl prasidėjo senjorų tinklų bumas, apibendrina didžiausio pasaulyje vyresnių žmonių socialinio tinklo “Eon” narė 52 metų amerikietė Martha Starks.
Didžiausi pasaulyje veikiantys vyresnius žmones vienijantys socialiniai tinklai
www.eons.com
www.aarp.org
www.ageuk.org.uk
www.idf50.co.uk
www.laterlife.com
www.saga.co.uk
www.silversurfers.net
www.agis.com
Senjorams skirti tinklalapiai Lietuvoje
www.gyvi.lt
www.draugauki.me
mano gimimo diena
Sveikinu!