Eismas
Didžiojoje Europos dalyje važiuoti automobiliu įjungtomis šviesomis privaloma net ir dieną. Jei šviesos neįžiebtos, gresia baudos. Kaip reikia elgtis keliaujant po svečias šalis?
Kas visa tai sugalvojo? Skandinavai, o tiksliau sakant – suomiai. Šioje šalyje jau nuo XX amžiaus aštuntojo dešimtmečio pradžios dieną privalu važinėti įjungtais artimųjų šviesų žibintais.
Šiuo metu net 22-ose Europos valstybėse privaloma važinėti įjungtomis šviesomis. Nenuostabu, kad tokių šalių vis daugėja. Tarkime, Lietuva užsienio šalių pavyzdžiu pasekė prieš trejus metus: įjungtomis artimosiomis šviesomis šviesiu paros metu mes privalome važiuoti nuo 2007 metų balandžio 1 dienos. Įdomu ir tai, kad jau nuo 2011 metų dienos žibintai bus privalomi visuose naujuose automobilių modeliuose (žr. lentelę apačioje). Tikimasi, kad dėl tokio sprendimo žuvusių keliuose skaičius sumažės iki penkių procentų per metus.
O kaip šiuo metu yra visoje Europoje?
Kuriose šalyse privaloma visus metus važiuoti įjungtomis šviesomis?
Tokių šalių yra devyniolika: nuo Norvegijos iki Makedonijos. Daugumoje jų važiuoti įjungtomis šviesomis reikia visuose keliuose, tačiau kai kuriose ši taisyklė galioje tik užmiestyje ir autostradoje (žr. žemėlapį dešinėje). Ypatinga taisyklė numatyta Portugalijoje: ten su šviesomis važiuoti privaloma tik greitkelyje IP5.
Ar yra šalių, kuriose ši taisyklė priklausytų nuo metų laiko?
Taip, Bulgarijoje ir Kroatijoje įjungtomis šviesomis privaloma važinėti tik žiemą. Bulgarijoje tai galioja nuo paskutinio spalio iki paskutinio kovo sekmadienio. Kroatijoje ši taisyklė galioja nuo lapkričio pirmos iki kovo pirmos dienos.
Kokios taisyklės galioja kitose šalyse?
Kai kuriose šalyse važiavimo dieną įjungtomis šviesomis neapibrėžia jokios taisyklės. Kitose, pvz., Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje, Šveicarijoje ir Vokietijoje, galioja tik rekomendacinio pobūdžio patarimai.
Ar yra šalių, kuriose draudžiama dienos metu važinėti įjungtomis šviesomis?
Ne, tokių šalių nėra. Tarkime, Graikijoje nėra taisyklėse apibrėžta, kaip reikia važiuoti dienos metu, todėl šviesos gali būti tiek įjungtos, tiek išjungtos.
Kuriose Europos šalyse galima važiuoti įjungtais dienos žibintais?
Įjungtais dienos žibintais (tai ne tas pats, kas artimosios šviesos) galima važiuoti: Vokietijoje, Skandinavijos šalyse (išimtis Norvegija, ten privaloma važinėti įjungtomis artimosiomis šviesomis), Prancūzijoje, Italijoje ir Šveicarijoje. Kitose šalyse tai tiesiog toleruojama.
Ar yra šalių, pavyzdžiui kaip Norvegija, kur reikia išjungti dienos žibintus?
Ne, tačiau jeigu abejojate, galite įsijungti artimuosius žibintus. Tuomet dienos žibintai išsijungs automatiškai.
Kokia bauda gresia už važiavimą dienos metu be šviesų?
Kai kuriose šalyse už šį nusižengimą baudžiama gana neskausmingai. Pavyzdžiui, Latvijoje už tai numatyta septynių eurų (24 Lt) bauda. Tuo tarpu Rusijoje už tą patį nusižengimą gali tekti pakloti iki 200 eurų (maždaug 690 Lt) baudą.
Ar važiuojant su įjungtomis šviesomis sunaudojama daugiau degalų?
Važiuojant įjungtomis šviesomis, degalų sąnaudos stipriai nepadidėja. Įjungus artimųjų šviesų žibintus šimtui kilometrų sunaudojama iki 200 gramų daugiau degalų. Naudojant LED dienos žibintus degalų sąnaudos beveik nepadidėja.
Į ką dar reikėtų atkreipti dėmesį?
Ispanijoje, Prancūzijoje, Olandijoje ir beveik visose Rytų Europos šalyse automobilyje privaloma turėti atsarginę artimųjų žibintų lemputę.
Mūsų patarimas
Artimosios ar dienos šviesos? Jei abejojate, visuomet patariame įsijungti artimuosius žibintus. Juk važiavimas dieną įjungtomis artimosiomis šviesomis yra privalomas daugelyje Europos šalių, bet nė vienoje už tai nėra baudžiama.
Tai galios nuo 2011 metų
Europos sąjungos šalyse nuo 2011 metų vasario visuose naujuose automobiliuose bus privalomi dienos šviesos žibintai. Be jokios abejonės, šie žibintai į automobilį turi būti sumontuoti dar gamykloje. Nuo minėtos datos vien artimųjų žibintų naujuose modeliuose nepakas. Senesnių automobilių vairuotojams nuogąstauti neverta: į savo automobilius jie neprivalo susimontuoti dienos šviesos žibintų.