2010 Spalio 26

Kultūra

Thomo Manno literatūros premija paskirta vokiečių rašytojai Wolf

veidas.lt

Viena iš iškiliausių buvusios Rytų Vokietijos rašytojų Christa Wolf (Krista Volf) pelnė prestižinę Thomo Manno (Tomo Mano) literatūros premiją už viso gyvenimo pasiekimus.

81 metų literatei skirta 25 tūkst. eurų (86,3 tūkst. litų) premija už kūrinius, “kuriuose kritiškai ir savikritiškai nagrinėjamos jos laikų kovos, viltys ir klaidos, su giliu moraliniu rimtumu ir stipriais siužetais”, – sakoma žiuri pranešime.

Rašytojas ir muzikologas Peteris Guelke (Pėteris Giulkė) per Th.Manno premijų teikimo ceremoniją sakė, kad Ch.Wolf yra “rašytoja, kurios žodžiai reiškė – ir tebereiškia – daug tiek Rytų, tiek Vakarų Vokietijoje”.

Ch.Wolf išgarsino 1963 metais išleistas romanas “Padalytas dangus” (Der geteilte Himmel), kuriame nagrinėjami klausimai ir problemos, rūpėjusios rytinėje Geležinės uždangos pusėje komunistiniame režime gyvenusiems vokiečiams.

Vienas iš žinomiausių jos kūrinių – 1968 metais išleistas romanas “Apmąstymai apie Christą T.” (Nachdenken ueber Christa T.), atskleidžiantis rytų vokietės nusivylimą socialistine santvarka, kurioje ji gyvena.

Šią knygą Rytų Vokietijos valdžia buvo uždraudusi, baimindamasi, kad romanas gali sukelti “ideologinę disorientaciją”.

Ch.Wolf 1949 metais įstojo į Vokietijos socialistinės vienybės partiją ir buvo jos narė iki 1989 metų, tačiau rašytojos požiūris į komunistinę Rytų Vokietijos valstybę buvo dviprasmiškas.

1993 metais buvo rasta dokumentų, rodančių, kad 1959-1962 metais ši rašytoja buvo Rytų Vokietijos slaptosios policijos (“Stasi”) informatorė.

1968-1989 metais Ch.Wolf pati buvo stebima “Stasi” dėl jos pažiūrų, kurios kirtosi su oficialia doktrina.

Šis sekimas vėliau paskatino ją parašyti pusiau autobiografinę apysaką “Kas liko?” (Was bleibt), kurioje vaizduojama “Stasi” sekama rašytoja, kuri jaučia esanti persekiojama.

Ši novelė, parašyta 1979, o išleista 1990 metais, sulaukė prieštaringų vertinimų.

Ch.Wolf kritikai argumentuoja, kad apysaką derėjo išleisti anksčiau nei tapo akivaizdu, jog Rytų Vokietijos žlugimas neišvengiamas. Pasak jų, sprendimas išleisti “Kas liko?”, kai jau prasidėjo Vokietijos vienijimasis, atskleidžia rašytojos bailumą ir prisitaikėliškumą.

Kiti sako, kad šioje novelėje nepakankamai jautriai vertinami iš tikrųjų nuo Rytų Vokietijos komunistinio režimo nukentėję žmonės. Šiaip ar taip, Ch.Wolf buvo įgijus Rytų Vokietijos funkcionierių pagarbą ir naudojosi režimo suteiktomis privilegijomis.

Ch.Wolf buvo viena iš iškiliausių Vokietijos suvienijimo priešininkių ir viešai pasisakė už nepriklausomos Vokietijos Demokratijos Respublikos išlikimą.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...