Kai kur nors planetoje įvyksta žemės drebėjimas, pirmiausiai suklūstame, mėgindami išgirsti, keliais Richterio skalės balais jis įvertintas. Tačiau ką iš tiesų reiškia Richterio skalės balai? Tiksliau, ar mes suvokiame, kiek kartų, tarkim, 7 balų žemės drebėjimas galingesnis už 6 balų drebėjimą? Ar numanėme, kad pernai Japoniją supurtęs 9 balų žemės drebėjimas už 6 balų žemės drebėjimą (toks prieš keletą dienų nuniokojo Bolonijos apylinkes Italijoje) buvo stipresnis net… Pamėginkite atspėti, kiek tūkstančių kartų?
Richterio skalės balai reprezentuoja energiją, kuri išlaisvinama žemės drebėjimų metu. Kitaip tariant, skaičius nurodo stichijos galią. O balų didėjimų tvarka yra eksponentinė. Tai ir yra apgaulingas, iliuzinis, mūsų suvokimą užliūliuojantis momentas.
Geriau suvokti žemės drebėjimų mastą padės žinutės pabaigoje pateikta „Livescience.com“ animacija. Vieno balo skirtumas Richterio skalėje iš tikrųjų yra milžiniškas. 7 balų drebėjimas už 6 balų drebėjimą yra galingesnis ~32 kartus ( √ 1000 ). Kitaip tariant, vienas balas prilygsta 33 kartus didesnei (ar mažesnei) galiai.
Atskaitos tašku pasirinkus 5,8 balo drebėjimą, įvykusį 2011 m. Virdžinijoje (JAV), 6,9 balo drebėjimai, nors ir maždaug 32 kartus galingesni, tačiau ne tokie galingi, kaip 7,7 balo žemės drebėjimas, 2010 m. supurtęs Sumatros salą. Išeitų, jog jis už žemės drebėjimą Virdžinijoje buvo galingesnis… 32 x 32 = 1024 kartus. Daugiau nei tūkstantį kartų… O skirtumas – tik du balai. Štai tokie eksponentinės skalės iliuziniai triukai.
Galiausiai – atsakymas į įvadinėje pastraipoje užduotą klausimą. Kiek kartų pernai Japoniją supurtęs 9 balų žemės drebėjimas yra stipresnis už 6 balų žemės drebėjimą, kuris sudrebino Italiją? 32 x 32 x 32 = 32 768 kartus.
Deja, numatyti žemės drebėjimus mokslininkai dar tik mokosi. Kada įvyks kitas galingas žemės drebėjimas, mokslas prognozės pateikti negali. Žinoma tik tiek, kad tokių tikrai bus.