2011 Spalio 10

Vilniuje atidaroma interaktyvi Leonardo da Vinčio išradimų paroda

veidas.lt

Antradienį, Vilniuje atidaroma vieno žymiausių visų laikų išradėjo, renesanso epochos italų mokslininko universalo Leonardo da Vinčio išradimų paroda.

Daugiau nei 10 mln. lankytojų keturiose Europos šalyse sulaukusioje parodoje pristatomi 28 eksponatai – nuo sraigtasparnio pirmtaku laikomo oro sraigto ir tanko prototipo iki garsiojo „Vitruvijaus žmogaus“ ir paveikslo „Mona Liza“ reprodukcijos. Pusė parodos eksponatų – interaktyvūs.

„Niekas nedrįstų abejoti Leonardo da Vinčio indėliu į įvairių mokslo šakų vystymą. Su jo išaiškintais gamtos, technikos ir mechanikos dėsniais susiduriame bene kasdien, jo atradimais paremtos disciplinos dėstomos mokyklose. Tačiau kaip Leonardo da Vinčio negalima apibūdinti vienu žodžiu, taip ir jo išradimų ir darbų negalima studijuoti vien mokyklos suole, iš vadovėlių – būtent šiuo tikslu ir ryžomės organizuoti parodos atvežimą į Lietuvą“, – sako prekybos ir pramogų centro „Ozas“ vadovė Inga Navickaitė.

Parodoje garsiojo mokslininko darbai pristatomi pagal jo domėjimosi ir tyrinėjimo sritis. Viena jų – skrydžio dėsniai, kuriuos jis analizavo stebėdamas paukščių, šikšnosparnių, vabzdžių ir žuvų skraiduolių judesius. Daugelis šiais stebėjimais paremtų piešinių ir brėžinių išliko iki šių dienų. Parodoje „Oze“ pristatomi pagal juos sukonstruotas oro sraigtas, laikomas šiandieninių sraigtasparnių pirmtaku, Leonardo išrastas parašiutas, taip pat mechaniniai sparnai, kuriuos valdyti ir išmėginti galės parodos lankytojai. Mažieji turės galimybę praskrieti Leonardo kurtu sklandytuvu.

Kita disciplina, kuria domėjosi ir kurią tobulino Leonardas da Vinčis, – karo įrenginiai ir mašinos. Būdamas kaip reta taikaus būdo, nors tuo metu buvo įprasta, nesinešiojęs jokio ginklo, jis savo interesą motyvavo siekiu išsaugoti taiką. Šiuo tikslu jis 1508 metais ėmėsi tvirtovių planavimo – vienos jų sienos ir bastiono dalys eksponuojamos parodoje „Oze“. Šalia pristatomi ir jo tobulintų šaunamųjų ginklų, patrankos brėžiniai, taip pat Leonardo sukurtas šarvuotas kovinis savaeigis aparatas, kuris šių dienų kalba galėtų būti vadinamas tanku.

Renesanso genijumi tituluojamas Leonardas da Vinčis buvo ir žmogaus anatomijos tyrinėjimų pradininkas. Iš Vengrijos į Lietuvą atvežtoje parodoje eksponuojami jo suprojektuoti žmogaus jėga varomi ir valdomi bei darbą palengvinantys įrankiai – automatinis kūjis, mechaninis būgnas, žemkasė ir kiti. Jų veikimo principus galės išbandyti apsilankiusieji parodoje.

Į Vilnių atvežtas ir garsusis „Vitruvijaus žmogus“, apibendrinantis žmogaus kūno formų reikšmę mene bei žmogaus proporcijas. Be šio piešinio parodoje taip pat eksponuojamos garsiausių Leonardo da Vinčio tapybos darbų, tarp kurių – „Apreiškimas“, „Paskutinė vakarienė“, „Dama su šermuonėliu“ bei „Mona Liza“, kopijos.

Vengriją, Čekijos Respubliką, Lenkiją bei Turkiją jau aplankiusią parodą spalio 11 – lapkričio 6 d. sostinės gyventojai ir miesto svečiai gali apžiūrėti prekybos ir pramogų centro „Ozas“ darbo valandomis arba kas valandą organizuojamų nemokamų ekskursijų metu – darbo dienomis nuo 17 iki 20 val. ir savaitgaliais nuo 13 iki 16 val. Nemokamai darbo dienomis nuo 10 iki 15 val. organizuojamos ir ekskursijos mokinių grupėms. Daugiau informacijos apie parodą ir registraciją ekskursijoms – internete adresu www.ozas.lt.

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...