2012 Vasario 28

Vilniuje bus kalbama apie televizijos ateitį

veidas.lt

Lietuvoje vis labiau įsibėgėja reklamos kampanija, skirta perėjimui nuo analoginės prie skaitmeninės televizijos.

Ko gero, netrukus imsime rūpintis skaitmeninių priedėlių įsigijimu, kompensacijomis už juos ir t.t. Tačiau yra ir tokių televizijos žiūrovų, kuriems visa tai nė motais. Jie – IPTV (angl. Internet Protocol Television) naudotojai.

Pasaulinis forumas – jau kovą

Žiūrėti televiziją pasitelkiant IPTV paslaugą kai kuriems iš mūsų, ypač Vilniaus gyventojams, besinaudojantiems šviesolaidiniu „Skynet“ internetu, nėra jokia naujiena. Tik reikia suprasti, kad IPTV – tai visai kitokia televizija, nei esame įpratę manyti.
IPTV suteikia galimybę ne tik žiūrėti transliacijas realiuoju laiku, bet ir užsisakyti įvairius vaizdo siužetus, kuriuos matysite jums patogiu laiku, susidaryti savo asmeninį TV tinklelį iš įvairių patinkančių TV programų, žaisti žaidimus televizoriaus ekrane, naudotis vaizdo telefonijos ryšiu ir t.t. „Skynet“ IPTV klientai, šiandien besinaudojantys atnaujinta grafine TV vartotojo sąsaja, televizoriaus ekrane jau gali naršyti ir „Facebooke“, naudotis „Google Maps“ programa.
„Tiesti šviesolaidį Vilniuje pradėjome dar 1998 m., kai niekas net negalvojo apie tokias pažangias technologijas, – pasakoja UAB „Penkių kontinentų komunikacijų centro“ atstovas Rytis Buračas, – ir mūsų pirmieji klientai iškart įvertino tai, kad „Skynet“ buvo daugiau nei įprastas, mums visiems populiariai suprantamas internetas, t.y. naršymas po įvairias svetaines, informacijos paieška ir t.t. Tiesa, šiai funkcijai visą laiką taip pat skyrėme didžiulį dėmesį ir jau šių metų pradžioje mūsų tinklo naudotojams pasiūlėme rekordinį 1 Gb/s duomenų perdavimo greitį. Na, o 2007 m., išnaudodami „Skynet“ galimybes, pristatėme ir IPTV paslaugą, kuriai populiarinti šiandien skiriame itin daug pastangų, nes tai yra televizijos ateitis.“
Tokias IPTV perspektyvas supranta ne tik įmonių grupė „Penki kontinentai“. Jau po geros savaitės būtent Vilniuje prasidės pasaulinės organizacijos „Open IPTV Forum“, vienijančios su IPTV susijusias kompanijas, konferencija bei simpoziumas „OIPF 2012“. Šiame renginyje bus aptariamos pačios naujausios tendencijos, susijusios su televizijos rinka, jos perspektyvomis ir vis svarbesniu tampančiu IPTV vaidmeniu, o jame lankysis tokių kompanijų, kaip „Sony“, „Philips“, „Huawei Technologies“, „Deutsche Telekom“ ir kt., atstovai.
Organizacinė OIPF komanda teigia, kad Vilnius tokiam svarbiam renginiui  pasirinktas neatsitiktinai. Juk ne taip seniai Lietuva pripažinta pirmaujančia šalimi Europoje pagal šviesolaidinio tinklo plėtrą, o šios technologijos Lietuvoje pradininkai – „Penkių kontinentų komunikacijų centras“ – aktyviai priseda organizuojant OIPF simpoziumą, vyksiantį jau kovo 9 d.
„Mums didelis pripažinimas, kad kolegos iš „Open IPTV Forum“ organizacijos, kurios nare įmonių grupė „Penki kontinentai“ tapo 2011 m., pasirinko mus, kaip konferencijos rengimo partnerius, ką jau kalbėti apie pačią renginio vietą – Vilnių, – teigia „Penkių kontinentų komunikacijų centro“ direktorius Vitalis Sapagovas. – Juk būtent čia, Vilniuje, savo partneriams galėsime pademonstruoti visas mūsų šviesolaidinio tinklo galimybes ir parodyti ne tik statistinius, bet ir realius šio tinklo skvarbos bei plėtros mastus.“

Televizija ne tik televizoriuje

Neturite šviesolaidžio? Vadinasi, savo mėgstamas TV programas žiūrėsite tik per paprastą televizorių, nesvarbu, kokiu ekrano skersmeniu jis gali pasigirti. Tuo tarpu IPTV technologija išlaisvina jos naudotoją nuo sėdėjimo ant fotelio priešais ekraną.
IPTV ekspertai Tachmasibas Dadaševas ir Saulius Paukštys, praėjusiais metais parašę ir išleidę knygą „Naujojo šimtmečio televizijos horizontai“, joje teigia: „Šiomis dienomis nyksta tradicinių medijos išteklių ribos, todėl žodžiai „internetas“, „vaizdas“, „garsas“, „televizorius“, „telefonas“ susilieja į vieną sąvoką, apibrėžiančią žmogaus veiklą ir bendravimą. Daugumai mūsų žinoma situacija, kai mėgstamos laidos tampa tik fonu atliekant neatidėliotinas užduotis ar susirašinėjant su draugais pasauliniame tinkle. O kaip nesinorėtų praleisti taip laukiamo garsaus futbolininko įvarčio, olimpinio deglo uždegimo ceremonijos, mėgstamo serialo kulminacijos! Neretos ir tokios situacijos, kai skubiai reikia paruošti pristatymą „PowerPoint“ režimu ir tuo pat metu sekti kelis įvykius, pavyzdžiui, karščiausias naujienas ir lengvosios atletikos pasaulio čempionatą, TV ekrane. Ką daryti? Šiandien jau įprasta, kad žiūrovai mieliau renkasi internetą, o ne tradicinę televiziją.“

Ateities tendencijos

Mūsų kalbinti telekomunikacijų srityje dirbantys ekspertai beveik sutartinai pateikė pagrindines prognozių gaires. Jos nurodo, kad ilgainiui dabar mums vis dar įprasta „linijinė“ televizija taps vis mažiau patraukli žiūrovams, o TV kanalų skaičius gali netgi mažėti dėl sunkumų, kilsiančių pritraukiant reklamą. Kaip alternatyvą tam galima įvardyti nuosekliai didėsiantį vaizdo siužetų kiekį socialiniuose tinkluose, nes tokių tinklų „gyventojai“ gali siužetus peržiūrėti bet kokiu jiems patogiu laiku. Sykiu tai reiškia, kad vis labiau būsime linkę visą vaizdinę medžiagą žiūrėti individualiai, naudodamiesi savo mobiliaisiais įrenginiais.
Akivaizdu ir tai, kad visos vaizdo siužetų gamybos tendencijos rodo, jog nuosekliai pereinama prie didelės raiškos (angl. HD, High Definition) formato, pagrindine prieiga taps šviesolaidis, projektuojamas su FTTH (angl. Fiber to the Home) technologija, o bet kuriuose namuose veiks namų tinklas, skirtas įvairaus formato duomenims perduoti.

Apie „Open IPTV Forum“

„Open IPTV Forum“ yra tarptautinė organizacija, kurianti bendrus IPTV standartus, padedančius perkelti IP televiziją į visiškai naują paslaugų teikimo lygmenį. 2007 m. kovą ją sukūrė tokios įmonės, kaip „Ericsson“, „France Telekom“, „Nokia“, „Siemens“, „Panasonic“, „Samsung“, „Sony“ ir „Telekom Italia“. Be to, šios bendrijos narės yra tokios šios srities milžinės, kaip „Cisco“, „Motorola“, „Gemalto“, „Philips“, „Sun Microsystems“ ir kt.
Bendradarbiaudamos telekomunikacijų įmonės sukuria IPTV sprendimus, paremtus atvirais standartais, supaprastinančiais IPTV naudojimą iki „plug and play“ lygio. Pasak įmonių grupės „Penki kontinentai“ valdybos pirmininko Idrako Dadašovo, narystė šioje tarptautinėje kompanijoje ne tik reiškia įmonės veiklos įvertinimą, bet ir yra puiki galimybė aktyviau dalyvauti IPTV paslaugų pasaulinės rinkos raidoje.

IPTV istorija

1994 m. įvyko pirmoji televizijos transliacija internetu: parodytos „ABC World News Now“ žinios, naudojant „CU-SeeMe“ vaizdo konferencijos įrangą.
1995 m. pirmą kartą paminėtas IP/TV terminas. IPTV koncepcijos autoriai Judith Estrin ir Billas Carrico įkūrė „Precept Software“ įmonę ir rinkai pateikė programinę įrangą, pavadintą IP/TV. Ji buvo skirta „Windows“ arba „Unix“ operacinių sistemų kompiuteriams ir transliavo vieno arba daugelio šaltinių (vaizdas, garsas) duomenis, panaudojant „unicast“ ir „multicast“ siuntimo metodus RTP/RTCP protokolu.
1998 m. „Precept Software“ buvo parduota ir tapo „Cisco Systems“ koorporacijos dalimi. Vis dėlto IP/TV prekės ženklas buvo išlaikytas, pradėtos tiesioginės „AudioNet“ priklausančių televizijų WFAA-TV ir KCTU-LP transliacijos internetu.
UAB „Penkių kontinentų komunikacijų centras“ Vilniuje pradėjo diegti šviesolaidinį tinklą „Skynet“, kuriuo klientams, be tradiciškai suprantamo interneto, pradėta teikti ir IPTV paslauga.
2005 m. pradėtos didelės raiškos (angl. High Definition – HD) televizijos „MariposaHD“ transliacijos internetu.
2011 m. UAB „Penkių kontinentų komunikacijų centras“ „Skynet“ IPTV naudotojams pasiūlė keletą kanalų HD formatu, o centrui priklausanti „Penki TV“ parodė pirmą lietuvišką laidą 3D formatu IT+.

Kovo 9 d. Vilniuje prasidės pasaulinės organizacijos „Open IPTV Forum“, vienijančios su IPTV susijusias kompanijas, konferencija bei simpoziumas „OIPF 2012“. Renginyje bus aptartos naujausios TV rinkos tendencijos, perspektyvos ir vis didesnę svarbą įgyjantis IPTV vaidmuo.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...