Vonios kambarys – viena labiausiai intriguojančių namų zonų. Frankfurte prie Maino vykusi paroda ISH atskleidė esminius vonios kambario evoliucijos pokyčius, kurie šiandien atrodo svarbesni už vienadienes interjero dizaino tendencijas.
Garsus britų dizaineris Thomas Dixonas yra pastebėjęs, kad naujausių technologijų ir novatoriškiausius interjero dizaino sprendimus atskleidžia dvi namų zonos – virtuvė ir vonios kambarys. Išties dar prieš pusę amžiaus tai buvo izoliuotos nedidelės erdvės su labai aiškiai apibrėžtomis funkcijomis: virtuvėje buvo gaminamas maistas, vonios kambaryje – tenkinami asmeninės higienos poreikiai.
Pirminės funkcijos nepasikeitė ir šiandien, tačiau ir virtuvė, ir vonios kambarys evoliucionavo neatpažįstamai. Būtent šios dvi zonos ne tik charakteringiausiai atspindi šiuolaikinės gyvenamosios aplinkos pokyčius, bet ir daro milžinišką įtaką moderniam gyvenimo būdui.
Kokia šiandien yra virtuvės zona, daugiau mažiau visiems aišku. Virtuvės susiliejimas su gyvenamąja erdve įvyko natūraliai. Išaugęs susidomėjimas kulinarija maisto ruošimą pavertė kūrybingu procesu, turiningu laisvalaikio leidimo būdu, suartinančiu žmones. Virtuvė tapo ne tik maisto ruošimo, bet ir bendravimo vieta. Dauguma būstų nėra dideli, todėl bendra virtuvės ir svetainės zona atrodo logiškas sprendimas. Nors vis daugėja ženklų, rodančių, kad ši tendencija jau nėra aksioma. Štai agentūros „TNS Emnid“ pasaulinio garso baldų gamintojos „Interlubke“ užsakymu atlikti tyrimai rodo, kad beveik trys ketvirtadaliai vokiečių nesižavi bendra virtuvės bei svetainės zona ir pageidauja turėti atskirą virtuvę.
Gali skambėti neįtikinamai, tačiau šiuolaikinis vonios kambarys turi ir daugiau panašumų su virtuve, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Kaip, beje, ir labai specifinių skirtumų.
Ką mes veikiame vonios kambaryje?
Klausimas tik iš pirmo žvilgsnio skamba keistai, tačiau būtent nuo jo ir reikėtų pradėti. Nors teisingą atsakymą žino kiekvienas, šiandien jis ne vienintelis. Taip, vonios kambarys skirtas asmeninei higienai, tačiau akivaizdu, kad šiuolaikinis žmogus iš vonios kambario tikisi ir gauna gerokai daugiau.
Tam didžiausią įtaką padarė radikaliai pasikeitęs žmonių gyvenimo būdas. Tempas, stresas, nesaugumo jausmas namus pavertė jaukiu prieglobsčiu, kuriame kiekvienas ieško įvairesnių atsipalaidavimo būdų. Vonios kambarys su atpalaiduojančiomis vandens procedūromis tapo vieta, į kurią einama ne tik nusiprausti, bet ir atgauti jėgų bei pailsėti.
Vokietijos santechnikos pramonės asociacijos prezidentas Jensas Wishmannas taip pat sutinka, jog šiuolaikinis vonios kambarys idealiai tinka fizinėms bei dvasinėms jėgoms atgauti, tačiau priduria, kad šiandien ši namų zona taip pat yra svarbi šeimos susitikimo vieta ir savotiškas socialinis „taškas“. Juk tikrai – kiekvienas labiau pagalvojęs pritartų, kad vonios kambaryje mes rūpinamės ne tik savimi: padedame vaikams išsivalyti dantis, aptariame dienos naujienas ir rūpesčius su antrąja puse, trindami jai nugarą…
Matyt, nedaugelis prieštarautų savo vonios kambaryje turėti erdvią masažinę vonią ar sauną, kurioje retkarčiais galėtų praleisti vakarą ne vieni, bet ir su artimaisiais ar draugais. Šiame kontekste neatrodo keistai santechninės keramikos milžinės „Duravit“ prieš kelerius metus pristatyta kompaktiška sauna „Inipi“, suprojektuota dizaino studijos EOOS. Kiekvienas suomis patvirtintų, kad saunos kultūrai ir tradicijoms labai svarbus ir bendravimo aspektas. Taip, žmogui reikia pabūti vienam, kita vertus, žmogus pailsi ir atgauna ramybę bei pusiausvyrą bendraudamas su kitais, nes yra sociali būtybė. Ir šiuolaikinis vonios kambarys tam idealiai tinka. Tai vieta, kurioje galime bendrauti ir parodyti rūpestingumą artimiems žmonėms.
Beliko atsakyti į klausimą, kokią įtaką šie socialiniai pokyčiai daro šiuolaikinio vonios kambario interjero ir dizaino tendencijoms.
Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.
Geromis idėjomis įdomus straipsnis. Man labai patinka dizaino naujovės ir ypač jei tai susiję su vonios interjeru. Benaršydama radau labai įdomią praustuvo variaciją, kuria norėčiau su visais pasidalinti.
Tai labai naujoviškos išvaizdos, ypač tinkamas mažoms vonioms, arba kur norima „neapsikrauti“ nereikalingais griozdais. Didžiulė šio praustuvo ypatybė yra ta, kad jis taupo vandenį: nusiprausus ar nusiplovus rankas vanduo panaudojamas klozetui nuleisti!!
Būtinai pažiūrėkit: http://www.roca.lt/our-products/ww
Giedrė