2011 Sausio 23

Aukcionai

Žvalūs meno rinkos indeksai

veidas.lt

Praėjusios darbo savaitės pabaigoje AMCI indeksas (“Art Market Confidence Index”), nustatomas apklausiant 1,3 mln. interneto svetainės Artprice.com prenumeratorių – aktyvių pasaulio meno rinkos dalyvių (skaičiuojamas tūkstančio naujausių teigiamų ir neigiamų atsakymų santykis), rodė iki šiol neregėtus žalius skaičius: +39,1. “2008-aisiais AMCI buvo lygus +11, krizės kulminacijos metu smuko iki –30, o vėliau kilo iki +30 ir kurį laiką svyravo ties šia riba. Tai, kad indeksas jau priartėjo prie +40, rodo itin palankias meno rinkos dalyvių nuotaikas”, – komentuoja Meno rinkos agentūros direktorė Simona Makselienė.

Panašias nuotaikas atskleidė pernai pasaulio meno aukcionuose pasiekti rekordai. Nauju rekordininku tapo Niujorko “Christie’s” aukcione gegužę parduotas Pablo Picasso paveikslas “Nuoga moteris žalių lapų ir biusto fone” (1932 m.), kurio kaina netikėtai šoko iki 106,4 mln. JAV dolerių (beveik 280 mln. Lt). Prieš tai nuo vasario mėnesio rekordu keletą mėnesių džiaugėsi Londono “Sotheby’s” aukcionas, Alberto Giacometti bronzinę skulptūrą “Einantis žmogus I” pardavęs už 104,3 mln. JAV dolerių (daugiau kaip 274 mln. Lt).

Siūlys brangesnių paveikslų

Pernai prieš Kalėdas meno aukcionų užderėjo ir Vilniuje. Septynioliktasis Vilniaus aukcionas pardavė net 40 paveikslų iš šimto siūlytų, taigi 40 proc. jame pristatytų meno kūrinių pakeitė savininkus. Sutapimas ar ne, tačiau Lietuvos meno rinkos dalyvių aktyvumas šįkart atitiko AMCI indeksą. Bendra šiame Vilniaus aukcione surinkta pinigų suma siekė 100 tūkst. Lt, o brangiausias darbas – Antano Žmuidzinavičiaus peizažas – parduotas už 11,85 tūkst. Lt.

“Jaučiame, kad atsileidžia žmonių baimės, drąsiau investuojamos solidesnės sumos. Aštuonioliktajam aukcionui, kuris vyks kovą, jau pasiūlysime ir 50 tūkst. Lt įkainotų meno kūrinių”, – neslepia S.Makselienė.

Iki šiol brangiausiai Vilniaus aukcione parduotas darbas – tarpukariu Vilniuje gyvenusio lenkų dailininko Timono Nesiolovskio “Natiurmortas su vaisiais” (39 tūkst. Lt).

Pasak Vilniaus aukciono vadovės, nemažai vertingesnių kūrinių savininkų, ketinančių parduoti sukauptas meno vertybes, iki šiol tiesiog laukė rinkos atsigavimo ženklų. Dabar šie unikalūs paveikslai po truputį grįš į rinką.

“Tačiau matote, kad aukcionų Vilniuje organizuojama nemažai, todėl konkuruojame ne tik dėl nuolatinių pirkėjų, bet ir dėl kūrinių, kuriuos būtų verta tokiems pirkėjams pasiūlyti”, – aiškina S.Makselienė.

Šiuolaikiniam menui sekasi sunkiau

Savo aukcioną kartu su Almos Adamkienės labdaros ir paramos fondu prieš Kalėdas surengė ir “Juškus gallery”. “Daugiau siūlėme pigiau įkainotų piešinių, tačiau pirkėjus domino brangesni ir vertingesni paveikslai”, – pasakoja galerijos savininkas Donatas Juškus.

Vytauto Kasiulio darbas “Šunys ir laivas”, prieš tai eksponuotas jubiliejinėje “Juškus gallery” parodoje, šiame aukcione parduotas už 7 tūkst. Lt, o Kazio Šimonio “Preliudo” kaina nuo 4,5 tūkst. buvo pakelta iki 6,7 tūkst. Lt.

“Pagyvėjimas rinkoje yra, todėl velykinis mūsų aukcionas tikrai bus”, – žada D.Juškus.

Neliko be dėmesio ir antrasis “Vartų” galerijos šiuolaikinio meno aukcionas, nors jame dalyvavo vos dešimt potencialių pirkėjų. Brangiausiai parduoti Andriaus Zakarausko darbas “Peizažo nutapymo būdas” (5900 Lt), Ugniaus Gelgudos spalvota fotografija “Kriminaliniai peizažai” (3100 Lt) ir Mariaus Zavadskio skulptūra “Viltis” (3000 Lt).

Vis dėlto brangiausi šiame aukcione siūlyti kūriniai liko neparduoti: šeimininko nerado nei 13 tūkst. Lt įkainotas estų menininko Kaido Ole “Shit happens”, nei už 11 tūkst. Lt ketinta parduoti Patricijos Jurkšaitytės drobė. Neatsirado ir ministro Arūno Gelūno kūrybos gerbėjo, kuris už jo piešinį būtų sutikęs pakloti 6 tūkst. Lt.

Iš 40 šiuolaikinio meno aukcione pristatytų kūrinių pavyko parduoti dešimt, už juos buvo surinkta 21 tūkst. Lt.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...